brak okresu
fot. AdobeStock

Brak okresu - to może być ciąża, ale nie tylko

Nie lekceważ tego, zwłaszcza jeżeli chcesz urodzić dziecko, bo nieleczony brak okresu może zmniejszać płodność.
Agnieszka Majchrzak
brak okresu
fot. AdobeStock
Ciąża to najbardziej naturalna przyczyna, że go nie masz. Jeżeli jednak nie spodziewasz się dziecka, jest to ważny sygnał ze strony twojego organizmu. Miesiączka jest objawem zdrowia kobiety, a jej brak znakiem, że doszło do jego zakłóceń. Jest wiele powodów, dla których nie masz okresu. Zobacz, jakie są tego przyczyny i jak można je leczyć.

Brak okresu - przyczyny

Przeciętnie długość cyklu miesiączkowego u kobiety utrzymuje się w przedziale 26-32 dni. O braku miesiączki (łac. amenorrhea), można mówić, gdy nie pojawiła się nigdy u kobiety, która ukończyła 16 lat (postać pierwotna) lub krwawienie nie wystąpiło przez trzy kolejne cykle u kobiety, która wcześniej regularnie miesiączkowała (postać wtórna).

Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się cykle krótsze (25 dni) oraz dłuższe (nawet 36 dni), które nadal mieszczą się w normie. Nieregularne cykle mogą mieć nastolatki oraz kobiety ok. 40 roku życia powoli wchodzące w okres menopauzy.

Zanik krwawienia może być spowodowany bardzo wieloma przyczynami:
 • ciążą,
 • karmieniem piersią,
 • nieprawidłowościami hormonalnymi w cyklu miesięcznym kobiety,
 • odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych – organizm może potrzebować trochę czasu, aby się przyzwyczaić i unormować,
 • stresem – wzrasta poziom adrenaliny i kortyzolu, hamujących kobiecą owulację,
 • gwałtownym spadkiem wagi,
 • niedożywieniem,
 • zaburzeniami odżywiania się, 
 • anemią,
 • długotrwałym wyczerpaniem ćwiczeniami fizycznymi,
 • pracą zmianową – często prowadzi ona do niewysypiania się, w efekcie czego zwalnia się metabolizm i zanika miesiączka,
 • zmianą stref czasowych,
 • zażywaniem leków antydepresyjnych,
 • przyjmowanie antybiotyków,
 • nowotworami (guzy okolicy podwzgórzowo-przysadkowej, guzy jajnika, rak błony śluzowej macicy),
 • menopauzą.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Brak miesiączki - najczęstsze powody

Jesteś w ciąży


To najbardziej oczywista przyczyna jej braku. Aby mieć pewność, że zaszłaś w ciąże, warto zrobić test ciążowy. W aptece można kupić bardzo czułe testy, dające niezwykle dokładny wynik. Najlepiej zrobić go wówczas, gdy w organizmie wydziela się już wystarczająca ilość hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej.

To właśnie beta hCG jest odpowiedzialne za pozytywny wynik testu ciążowego. Pojawia się w organizmie dopiero około 7-10 dni po zapłodnieniu. Test ciążowy najlepiej wykonać nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki (a najlepiej ok. 2 dni po jej terminie). Jeżeli miesiączka spóźnia się tydzień, a test wskazuje dwie kreski, możesz mieć niemal 97 proc. pewności, że spodziewasz się dziecka.

Masz zaburzenia hormonalne cyklu miesiączkowgo

Cykl menstruacyjny regulowany jest przez układ podwzgórze–przysadka mózgowa–jajniki. Główną rolę odgrywa podwzgórze, które pobudza przysadkę mózgową do wydzielania hormonów FSH i LH. Pierwszy z nich kontroluje dojrzewanie pęcherzyka Graafa, który produkuje estrogeny i uwalnia komórkę jajową. 

Z kolei wydzielanie się LH jest sygnałem do owulacji i wytworzenia ciałka żółtego uwalniającego progesteron. Zachwiania równowagi w tym układzie, a także nadprodukcja prolaktyny przez przysadkę mózgową mogą doprowadzić do wtórnego braku miesiączki.

Przyczyną zatrzymania miesiączki mogą być:
 • zespół policystycznych jajników (PCOS) – jego cechą charakterystyczną jest brak owulacji,
 • hiperprolaktynemia, czyli nadmiar prolaktyny w organizmie (w wyniku zaburzenia pracy podwzgórza lub przysadki mózgowej) – dochodzi do zablokowania wydzielania estrogenu, a poprzez to także miesiączki i owulacji,
 • długa faza lutealna,
 • niewydolność ciałka żółtego,
 • zwiększone wydzielanie hormonów męskich,
 • wzrost poziomu prolaktyny,
 • nadczynność i niedoczynność tarczycy - hormony tarczycy (T3 i T4) regulują m.in. pracę jajników, sterują wytwarzanie hormonów i nadzorują dojrzewanie jajeczek.

Nadmiernie odchudzasz się

Przysadka mózgowa i jajniki potrzebują „paliwa" do produkowania hormonów. Jeżeli kobieta odchudza się przez długi czas albo nie dostarcza swojemu organizmowi wystarczającej ilości węglowodanów, białek czy witamin, może doprowadzić do zaniku lub nieregularności cykli miesiączkowania. Jeżeli w organizmie kobiety będzie mniej niż 16 proc. tłuszczu, to miesiączka najprawdopodobniej w ogóle zaniknie.
Anoreksja i bulimia mogą spowodować wtórny zanik miesiączki.

Za dużo ważysz

Także nadwaga i otyłość wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi. Konsekwencją tego jest brak owulacji, nadprodukcja androgenów (męskich hormonów płciowych) przez jajniki i zaburzenia rytmu cyklu miesiączkowego. Przy wskaźniku masy ciała BMI wyższym niż 35 miesiączka może ustać. 

Brak okresu - leczenie

Nie należy się martwić, kiedy krwawienie spóźnia się kilka dni. Jeżeli spóźnia się albo nie pojawia się w ogóle przez kilka miesięcy, ale ty nie jesteś w ciąży, konieczna jest wizyta u lekarza i dalsze badania. Ginekolog zada pytania dotyczące nie tylko cyklu miesiączkowego, ale także przyjmowanych leków, kłopotów ze zdrowiem i wagą.

Trzeba będzie sprawdzić poziom hormonów płciowych – progesteronu, prolaktyny oraz tarczycy, FSH, LH, testosteronu, androstendionu, estradiolu, a także wykonać USG narządów rodnych lub tomografię komputerową.
Brak okresu zwykle wymaga leczenia bezpośredniej przyczyny zaburzenia. Zarówno leczenie pierwotnego, jak i wtórnego braku miesiączki najczęściej polega na przyjmowaniu tabletek hormonalnych.

Oprócz zaleconego przez lekarza leczenia farmakologicznego warto zmienić styl życia – przejść na zdrową dietę, umiarkowany wysiłek fizyczny i większy odpoczynek. Pamiętaj, aby zmian nie wprowadzać drastycznie, ponieważ kolejny cykl również się opóźni.
 
8534, 2710, 2619, 1247 [content:0_8534,0_2710,1_2619,2_1247:PsychologicalTest]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy