GRY

Brak apetytu u dziecka - 10 przyczyn

Rodzice dzieci, które jedzą z apetytem, nie zdają sobie sprawy, jak trudno jest, gdy ma się w domu niejadka.
dziecko, jedzenie
fot. Panthermedia
Ale bycie niejadkiem to tylko jedno z wytłumaczeń braku apetytu. Co jeszcze może być jego przyczyną?

Zawsze w takich przypadkach przydaje się uwaga i czujność rodziców. Bo brak apetytu u dziecka bywa objawem choroby, ale i… prawidłowego rozwoju.

Brak apetytu - bo jest gorąco

Gdy upał na dworze, nie tylko maluchom nie chce się jeść – dorośli też jedzą mniej. Nic dziwnego. Wysoka temperatura sprawia, że organizm przełącza się na tryb oszczędnościowy. A ponieważ trawienie zabiera mnóstwo energii, której potrzeba na ochłodzenie organizmu, to w upały nikt nie jest głodny.
Co robić? Zapewnij dziecku odpowiednią ilość picia oraz ochronę przed słońcem, bo odwodnienie jest znacznie groźniejsze niż niejedzenie. Gdy upał zelżeje, maluch z pewnością upomni się o swój posiłek.
Redakcja poleca: Zasady karmienia niejadka
Jak karmić niejadka? W jaki sposób zachęcić go jedzenia? Posłuchaj opinii eksperta.

Dziecko nie ma apetytu, bo dostaje za dużo przekąsek

Sprawdź, czy nie dajesz ich zbyt często. Tak? Nic dziwnego, że potem maluch nie ma ochoty na pożywny posiłek. Przecież pojemność jego żołądka jest ograniczona! Zwłaszcza słodycze osłabiają apetyt na wartościowe jedzenie. Poza tym sprzyjają rozwojowi próchnicy, a w przyszłości także innym chorobom.
Co robić? Gdy dziecko jest głodne tuż przed głównym posiłkiem, daj mu owoc, warzywo lub sok przecierowy – to lepsze niż zbożowy batonik. Po pierwszym roku życia maluch powinien jeść pięć posiłków dziennie: trzy główne i dwa mniejsze.

Wypróbuj 6 przypisów na koktajle warzywno-owocowe.

Dziecko nie chce jeść, bo się buntuje

Jeżeli masz w domu dwu-, trzylatka, to może właśnie przy stole okazuje, że jest już samodzielny i niezależny. Maluch chce mieć wpływ na otoczenie i właśnie w ten sposób to testuje: chce jeść, to je, nie chce, więc nie je. 
Co robić? W takiej sytuacji najlepiej zachować spokój, ale być stanowczym, na pewne rzeczy pozwalając, a na inne nie. Dzięki temu po jakimś czasie sytuacja sama się rozwiąże. Jeśli jednak maluch wyczuje, że jego złe zachowanie wyprowadza cię z równowagi i jesteś w stanie zrobić wiele, by talerzyk został opróżniony, będzie to wykorzystywał. Wtedy postaraj się przez jakiś czas nie zwracać uwagi na protesty przy jedzeniu – na pewno dziecku w końcu się znudzi.

Dziecku brakuje apetytu z powodu infekcji

Żadne chore dziecko nie ma apetytu. To normalne, bo gdy organizm walczy z infekcją, nie chce tracić energii na trawienie. Nie jest powodem do niepokoju, jeśli utrata apetytu trwa dzień, dwa. Ale gdy zdarza się to często, a niechęci do jedzenia nie towarzyszą objawy zwykłej infekcji, np. katar, kaszel, ból ucha czy brzucha, to może to być objawem jakiejś poważniejszej choroby, np. przewlekłych utajonych infekcji układu moczowego.
Co robić? Infekcje układu moczowego trzeba leczyć, bo to groźna choroba. Należy zrobić badanie moczu, potem lekarz może zlecić zrobienie USG.

Pediatra radzi, jak powinna wyglądać dieta rocznego dziecka:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Uwaga na wiosenne alergie

Pomysły na pyszne śniadania