Jak objawia się bostonka u dorosłych?

Bostonka u dorosłych – jak to się objawia?

Bostonka to wbrew pozorom nie tylko choroba wieku dziecięcego. Choć najczęściej atakuje dzieci poniżej 10 roku życia, zdarza się, że chorują na nią również dorośli.
Małgorzata Wódz
Jak objawia się bostonka u dorosłych?
Choroba bostońska u dorosłych ma cięższy przebieg niż u dziecka. Twój maluch właśnie przeszedł tę chorobę? Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że się od niego zaraziłeś. Wyjaśniamy, jak przebiega bostonka u dorosłych i jakie może mieć konsekwencje.

Wirus bostoński u dorosłych

Na zachorowanie na bostonkę szczególnie narażone są wychowawczynie w przedszkolach i żłobkach oraz – oczywiście – rodzice lub dziadkowie chorego dziecka. Częściej zarażają się osoby ze słabszą odpornością, np. chorujące na cukrzycę, nerki, przemęczone.

Chorobą bostońską bardzo łatwo się zarazić. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt (np. ze śliną, moczem lub kałem chorej osoby), np. gdy zarażony bostonką maluch oślini zabawkę, którą potem dorosły bierze do rąk podczas sprzątania. Przed wirusem bostońskim można się ustrzec, pamiętając o częstszym myciu rąk, szczególnie częstym, jeśli w naszym otoczeniu jest chora osoba.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Bostonka – ile razy można chorować?

Na bostonkę może zachorować nawet osoba dorosła, która przechodziła już tę chorobę w dzieciństwie. Jednokrotne zachorowanie nie uodparnia, ponieważ chorobę bostońską wywołuje kilka różnych wirusów należących do tej samej rodziny.

Objawy bostonki u dorosłych

Objawy choroby bostońskiej u dorosłych są takie same jak objawy bostonki u dziecka. Pojawiają się zwykle po 3–5 dniach od zarażenia. Najpierw można mieć wrażenie, że jest to zwykłe przeziębienie. Towarzyszy ci:
  • gorsze samopoczucie
  • gorączka
  • czasem ból gardła
  • po kilku dniach pojawia się wysypka.

Wysypka przy bostonce u dorosłych

Gdy na skórze pojawi się wysypka, zwykle już wiemy, że doszło do zachorowania na bostonkę. Jest ona bardzo charakterystyczna:
  • lokalizuje się w miejscach typowych dla bostonki, czyli na dłoniach, stopach, w jamie ustnej. To ma odzwierciedlenie w nazwie choroby – bostonka to inaczej choroba rąk, stóp i ust lub enterowirusowe pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej z wypryskiem.
  • ma postać małych pęcherzyków lub grudek – stopy są objęte zmianami do kostek, a dłonie, na całej powierzchni, na której nosi się rękawiczki.
  • wysypka może pojawić się też na tułowiu lub pośladkach.

Wysypka u dorosłych – powikłania

Bostonka u dziecka najczęściej przebiega dość lekko. Objawy u dorosłych mogą być bardziej nasilone. Zwykle wynika to z tego, że małe dzieci po prostu lepiej czują się przy nieco wyższej temperaturze. Bardzo rzadko powikłaniem choroby bostońskiej są problemy z sercem lub układem nerwowym. Dużym problemem na pewno jest bostonka w ciąży, szczególnie jeśli do zarażenia się dojdzie w I trymestrze.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy