dziecko, jedzenie
fot. Panthermedia

Brak apetytu u dziecka - 10 przyczyn

Rodzice dzieci, które jedzą z apetytem, nie zdają sobie sprawy, jak trudno jest, gdy ma się w domu niejadka.
Aleksandra Sobieraj
dziecko, jedzenie
fot. Panthermedia
Ale bycie niejadkiem to tylko jedno z wytłumaczeń braku apetytu. Co jeszcze może być jego przyczyną?

Zawsze w takich przypadkach przydaje się uwaga i czujność rodziców. Bo brak apetytu u dziecka bywa objawem choroby, ale i… prawidłowego rozwoju.

Brak apetytu - bo jest gorąco

Gdy upał na dworze, nie tylko maluchom nie chce się jeść – dorośli też jedzą mniej. Nic dziwnego. Wysoka temperatura sprawia, że organizm przełącza się na tryb oszczędnościowy. A ponieważ trawienie zabiera mnóstwo energii, której potrzeba na ochłodzenie organizmu, to w upały nikt nie jest głodny.
Co robić? Zapewnij dziecku odpowiednią ilość picia oraz ochronę przed słońcem, bo odwodnienie jest znacznie groźniejsze niż niejedzenie. Gdy upał zelżeje, maluch z pewnością upomni się o swój posiłek.
Redakcja poleca: Zasady karmienia niejadka
Jak karmić niejadka? W jaki sposób zachęcić go jedzenia? Posłuchaj opinii eksperta.

Dziecko nie ma apetytu, bo dostaje za dużo przekąsek

Sprawdź, czy nie dajesz ich zbyt często. Tak? Nic dziwnego, że potem maluch nie ma ochoty na pożywny posiłek. Przecież pojemność jego żołądka jest ograniczona! Zwłaszcza słodycze osłabiają apetyt na wartościowe jedzenie. Poza tym sprzyjają rozwojowi próchnicy, a w przyszłości także innym chorobom.
Co robić? Gdy dziecko jest głodne tuż przed głównym posiłkiem, daj mu owoc, warzywo lub sok przecierowy – to lepsze niż zbożowy batonik. Po pierwszym roku życia maluch powinien jeść pięć posiłków dziennie: trzy główne i dwa mniejsze.

Wypróbuj 6 przypisów na koktajle warzywno-owocowe.

Dziecko nie chce jeść, bo się buntuje

Jeżeli masz w domu dwu-, trzylatka, to może właśnie przy stole okazuje, że jest już samodzielny i niezależny. Maluch chce mieć wpływ na otoczenie i właśnie w ten sposób to testuje: chce jeść, to je, nie chce, więc nie je. 
Co robić? W takiej sytuacji najlepiej zachować spokój, ale być stanowczym, na pewne rzeczy pozwalając, a na inne nie. Dzięki temu po jakimś czasie sytuacja sama się rozwiąże. Jeśli jednak maluch wyczuje, że jego złe zachowanie wyprowadza cię z równowagi i jesteś w stanie zrobić wiele, by talerzyk został opróżniony, będzie to wykorzystywał. Wtedy postaraj się przez jakiś czas nie zwracać uwagi na protesty przy jedzeniu – na pewno dziecku w końcu się znudzi.

Dziecku brakuje apetytu z powodu infekcji

Żadne chore dziecko nie ma apetytu. To normalne, bo gdy organizm walczy z infekcją, nie chce tracić energii na trawienie. Nie jest powodem do niepokoju, jeśli utrata apetytu trwa dzień, dwa. Ale gdy zdarza się to często, a niechęci do jedzenia nie towarzyszą objawy zwykłej infekcji, np. katar, kaszel, ból ucha czy brzucha, to może to być objawem jakiejś poważniejszej choroby, np. przewlekłych utajonych infekcji układu moczowego.
Co robić? Infekcje układu moczowego trzeba leczyć, bo to groźna choroba. Należy zrobić badanie moczu, potem lekarz może zlecić zrobienie USG.

Pediatra radzi, jak powinna wyglądać dieta rocznego dziecka:

Dziecko nie ma apetytu, bo cierpi na alergię

Bywa niekiedy przyczyną niechęci do jedzenia. Jeśli dziecko jest uczulone na jakiś składnik pokarmowy, może skojarzyć złe samopoczucie z jedzeniem i starać się jeść jak najmniej. W ten sposób będzie unikać dolegliwości.
Co robić? Jeśli dziecko absolutnie nie chce pić lub jeść jakiegoś produktu, a jest on na liście mocno uczulających, zastanów się, czy w ten sposób instynktownie nie broni się przed jedzeniem produktów, po których źle się czuje. Warto być czujnym, a przede wszystkim nie zmuszać do jedzenia.

Dziecko nie chce jeść, bo przestało być niemowlakiem

Jeśli przyzwyczaiłaś się, że w pierwszym roku życia twoje dziecko bardzo chętnie i dużo jadło, możesz się zdziwić, jeśli niedługo po pierwszych urodzinach maluch nie będzie miał czasu na jedzenie, a nawet wyda się nim w ogóle niezainteresowany. To jednak całkiem naturalne, że gdy zaczyna chodzić, odkrywać wiele nowych, ciekawych rzeczy, to czasem po prostu nie jest w stanie usiedzieć w jednym miejscu tak długo, by zjeść cały posiłek.
Co robić? Nic. Po pierwszych urodzinach dzieci zwykle chudną – z pulchnych niemowląt stają się szczupłymi maluchami. Nie ma w tym nic złego, bo w drugim roku życia tempo przyrostu wzrostu i masy ciała spada.

Brak apetytu a zaparcia

Ich przyczyną może być dieta zbyt uboga w błonnik. Wtedy trzeba ją wzbogacić w produkty, których jest w niej zbyt mało – w warzywa, owoce, zboża. Czasem wymaga to nie lada gimnastyki z twojej strony, jeśli dziecko ich nie lubi. Maluch może też powstrzymywać wypróżnienia dlatego, że się boi (to tzw. zaparcia nawykowe). Powody bywają różne: zimna deska klozetowa, ból związany z chwilowymi problemami z wypróżnieniem, ponaglanie ze strony rodzica. Jeśli dziecko wstrzymuje się z pójściem do toalety, w jelitach zalegają resztki pokarmowe, a to prowadzi do bólu brzucha i uczucia wzdęcia, które nasilają się po jedzeniu. Wtedy maluch stara się jeść jak najmniej.
Co robić? By problem rozwiązać, trzeba doprowadzić, by maluch zaczął chodzić do toalety. Pomoże dieta ułatwiająca wypróżnienia, a jeśli nie – konieczna będzie wizyta u pediatry.

Brak apetytu a anemia

Jej objawem jest między innymi właśnie brak apetytu. Oczywiście towarzyszy mu także bladość, apatia, szybkie męczenie się. Niedobór żelaza (czyli najczęstsza przyczyna anemii) powoduje niedotlenienie tkanek, a to z kolei wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Żelazo jest składnikiem budulcowym hemoglobiny, która przenosi tlen we krwi.
Co robić? Anemię trzeba leczyć, idź więc z dzieckiem do lekarza, który przepisze odpowiednie preparaty. Terapia zwykle poprawia apetyt.

Dziecko nie chce jeść, bo za mało się rusza

Nie ma żadnego powodu, by trzymać malucha w domu przez cały dzień, nawet jeśli jest brzydka pogoda – pada deszcz lub jest chłodno. Dziecko powinno się ruszać na świeżym powietrzu, być aktywne.
Co robić? Wychodź z dzieckiem na dwór niezależnie od pogody. Ruch zwiększa zapotrzebowanie organizmu na kalorie, więc i apetyt – wybiegane dziecko chętniej zje posiłek.

Wypróbuj 6 przepisów na dania dla niejadka.

Dziecko z natury mało je

Niektóre dzieci zwyczajnie nie potrzebują dużo jedzenia, więc najadają się szybko. Albo jedzą tylko kilka wybranych produktów. I nic im w związku z tym nie dolega – zdrowo się rozwijają, są wesołe, dobrze rosną.
Co robić? Nie załamuj rąk, tylko postaraj się zachować spokój, bo najgorsze, co możesz zrobić, to obrzydzić dziecku jedzenie. A tak może się stać, jeśli posiłki staną się głównym problemem i tematem rozmów w domu. Spokojnie, każdy człowiek w końcu zaczyna normalnie jeść.

Konsultacja: dr n. med. Kamil Hozyasz, Pediatra, pracuje w Klinice Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy