GRY
 
 

Jak sprawdzić, czy dziecko ma boreliozę?

Wakacje to czas, kiedy dzieci są bardziej narażone na ugryzienie przez kleszcze. Sprzyjają temu częste wycieczki do lasu, na łąkę, czy nad jezioro. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy kleszcz nie zaraził dziecka boreliozą.

Dziecko na badaniu u lekarza
fot. Fotolia

Jakie są objawy boreliozy u dzieci?

Borelioza jest chorobą przewlekłą, która przebiega z różnymi objawami w kolejnych okresach choroby.
  • W pierwszym stadium może wystąpić rumień wędrujący, który pojawia się na skórze w miejscu ukłucia kleszcza. Wiele osób uważa, że jeśli po ugryzieniu kleszcza rumień się nie pojawił, to nie doszło do zarażenia się boreliozą. Niestety nie jest to prawdą. Rumień wędrujący pojawia się zaledwie w 30-50 proc. przypadków, w których doszło do zarażenia. W pozostałych choroba podstępnie może rozwijać się przez lata. W pierwszych tygodniach po kontakcie z kleszczem może pojawić się również zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni, gorączka i sztywność karku.
  • W drugim stadium choroby występują takie objawy boreliozy jak zmiany zapalne narządów wewnętrznych.
  • Trzecie stadium to przewlekła infekcja trwająca, która może trwać wiele lat niszcząc organizm.
Dlatego po powrocie z wycieczki należy dokładnie obejrzeć skórę, a jeśli zauważymy kleszcza, należy go jak najszybciej wyciągnąć, a miejsce po nim zdezynfekować.

Czytaj także: 4 najczęstsze objawy boreliozy
Redakcja poleca: Rośliny, które odstraszają kleszcze [WIDEO]
Niektóre rośliny ogrodowe działają odstraszająco na kleszcze. Które? Zobacz nasz film i sprawdź, które kwiaty czy zioła warto zasadzić przy domu dla większego bezpieczeństwa dziecka.

Jak sprawdzić, czy dziecko ma boreliozę?

Wkłucie kleszcza jest bezbolesne (wydzielina kleszcza działa znieczulająco) i może pozostać niezauważone. Typowymi miejscami ukąszeń są: głowa, uszy, miejsca zgięcia dwóch stawów, ręce czy nogi. Niektóre kleszcze są zakażone bakteriami Borrelia burgdorferi, które wywołują boreliozę. Szacuje się, że chorobę tę może przenosić około 30 procent kleszczy. Jeśli bakteria dostanie się do organizmu rozmnaża się w komórkach w miejscu infekcji, drogą limfatyczną wędruje do węzłów chłonnych i w efekcie może dostać się do różnych narządów, a nawet do centralnego układu nerwowego.

Jeżeli obawiamy się, że dziecko może być zarażone boreliozą, należy wykonać badanie krwi na obecność przeciwciał. Bakterie, które są przenoszone przez owada podczas ugryzienia kleszcza, powodują wytwarzanie przez organizm przeciwciał (IgG, IgM). Można je wykryć po 4 tygodniach od ukąszenia. Wyniki wątpliwe i pozytywne są weryfikowane metodą Western-blot. Bezpośrednie wykrycie Borrelia burgdorferi jest możliwe dzięki nowoczesnym metodom genetyki molekularnej.

Konsultacja: Dr n. biol. Magdalena Macko

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj