GRY
 
 

Święta u babci

Domowa atmosfera i odpoczynek. Albo inaczej – pośpiech, nerwy i rodzinne kłótnie. Który z tych dwóch świątecznych scenariuszy wybierasz? Jeśli ten pierwszy – to już dziś pomyśl o tym, co zrobić, aby rodzinny wyjazd na Boże Narodzenie był udany. Radzi dr n. med. Kamil Hozyasz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Boże Narodzenie, święta u babci
fot. Fotolia
Korzyści ze świąt poza domem są oczywiste: spotkacie się z rodziną, oderwiecie od codzienności, a jeśli wyjeżdżacie za miasto, dzięki nieco innemu klimatowi dziecko się zahartuje. Trzeba jednak pamiętać, że teraz, gdy jest was troje, święta staną się zupełnie inne niż do tej pory i warto je dobrze zaplanować. Kiedy już ustalicie, u której babci spędzacie Wigilię, a u której pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, postarajcie się, by nic nie zakłóciło bożonarodzeniowej atmosfery.

Mądre pakowanie

Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, aby na miejscu nie okazało się, że zapomniałaś zabrać np. zapasowej piżamki albo dodatkowego opakowania nawilżanych chusteczek.
  • spakuj nie tylko niezbędne rzeczy, lecz także i te, które zapewnią dziecku poczucie bezpieczeństwa (nie zapomnij o przytulance czy ulubionym kocyku!)
  • weź koniecznie kombinezon na zmianę, drugą parę butów, rękawiczki i czapki
  • zabierz ze sobą słoiczki z daniami, które lubi (nie wiadomo, czy uda wam się je kupić na miejscu), jeśli maluch je już coś więcej niż mleko
  • nie zapomnij wrzucić to torby: kremy do buzi, śpiworek na sanki (na wypadek, gdyby spadł śnieg), drugi śpiworek do spania, folia przeciwdeszczowa na wózek, kocyk, zabawki na podróż i gumowy podkład pod prześcieradło.
  • pomyśl też o spakowaniu ulubionej kołderki dziecka, a nawet wanienki – kąpiel w obcej łazience albo w dużej wannie to spore wyzwanie dla malca.
Uwaga: Nawet jeśli w dniu wyjazdu dziecko jest zdowe jak ryba, na wszelki wypadek pamiętaj o zabraniu apteczki, książeczki zdrowia dziecka, dowodu osobistego, dowodu ubezpieczenia zdrowotnego. Zapisz też telefon do waszego pediatry.
Redakcja poleca: Jak zrobić bombki ze wstążką ze styropianu [WIDEO]
Zobacz, jak zrobić efektowną styropianową bombkę ze wstążkami. Zobacz nasz instruktaż, czyli ozdabianie świątecznej bombki styropianowej krok po kroku.


Święta poza domem – bezpieczna podróż

Jeśli jedziecie samochodem, przed podróżą koniecznie sprawdź mocowanie fotelika. Fotelik dla niemowląt (do 10 kg) montuj tyłem do kierunku jazdy. Tak jest najbezpieczniej dla dziecka. Pamiętaj, że dziecko nie może podróżować na twoich kolanach albo np. w gondoli wózka. Nigdy nie wyjmuj go z fotelika, np. by przystawić do piersi (podczas stłuczki mogłabyś je wypuścić z rąk lub przygnieść własnym ciałem). O wiele bezpieczniej jest na czas karmienia zatrzymać się na poboczu. Jeśli będziecie podróżować pociągiem, przyjedź wcześniej na dworzec, aby spokojnie zająć miejsce w przedziale dla matki z dzieckiem.

Uwaga: Dla półrocznego dziecka przygotuj drobne przekąski, ale podawaj mu je na postojach. Maluszek może przecież podczas jazdy zakrztusić się albo zwymiotować.

ZOBACZ TEŻ: Wzór na święta według Superniani


Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami