nowotwory w ciąży, leczenie onkologiczne w ciąży, Boskie Matki, fundacja Rak'nRoll, rak w ciąży, chemioterapia w ciąży

Życie moje czy dziecka? Kobieta nie musi stawać przed tak dramatycznym wyborem

Czy ciąża jest przedszkodą, by leczyć raka? Czy kobieta w ciąży może poddać się chemioterapii? Fundacja Rak'n'Roll walczy z mitami o leczeniu onkologicznym w ciąży i otwiera drzwi pomocy dla przyszłych mam chorych na nowotwór.
Małgorzata Wódz


– Ciąża żywi Pani nowotwór. Powinna pani usunąć ciążę i poddać się leczeniu – taką opinię usłyszała od lekarza Anna. – Pierwszym etapem leczenia będzie przerwanie ciąży – dowiedziała się Aleksandra. – Ma pani 32 lata, to już naprawdę późno na dziecko, proszę myśleć o sobie i dzieciach, które już pani ma – mówił ginekolog.

I Anna, i Aleksandra to Boskie Matki, czyli kobiety, które pomimo choroby nowotworowej i zaleceń przerwania ciąży, zdecydowały się walczyć o swoje macierzyństwo. Doświadczenia, trudności, z którymi stykały się podczas leczenia onkologicznego w ciąży, stały się podstawą do stworzenia przez fundację Rak'n'Roll programu kompleksowej opieki dla przyszłych mam chorujących na nowotwór. Obejmuje on nie tylko pomoc onkologiczną, ale także - co bardzo ważne - ginekologiczno-położniczą oraz wsparcie psychologiczne, oferowane przez doświadczonych psychoonkologów, pomoc w zakresie diety, ćwiczeń ruchowych czy urodową.

Czytaj też: Gdy ciąża jest zagrożona

Możesz pozbyć się raka i urodzić zdrowe dziecko – to hasło przewodnie programu opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”. Jest on spełnieniem marzeń założycielki fundacji Rak'n'Roll, Magdy Prokopowicz, która po własnych doświadczeniach związanych z leczeniem onkologicznym i walce o możliwość zachowania ciąży jako pierwsza w Polsce głośno mówiła, że z rakiem można żyć, a nawet dawać życie. Program ma na celu walkę z bardzo rozpowszechnionym, także w środowisku medycznym mitem, że ciąży i leczenia raka nie da się pogodzić. 

Polecamy: Co robić, gdy wykryjesz guzek w piersi?

W programie biorą udział znakomici eksperci – m.in. prof. Mirosław Wielgoś z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i dr Jerzy Giermek z Centrum Onkologii w Warszawie.

– Ciąża nie jest przeciwskazaniem do chemioterapii – podkreśla dr Jerzy Giermek. – Potwierdza to kilkudziesięcioletnie doświadczenie naszej kliniki. Potwierdza to również badanie, przedstawione w 2014 roku podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO). Z własnej praktyki powiem więcej, ciężarne lepiej tolerują chemioterapię, zarówno pod względem medycznym - mają lepsze wyniki badań hematologicznych, nie mają nudności, ale także psycho-fizycznie czują się zdecydowanie lepiej. Tłumaczymy to naturalną mobilizacją organizmu kobiety, który walczy wtedy i o matkę, i o dziecko. Niestety cały czas trafiają do nas kobiety, które usłyszały wcześniej, że powinny przerwać ciążę – wyjaśnia dr Jerzy Giermek. 

– Około 3/4 kobiet w ciąży, u których zdiagnozowano nowotwór, proponuje się, czasem wielokrotnie, przerwanie ciąży – mówi inicjatorka programu „Boskie Matki”, Marta Ozimek-Kędzior z fundacji Rak'n'Roll – Zależy nam, żeby nie były stawiane przed tak dramatycznym wyborem: „życie moje czy dziecka?", bo najczęściej nie ma takiej konieczności – wyjaśnia Marta Ozimek.

Opieka oferowana w ramach programu jest bezpłatna. 
Więcej informacji na www.raknroll.pl

Czytaj też: Ciąża, rak piersi i amputacja, a potem - tego nikt się nie spodziewał
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy