GRY
 
 

4 rady na... brak ochoty na seks w ciąży

We wczesnej ciąży wiele kobiet ma mniejszy apetyt na seks. Winne temu są hormony. To one odpowiadają za huśtawkę energii i uczuć. Ale nie jesteś całkowicie bezbronna wobec natury. Wypróbuj nasze sposoby na odzyskanie ochoty na miłość.

Ciąża i poród

Dlaczego libido osłabło? To sprawka hormonu ciąży, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Już kilka dni po zapłodnieniu poziom tego hormonu gwałtownie wzrasta i przez najbliższe trzy miesiące utrzymuje się na wysokim poziomie. Dzięki temu zapłodnione jajeczko bezpiecznie zagnieżdża się w macicy i rozpoczyna się rozwój łożyska. Jednak gonadotropina kosmówkowa odpowiada również za mdłości i senność, które mogą powodować m.in. twoją niechęć do zabaw w łóżku. Również inny hormon, progesteron, który zapobiega odrzuceniu płodu przez organizm matki, powoduje, że kobieta może mieć trudności w osiąganiu podniecenia seksualnego. Podpowiadamy, kiedy mimo tych procesów ochota na seks wróci.
 

1. Poczekaj, zadziałają odpowiednie hormony, a ochota na seks wróci

Twojemu partnerowi, który z niecierpliwością wygląda czasów, kiedy odzyskasz swoją fantazję w łóżku, pozostaje pocieszenie, że już wkrótce górę wezmą hormony, dzięki którym znowu będziesz miała ochotę na seks. W drugim trymestrze dzięki podwyższonemu poziomowi relaksyny i estrogenu w twoim ciele, najprawdopodobniej znowu powrócą siły i chęć na miłosne zabawy. Pobudzeniu seksualnemu sprzyja też testosteron, produkowany przez łożysko.

Od czwartego miesiąca ustaną mdłości i inne ciążowe przypadłości i wróci dobry humor. Twoje ciało stanie się rozluźnione i żądne czułych pieszczot. Aby jednak z powrotem odzyskać chęci do intymnych pieszczot bardzo ważna jest akceptacja tego, jak zmienia się twoje ciało.

Rosnący brzuszek może stać się dla ciebie powodem do wstydu w łóżku – zupełnie bezpodstawnie. Krągłości, jakich nabierasz, są wyjątkowo ponętne dla twojego partnera, dlatego nie wahaj się ich mu ukazywać. Kobieta akceptująca bez zastrzeżeń swój stan i ciało, emanuje pozytywną, seksowną energią.
 
Redakcja poleca: Seks w ciąży. Bezpieczne dla dziecka, czy lepiej zachować ostrożność? - Co radzi ginekolog
Czy można uprawiać seks w ciąży? Jak kochać się, żeby nie zaszkodzić dziecku? Na co zwrócić uwagę? - Zobacz porady lekarza

2. Popraw sobie nastrój i zainwestuj w siebie, a ochota na seks wróci

Jeśli do tej pory ciąża kojarzy ci się jedynie z męczącymi nudnościami i sennością, pora by to zmienić. Pamiętaj, że w głównej mierze to od twojego nastawienia zależy, jak będziesz wspominać ciążę.

Rozpieszczaj się – nie jedzeniem podwójnych porcji – ale dbaniem o ciało i zmysły. Zamiast ściskać się w dżinsach sprzed kilku miesięcy, zafunduj sobie specjalne ciążowe ubrania – dzięki nim będziesz mogła wyglądać seksownie nawet pod koniec trzeciego trymestru i wypróbuj modowe triki ciążowe, by wyglądać wyjątkowo. Specjalna bielizna ciążowa pozwoli ci zachować ładne kształty także po ciąży.

Staraj się dbać o siebie tak samo, jak przed ciążą: depiluj brwi i nogi, używaj balsamów nawilżających (działających też na rozstępy), nie zapominaj o pielęgnacji włosów i delikatnym makijażu.
 

3. Relaksuj się, rozpieszczaj, a ochota na seks wróci

Wieczory przeznacz na odpoczynek. Jest on potrzebny nie tylko tobie, ale i dziecku. Spokojna, zadowolona z życia kobieta łatwiej przezwycięży wszystkie ciążowe dolegliwości.

Stanowczo wymagaj pomocy partnera przy pracach domowych, zrezygnuj z forsownych zakupów i znajdź zastępstwo podczas męczącego mycia okien. Ciąża ma być czasem radości, a nie zmęczenia i stresu. Ulubiona muzyka, zapachowe świeczki, przyciemnione światło powinny pomóc odnaleźć ci chęci na radosne, intymne zabawy.

Jeśli mimo romantycznego nastroju nadal nie masz ochoty na seks, poczekajcie kilka dni lub tygodni z kolejną próbą zbliżenia. Nie zmuszaj się do seksu, tylko po to, by zrealizować oczekiwania partnera – to może was oboje oddalić od siebie i zniechęcić do czułości.
 

4. Nie martw się, że dziecko „wszystko widzi”, a ochota na seks wróci

Wiele par przeżywa w ciąży irracjonalny lęk, że dziecko podczas stosunku czuje i widzi wszystko co „tam” się dzieje. Nie martw się, że twój partner w czasie penetracji urazi płód. To jest niemożliwe. Maleństwo jest dobrze chronione przez wody płodowe i czop śluzowy, który dodatkowo broni wstępu do macicy bakteriom.

Orgazm poprawia dotlenienie twojego organizmu, a co za tym idzie – płodu, zatem uprawianie seksu w ciąży jest dla dziecka nawet korzystne, a skurcze, jakie odczuwasz, wprawiają maleństwo w przyjemne bujanie.


Jeśli powyższe sposoby nie zadziałają, zgłoś się do lekarza. Być może zleci zbadanie poziomu hormonów w ciąży.


Lekarz opowiada o ewentualnych niepokojących objawach w ciąży:


 
Doładuj
Przeładuj