Brak okresu test negatywny
fot. Adobe Stock

Brak okresu test negatywny – możliwe przyczyny

Brak okresu test negatywny – czasami tak się zdarza. Nie wiadomo wtedy, czy ciąża jest, czy test był popsuty, czy zdarzyło się jeszcze coś innego. O co więc chodzi?
Ewa Janczak-Cwil
Brak okresu test negatywny
fot. Adobe Stock
Nie wiesz, czy jesteś w ciąży, kupujesz test i... efekt jest taki, że masz brak okresu i test negatywny. Zastanawiasz się, co jest grane: jesteś w ciąży, czy nie jesteś. Podpowiadamy, co tym myśleć i jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji.

Brak okresu test negatywny, a ciąża jest

Zwykle testy ciążowe są dość czułe i nie mylą się... potwierdzając ciążę. Jednak zdarza się, że pokazują wynik negatywny, mimo że ciąża istnieje – mówi się wtedy o wyniku fałszywie negatywnym.

Testy ciążowe badają poziom hormonu hCG w moczu. Negatywny wynik testu oznacza jedynie, że test nie wykrył tego hormonu. Przyczyny mogą być dwie:
  • ciąży nie ma,
  • ciąża jest, ale na zbyt wczesnym etapie, aby w moczu pojawił się hCG.

Jeśli masz brak okresu, a test wyszedł negatywnie, możesz być w ciąży. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy okres spóźnia się bardzo niewiele albo wykonujesz test jeszcze przed jego terminem.

Wynik fałszywie negatywny może wyjść także wtedy, gdy nie użyjesz pierwszego porannego moczu, piłaś bardzo dużo płynów. Należy wtedy odczekać jeszcze kilka dni i, jeśli okres nadal nie wystąpi, ponowić tekst. Jeśli nadal test wychodzi negatywnie, a ty mimo wszystko czujesz, że mogłaś zajść w ciążę, koniecznie idź do ginekologa.

Innymi przyczynami testu fałszywie negatywnego są: przeterminowany test, ciąża pozamaciczna.
Redakcja poleca: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? – film
Zastanawiasz się, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? I słusznie, bo nie każdy dzień i pora dnia są na to najlepsze. Bardzo ważne jest, aby odczekać odpowiednią liczbę dni od zapłodnienia, bo tylko wtedy test ma szansę wykryć jeden z ciążowych hormonów – ten, który wydzielany jest najwcześniej, czyli hCG.

Brak okresu test negatywny, a ciąży nie ma

Co się dzieje w sytuacji, gdy wystąpił brak okresu i test negatywny? Możesz nie być w ciąży, a miesiączka i tak się nie pojawi w związku z chorobą lub stresem. Jeśli nie przeprowadzałaś testu na wczesnym etapie, a test wyszedł negatywny, przyczyny mogą być następujące:
  • karmisz piersią,
  • chorujesz,
  • masz nieregularne miesiączki,
  • podróżujesz,
  • nie śpisz dobrze,
  • jesteś zestresowana,
  • przyjmujesz leki wspomagające płodność,
  • jesteś tuż przed menopauza lub w jej trakcie.

We wszystkich powyższych sytuacjach dobrze jest zgłosić się do lekarza i znaleźć przyczynę braku miesiączki.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy