brak apetytu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Brak apetytu w ciąży – co oznacza, jak sobie radzić?

Problemy z apetytem to typowy objaw ciąży zwłaszcza na samym jej początku. Brak apetytu może towarzyszyć ciążowym mdłościom albo pojawić się niezależnie od nich. Czasem przybiera formę uciążliwego jadłowstrętu lub awersji na niektóre pokarmy. Jak sobie radzić z brakiem apetytu w różnych trymestrach ciąży, co jeść gdy pojawia się niechęć do jedzenia?

​Na brak apetytu w ciąży skarży się nawet sześć na dziesięć ciężarnych. Problem zwykle dotyczy słabszego apetytu. Ale w skrajnych przypadkach u przyszłych mam pojawia się również silna awersja na niektóre pokarmy lub ogólny jadłowstręt. Szczególnie ten ostatni może źle wpływać na przebieg ciąży. 

Zwykle brak apetytu bywa jednym z pierwszych objawów ciąży. Ale może pojawić się też w kolejnych trymestrach ciąży. Należy odróżnić ogólnie słabszy apetyt w ciąży, który może mieć różne przyczyny, od awersji pokarmowych (na wybrane produkty lub dania). Uważa się, że te ostatnie są przeciwieństwem zachcianek ciążowych i tak jak one spowodowane są przez zmiany hormonalne w ciąży.

Jeśli niechęć do jedzenia utrzymuje się dłużej i towarzyszą jej inne objawy, warto zacząć działać, bo dziecko do dobrego rozwoju potrzebuje składników odżywczych dostarczanych codziennie wraz ze zdrową dietą.

Spis treści:

Brak apetytu w I trymestrze ciąży

Utrata apetytu to jeden z typowych pierwszych objawów ciąży. Kobieta może jeszcze nie wiedzieć, że jest w ciąży, a jej organizm już daje znać, że doszło do zapłodnienia. Pod wpływem ciążowych hormonów może zmienić się odczuwanie smaków i zapachów. To może przyczyniać się do awersji na niektóre pokarmy czy do uogólnionego słabszego apetytu.

Utrata apetytu może pojawić się również w drugim miesiącu ciąży, kiedy zaczynają się ciążowe mdłości (wtedy wyraźnie rośnie w organizmie poziom gonadotropiny kosmówkowej hCG). Jeśli gorsze łaknienie nie utrzymuje się długo, nie należy się nim martwić. Można uznać je za stan typowy dla początku ciąży. Problemem mogą być przedłużające się zaburzenia łaknienia. Jeśli towarzyszą im silne mdłości i wymioty, niemożność zjedzenia jakiegokolwiek posiłku, ciężarna powinna być pod opieką lekarza.

Utrata apetytu w II trymestrze ciąży

Gorszy apetyt w drugim trymestrze ciąży może towarzyszyć utrzymującym się u niektórych ciężarnych w tym okresie mdłościom. Czasem przyczyna słabszego łaknienia ma związek z rosnącym brzuchem i pojawiającym się szybciej uczuciem pełności po jedzeniu. Zwykle jednak II trymestr ciąży to czas dobrego samopoczucia również przy stole. Wiele ciężarnych w tym okresie szczególnie musi uważać, żeby nie jeść za dwoje (tylko dla dwojga), bo apetyt im zazwyczaj dopisuje (zobacz też: Dieta w ciąży – co i ile jeść plus gotowe jadłospisy).

Brak apetytu w III trymestrze

Gorszy apetyt pod koniec ciąży może mieć związek z coraz większym brzuchem i uciskaniem dziecka na różne organy wewnętrzne, w tym również na żołądek. Ciężarna szybko czuje, że nie jest już w stanie więcej zjeść.

Na problemy z apetytem w III trymestrze może również wpływać ciążowe zaparcia, które nasilają się przed porodem. Inną bardzo przykrą dolegliwością zaburzającą apetyt jest zgaga ciąży.

W III trymestrze szczególnie ważne jest dbanie o częstsze jedzenie małych porcji i picie przez ciężarną odpowiedniej ilości wody. 

Jadłowstręt w ciąży

Jadłowstręt w ciąży również może być spowodowany nadmiernym wyczuleniem na zapachy. Bywa też związany z silnymi wymiotami, nazywanymi hyperemesis gravidarum (niepowściągliwe wymioty ciężarnych). Są na tyle nasilone, że utrudniają przyjmowanie jakiegokolwiek jedzenia. Ciężarna, wymiotuje po każdym posiłku, a obawiając się kolejnych silnych torsji, często także unika jedzenia.

Czym innym są awersje pokarmowe, które dotyczą konkretnych produktów. Ciąża tak może wpłynąć na organizm przyszłej mamy, że jej ulubione wcześniej dania mogą okazać się wyjątkowo niesmaczne, brzydko pachnieć, a nawet powodować mdłości. Czasem dotyczy to niezdrowego jedzenia, zdarza się jednak także niechęć do wartościowych produktów.

Produkty, które najczęściej budzą awersje pokarmowe ciężarnych:

  • jajka
  • mięso
  • tłuste jedzenie
  • ostre dania
  • kawa

Co jeść przy braku apetytu w ciąży?

Przy braku apetytu w ciąży na pewno nie należy zmuszać się do jedzenia – to podstawowa zasada. Ciężarne zwykle martwią się, że jeśli nie mają apetytu na mięso, które zwykle jadły, to zaszkodzą dziecku. W takiej sytuacji warto zacząć eksperymentować z dietą i szukać nowych zdrowych smaków. Ciąża to idealny czas na wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Zdrowe jedzenie wcale nie musi być nudne i niesmaczne. Jest wiele produktów, które mogą być zdrowymi zamiennikami dla jedzenia, które przestało ciężarnej smakować.

Jak sobie radzić z brakiem apetytu w ciąży?

  • jedz mniejsze porcje, ale częściej – wybieraj potrawy, które lubisz,
  • wprowadź do diety koktajle: warzywne, owocowe lub owocowo-warzywne – stanowią porcję cennych substancji odżywczych, możesz dowolnie zmieniać ich składniki, dopasowując smak do swoich preferencji,
  • staraj się dużo pić – jeśli przez kilka dni zjesz mniej, dziecku nic się nie stanie, ale codziennie musisz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu (najlepszym napojem dla ciężarnej jest woda),
  • jedz awokado – ma delikatny smak, który zwykle akceptują ciężarne nawet przy silnych mdłościach. Należy ono do kategorii superfoods, ze względu na swoje właściwości. Awokado możesz zjeść samo, pokropione cytryną i lekko posolone, możesz też przyrządzić pastę z awokado albo dodać go do koktajlu,  
  • podjadaj migdały – najlepiej sparz je wcześniej i zdejmij skórkę, migdały dostarczą sporo kalorii i substancji odżywczych, pomogą też przezwyciężyć ciążowe mdłości.
  • szukaj nowych dań, które mogą rozbudzić twój apetyt – jeśli tylko nie czujesz silnej awersji do jedzenia, możesz przeglądać przepisy kulinarne, oglądać programy o gotowaniu, czasem same zdjęcia i opisy potraw sprawiają, że rośnie apetyt. Ale – uwaga – efekt może być też odwrotny, sama poczujesz, jak jest w twoim przypadku.
To ważne: jeśli brak apetytu w ciąży trwa długo towarzyszą silne mdłości i wymioty albo utrata wagi, konieczne poradź się lekarza. Powiedz lekarzowi, jeśli odczuwasz apetyt na dziwne smaki (np. na kredę), to może świadczyć o brakach ważnych składników odżywczych. Sprawdź, jakie przyczyny mogą mieć różne zachcianki w ciąży.  


Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA