Brak przytulania wpływa na geny niemowlaka
fot. AdobeStock

Przytulaj niemowlę jak najczęściej! Brak czułości wywołuje zmiany w genach

Naukowcy nie mają wątpliwości, brak wystarczającej ilości dotyku powoduje nie tylko stres u maluszka, lecz także może znacząco wpływać na jego zdrowie.
Milena Oszczepalińska
Brak przytulania wpływa na geny niemowlaka
fot. AdobeStock
Kiedy dziecko przychodzi na świat, niczego nie potrzebuje tak bardzo, jak właśnie czułej opieki i dotyku rodzica. Przytulanie daje noworodkowi poczucie bezpieczeństwa i pomaga przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Brak przytulania może powodować u malca zmiany w genach. To ważny wniosek, jaki wysnuli w tym zakresie naukowcy.

Zmiany na poziomie molekularnym u nieprzytulanych dzieci

W 2017 roku przeprowadzono badanie, na podstawie którego stwierdzono, że u niemowląt, które nie doświadczają zbyt częstego kontaktu fizycznego z opiekunem, zachodzą w mózgu zmiany na poziomie molekularnym, a dodatkowo takie dzieci są też bardziej zestresowane. Zmiany te wpływają z kolei na geny, modyfikując je.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Jak wyglądało badanie?

94 rodziców noworodków, którzy brali udział w badaniu, mieli prowadzić przez pięć pierwszych tygodni życia dziecka dziennik. Mieli w nim zapisywać każde dotknięcie i przytulenie skierowane do maluszka. Oprócz tego zobowiązani byli też do rejestrowania trybu funkcjonowania niemowląt w takich obszarach jak spanie, płacz i wypróżnianie się.

Po czterech i pół roku naukowcy od tych samych dzieci pobrali próbki DNA. W wyniku ich analizy odkryli, że DNA często przytulanych dzieci i tych, którym opiekunowie rzadziej okazywali czułość, różniły się. Na tej podstawie zaczęli przypuszczać, że to właśnie brak czułości wpływał na zaistniałe różnice genetyczne. 

Brak przytulania a proces starzenia się

Naukowcy w trakcie badań odkryli również, że wiek epigenetyczny, czyli biologiczne starzenie się krwi i tkanek u dzieci mniej przytulanych był niższy niż ich wiek rzeczywisty. Michael Kobor, jeden z badaczy, powiedział: „Uważamy, że wolniejsze starzenie się epigenetyczne u dzieci może odzwierciedlać się również w rozwoju ogólnym”. To oznacza, że wpływ na opóźnienia w rozwoju u dzieci może mieć również brak czułości ze strony rodzica w okresie, gdy były one niemowlętami. 

Inna przedstawicielka zespołu kanadyjskich badaczy, Sarah Moore, zdradziła, że ich praca na tym się jeszcze nie kończy. „Planujemy obserwować, czy ta biologiczna niedojrzałość, którą widzieliśmy w tych dzieciach, poniesie za sobą konsekwencje dla ich zdrowia, zwłaszcza dla ich rozwoju psychicznego” – przyznała.

Jak dotąd różnice między wiekiem epigenetycznym a wiekiem rzeczywistym medycyna wiązała z problemami zdrowotnymi, ale wyniki badań naukowych wskazują na związek między tym zjawiskiem a brakiem dotyku w okresie niemowlęcym.

Źródło: focus.pl 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy