GRY
 
 

Bożonarodzeniowe menu Twojego dziecka

Jakie dania przygotować dla małych smakoszy, aby chociaż trochę upodobnić je do tych świątecznych potraw dla dorosłych, a jednocześnie sprawić, by były smaczne i pełne wartości odżywczych?

pierogi, kuchnia dla malca
fot. Panthermedia
Magiczna atmosfera, kolorowa choinka, kolędy, pięknie nakryty stół, a przede wszystkim pyszne, świąteczne potrawy sprawiają, że Święta Bożego Narodzenia mają taki niepowtarzalny charakter. Niestety, często zdarza się, że nasze dziecko jest zbyt małe, aby skosztować świątecznych specjałów. Wigilijna kapustka z grzybami czy barszczyk z uszkami na pewno nie są odpowiednie dla małego brzuszka naszej pociechy. Jakie dania przygotować dla małych smakoszy, aby chociaż trochę upodobnić je do tych świątecznych potraw dla dorosłych, a jednocześnie sprawić, by były smaczne i pełne wartości odżywczych?

Anna Rzeszotek, specjalista ds. żywienia w Nestlé Nutrition, podpowiada, których dań 
ze świątecznego stołu maluszek może skosztować, a których nie powinien, oraz jak w prosty sposób, z wykorzystaniem produktów Nestlé Nutrition przygotować pyszne, świąteczne potrawy dla najmłodszych smakoszy.

Małe dziecko po 1. roku życia jest na tyle duże, że spokojnie może spróbować niektórych dań ze świątecznego stołu. Delikatne mięso indyka czy pieczony schab na pewno nie zaszkodzą naszemu dziecku, o ile nie polejemy ich np. majonezowym sosem. Podobnie jest 
z tradycyjną sałatką jarzynową czy z rybą – jeśli do sałatki zamiast majonezu dodamy lekki jogurt naturalny, a ryba będzie upieczona lub ugotowana i bez ości, to takie przysmaki mogą znaleźć się na talerzu malucha. Najważniejsze jest to, aby unikać potraw bardzo tłustych 
i takich, które zawierają dużą ilość soli, masła czy cukru, gdyż takie dania kształtują nieprawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci. Jeśli brak Ci pomysłów na przygotowanie świątecznych potraw dla dziecka, poniżej przedstawiamy kilka przepisów na dania dla najmłodszych, które mogą zagościć na stole podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Zamiast pierogów z kapustą i grzybami…pierogi szpinakowe (dla dzieci po 11. m. ż.)
Aromatyczne, złociste pierogi z grzybami…któż ich nie lubi? Niestety nie powinno się ich podawać dzieciom poniżej 
3 r.ż. Możesz za to przygotować równie smaczne, 
co pożywne pierogi szpinakowe!
Do przygotowania będziesz potrzebowała:
- 
½ szklanki Kleiku kukurydzianego Nestlé
- 
1 i ½ szklanki mąki
- 1 łyżeczka oleju
- woda
- 150 g ugotowanego i utartego szpinaku
- 1 jajko
Kleik uzupełnij wodą (zgodnie z instrukcją 
na opakowaniu), wymieszaj, dodaj olej i mąkę, zagnieć ciasto. Następnie 
je rozwałkuj, uformuj placuszki. Na każdy placuszek połóż szpinak utarty 
z jajkiem i zaklej. Wrzuć na wrzącą wodę i gotuj ok 5-8 minut, aż do wypłynięcia pierożków. Pierożki najlepiej podawać świeżo ugotowane.
Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj