Borelioza u dzieci
fot. AdobeStock

Borelioza u dzieci: rozpoznanie i leczenie

Borelioza u dzieci może objawiać się inaczej niż u dorosłych. Sygnałem wskazującym na tę chorobę jest rumień wędrujący, ale mogą też świadczyć o niej problemy w nauce, nagła apatia lub nadpobudliwość czy brak chęci do zabawy.
Borelioza u dzieci
fot. AdobeStock

Borelioza u dziecka może być długo niezauważona, ponieważ od ukąszenia kleszcza do pojawienia się pierwszych objawów może minąć sporo czasu. W dodatku tylko w ok. 30-50 proc. przypadków występuje charakterystyczny dla boreliozy rumień wędrujący. Dlatego po powrocie z wycieczki zawsze należy dokładnie obejrzeć skórę dziecka, a jeśli zauważymy kleszcza, trzeba go jak najszybciej wyciągnąć, a miejsce po nim zdezynfekować.

Spis treści:

Zarażenie boreliozą po ukąszeniu kleszcza

Gdy kleszcz wkłuwa się w ciało (najczęściej w okolice głowy, uszu, a także w ręce, nogi i miejsca zgięcia dwóch stawów), wydziela substancję, która działa znieczulająco, dlatego ukłucie jest bezbolesne i może pozostać niezauważone. Według szacunków ok. 30 proc. kleszczy jest nosicielami bakterii Borrelia burgdorferi. Jeśli taka bakteria dostanie się do organizmu, namnaża się w komórkach w miejscu infekcji. Następnie drogą limfatyczną wędruje do węzłów chłonnych, a stamtąd może dostać się do różnych narządów, a nawet do centralnego układu nerwowego, powodując jego zarażenie.

Redakcja poleca: Kleszcz wbija się dzieciom w inne miejsca niż dorosłym [WIDEO]
Kleszcze lubią te miejsca na ciele człowieka, w których skóra jest delikatna i ciepła. Jednak u dzieci najczęściej można spotkać je w innych okolicach niż u dorosłych. Sprawdź, gdzie lubią się ukrywać i z czego to wynika.

Objawy boreliozy u dzieci

Borelioza jest chorobą przewlekłą, która przebiega z różnymi objawami, w zależności od tego, jak bardzo zaatakowała organizm. U dzieci objawy boreliozy są często niecharakterystyczne, przez co jej rozpoznanie jest dużo trudniejsze.

Sygnały wskazujące na boreliozę u dziecka, które mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia przez kleszcza, to:

 • nadmierne zmęczenie,
 • apatia,
 • ból głowy,
 • bóle mięśni,
 • gorączka,
 • nadwrażliwość na światło i dźwięk,
 • niechęć do zabawy,
 • drażliwość,
 • brak koncentracji,
 • trudności w nauce,
 • problemy ze snem.

Wyróżnia się trzy stadia boreliozy:

 • Pierwsze stadium boreliozy – może wystąpić na skórze rumień wędrujący w miejscu ukłucia kleszcza.
 • Drugie stadium boreliozy – pojawiają się zmiany zapalne narządów wewnętrznych.
 • Trzecie stadium boreliozy – objawia się przewlekłą infekcją, która może trwać wiele lat, wyniszczając organizm.
Wiele osób uważa, że jeśli rumień się nie pojawił, to nie doszło do zarażenia boreliozą. Niestety nie jest to prawdą. Rumień wędrujący występuje w zaledwie 30-50 proc. przypadków, w których doszło do zarażenia (amerykańscy naukowcy mówią, że u dzieci pojawia się on tylko w ok. 10 proc. przypadków!). W pozostałych choroba podstępnie rozwija się przez lata, zmniejszając tym szanse na całkowite wyleczenie.

Diagnoza boreliozy u dziecka

Jeżeli obawiamy się, że dziecko może być zarażone boreliozą, należy wykonać mu badanie krwi. Bakterie, które są przenoszone przez owada podczas ugryzienia kleszcza, powodują wytwarzanie przez organizm przeciwciał (IgG, IgM). Można je wykryć po 4-6 tygodniach od ukąszenia. Wyniki wątpliwe i pozytywne są weryfikowane metodą Western-blot. Bezpośrednie wykrycie Borrelia burgdorferi jest możliwe dzięki nowoczesnym metodom genetyki molekularnej.

Badanie w kierunku boreliozy można wykonać również tuż po kontakcie z kleszczem. Polega ono na sprawdzeniu, czy w organizmie znajduje się DNA bakterii odpowiedzialnej za boreliozę. Badanie to nie jest refundowane, można wykonać je jedynie odpłatnie. Jego cena zależy od laboratorium, zazwyczaj waha się od 100 do 200 zł.

Leczenie boreliozy u dzieci

Podanie antybiotyku jest niezbędne w leczeniu boreliozy u dziecka. Lekarz zwykle przepisuje doksycyklinę lub amoksycylinę – w zależności od wieku i wagi małego pacjenta. Borelioza u dzieci jest chorobą wyleczalną pod warunkiem, że zostanie stosunkowo wcześnie wykryta. Im szybciej zacznie się podawać niezbędne leki, tym szanse na całkowite wyleczenie są większe.


Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy