GRY
 
 

Spóźnia ci się okres? Nie zawsze przyczyną jest ciąża

Jest co najmniej 10 innych powodów braku lub opóźnienia miesiączki. Niektóre z nich wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza! Sprawdź, co ci dolega i zadbaj o swoje zdrowie. W przeciwnym razie (w przyszłości) możesz mieć kłopot z zajściem w ciążę.

test ciążowy, ginekolog, ciąża, objawy ciąży, brak miesiączki
fot. Fotolia

Jakie są przyczyny braku miesiączki? Pierwsze skojarzenie z brakiem okresu to zazwyczaj ciąża. I rzeczywiście każda aktywna seksualnie kobieta powinna się z taką opcją liczyć. Jest jednak też kilka innych przyczyn braku okresu.
Aby potwierdzić lub wykluczyć, że zostaniesz mamą, możesz kupić w aptece test ciążowy (kosztuje ok. 10 zł). Jego wiarygodność wynosi 95–99 procent (100 procent pewności dadzą ci dopiero badania potwierdzające ciążę zlecone przez ginekologa).

Uważasz, że w twoim wypadku ciąża nie wchodzi w grę? Sprawdź, jakie mogą być inne przyczyny braku miesiączki. Na początku listy wymienione są przyczyny, które wywołują małe opóźnienia miesiączki raz na jakiś czas. Na drugiej stronie tekstu znajdziesz przyczyny powtarzających się problemów z miesiączką - jeśli dotyczą ciebie, zgłoś się ginekologa lub endokrynologa, który skieruje cię na badanie poziomu hormonów.

1. Nadmierny wysiłek może wywołać opóźnienie lub brak miesiączki

Zarówno trwające długo przemęczenie (np. w wyniku pracy), jak i jednorazowy albo intensywny wysiłek mogą przyczyniać się do przejściowego rozregulowania gospodarki hormonalnej (i braku miesiączki), ale nie tylko. Krwawienie wiąże się z utratą czerwonych krwinek i żelaza, więc wyczerpany organizm przestawia się na tryb awaryjny. Ponieważ nie jest gotowy na rozmnażanie ani utratę krwi, wstrzymuje prawidłowe cykle i stąd brak miesiączki. Wszystko wróci do normy, gdy zregenerujesz siły.
Redakcja poleca: Dlaczego spóźnia się okres? - film
Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Poznaj inne możliwe przyczyny spóźniania się okresu.

2. Gdy jesteś w podróży, okres może się spóźniać 

Na opóźnienie okresu (zwykle do 2 tygodni) wpływa zmiana klimatu i strefy czasowej. Cykl ustabilizuje się, gdy dostosujesz się do nowych okoliczności.

3. Stres często powoduje brak miesiączki

Długotrwała nerwówka lub doraźne, ale bardzo silne emocje powodują wzmożoną produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych). Działają też równie wyczerpująco na organizm, jak wysiłek fizyczny i dlatego brak miesiączki. Aby odzyskać równowagę, postaraj się więcej wypoczywać.

4. Zbyt restrykcyjna dieta osłabia organizm

Jeśli chcesz zgubić kilka nadprogramowych kilogramów, twoje menu zawiera za mało kalorii, organizm przestawia się na tryb oszczędnościowy. A że w „głodowych czasach” lepiej nie zachodzić w ciążę, zanika jajeczkowanie i brak miesiączki. Wszystko wróci do normy, gdy zarzucisz restrykcyjne odchudzanie i nabierzesz sił. Tylko u kobiet, które wpadły w anoreksję i mają bardzo wycieńczony organizm nie zawsze udaje się przywrócić miesiączkę.

5. Infekcja może rozregulować cykl miesiączkowy

Kilku-, a nawet kilkunastodniowe opóźnienie się okresu może być konsekwencją silnej infekcji (nie tylko układu rozrodczego, ale też np. grypy, anginy). Gdy się wyleczysz i wrócisz do zdrowia, cykl także się ureguluje.

6. Niektóre lekarstwa zaburzają miesiączkę

Brak miesiączki lub jej opóźnienie bywa skutkiem ubocznym np. niektórych środków psychotropowych lub na nadciśnienie (jeśli je zażywasz, porozmawiaj o tym z lekarzem, może uda się np. obniżyć ciśnienie dietą). Brak miesiączki to także efekt odstawienia tabletek antykoncepcyjnych – gdy hormony się uspokoją, okres znów będzie regularny.

Doładuj
Przeładuj