dziecko, brak apetytu
fot. Adobe Stock

Brak apetytu u dziecka: przyczyny, co podać, jakie badania zrobić

Brak apetytu u dzieci może wynikać z infekcji lub alergii, ale często przyczyną są po prostu błędy w karmieniu. U niemowląt pogorszenie apetytu wiąże się zwykle z rozszerzaniem diety, wzrostem mobilności i nadmiarem bodźców. Jakie choroby mogą wpływać na brak apetytu u dzieci? Sprawdź, jakie badania trzeba zrobić dziecku, które mało je.
Magdalena Drab
dziecko, brak apetytu
fot. Adobe Stock
Brak apetytu u dzieci, choć często budzi niepokój rodziców, zwykle ma naturalne przyczyny. U niemowląt, które stopniowo poznają nowe smaki i konsystencje pokarmów, a jednocześnie nabywają nowych umiejętności i skupiają coraz większą uwagę na otaczających ich przedmiotach, może całkiem naturalnie spaść zainteresowanie jedzeniem. Brak apetytu u dziecka rocznego lub starszego może mieć źródło w infekcji, alergii pokarmowej, czasem następuje po antybiotykoterapii lub jelitówce. Jeśli brak apetytu u dziecka utrzymuje się dłużej, trzeba zrobić badania i wykluczyć poważniejsze choroby. Jakie są przyczyny braku apetytu?

Brak apetytu u dziecka – przyczyny

Dziecko może odmawiać jedzenia z wielu powodów, ale jeśli nagle straciło apetyt, najpierw warto przyjrzeć się codziennej rutynie (także tej związanej z posiłkami), zwrócić uwagę na jadłospis dziecka oraz etap jego rozwoju. Możliwe, że przyczyną braku apetytu jest: 
  • skok rozwojowy lub stres (np. dziecko zaczyna chodzić i bardziej interesuje się otoczeniem, na świat przyszło rodzeństwo, w domu pojawiła się niania)
  • monotonna dieta (wszystkie posiłki są podobne do siebie, mało kolorowe, nieapetyczne)
  • podjadanie między posiłkami (zwłaszcza produktów kalorycznych, słodyczy, apetyt może obniżyć nawet picie dużych ilości soków)
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Brak apetytu u niemowlaka

U niemowląt brak apetytu ma najczęściej związek z nadmiarem bodźców i rozpraszaniem się podczas jedzenia. Kiedy dziecko zaczyna dostrzegać i wodzić wzrokiem za przedmiotami, raczkować i chodzić, warto tak zorganizować posiłki, aby odbywały się z dala od "rozpraszaczy" - zabawek czy telewizora (!). Przyczyną braku apetytu bywa też rozszerzanie diety – dziecko potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do nowych potraw i smaków, zjada niewielkie porcje, powoli smakuje. A jeśli do tego maluch jest wciąż karmiony w nocy, może po prostu być mniej głodny w ciągu dnia.

Brak apetytu u niemowląt – inne przyczyny na tle chorobowym:

Brak apetytu u dziecka

Brak apetytu może się pojawić u dziecka w różnym wieku. U dziecka rocznego, 2-letniego czy 5-letniego często przyczyną jest:
  • infekcja (np. przeziębienie, podawaj dziecku dużo wody do picia!)
  • przewlekła infekcja układu moczowego (czasem może pojawić się gorączka)
  • zaparcia (dolegliwości takie jak ból i wzdęcia występują po posiłku)
  • anemia (inne objawy niedoboru żelaza to bladość, zmęczenie, moczenie się)
  • nietolerancja glutenu (inne objawy celiakii to osłabienie, nieprzybieranie na wadze, tłuszczowe stolce)

Brak apetytu podczas choroby

Czasem brak apetytu pojawia się u dziecka w czasie choroby, gdy organizm jest osłabiony lub kiedy dziecko zmaga się z innymi dolegliwościami towarzyszącymi np. ząbkowaniu. Apetyt powinien powrócić po ustaniu przykrych objawów. Kiedy może zmniejszyć się apetyt?

Brak apetytu u dziecka – badania

Jeśli dziecko niewiele je i mimo wprowadzenia urozmaiconej diety apetyt nie wraca, trzeba poprosić o radę lekarza. Pediatra oceni, jak dziecko przybiera na wadze i jak rośnie, skieruje na badanie krwi i moczu, aby wykluczyć m.in. utajone zapalenie układu moczowego czy celiakię. Niezbędne jest też wykonanie morfologii, aby sprawdzić, czy nie doszło do niedoborów, np. wapnia czy żelaza.

Brak apetytu u dziecka – co podać

Najlepiej nic poza urozmaiconymi posiłkami dostosowanymi do wieku i upodobań dziecka. Pediatrzy raczej nie polecają podawania dzieciom suplementów diety na apetyt. Syropy czy tabletki, które mają zwiększyć apetyt u niejadka, tak naprawdę odwracają uwagę od rzeczywistych przyczyn niechęci do jedzenia i mogą opóźnić postawienie właściwej diagnozy. Poza tym w składzie takich produktów zwykle najwięcej jest cukru, co z pewnością nie pomoże żadnemu dziecku, które i tak je niewiele wartościowych i odżywczych produktów.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy