para w łóżku
fot. fotolia.com

Małżeństwo bez seksu. Sprawdź ile warto czekać?

Dłuższe okresy bez seksu zdarzają się wielu parom spodziewającym się dziecka oraz świeżo upieczonym rodzicom. Doświadcza tego właściwie każda para ze stażem dłuższym niż dwa tygodnie. Jest to trudne dla związku, ale możliwe do przetrwania!
Adela Prochyra
para w łóżku
fot. fotolia.com

Namiętność bucha

Wiadomo, na początku związku trudno jest się powstrzymać przed dotykaniem, pocałunkami, a namiętność dosłownie wybucha między Wami. Z czasem ustępuje ona miejsca innym sprawom. Kiedy zaczynacie budować wspólny świat i poświęcacie energię na stworzenie rodziny, jest naturalną koleją rzeczy, że z czegoś trzeba w pewnym momencie zrezygnować. W natłoku obowiązków zawodowych, rodzinnych, towarzyskich i innych tak się (wcale nierzadko) zdarza, że jest to seks. 
Redakcja poleca: Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.

Aż nagle jest Was trójka...

Popularny mit na temat kobiet spodziewających się dziecka głosi, że mniej więcej w połowie ciąży mają wręcz niezaspokojoną ochotę na seks. Jednak druga – przemilczana - strona tego poglądu jest taka, że co najmniej drugie tyle ciężarnych pań kompletnie traci zainteresowanie tematem. Uspokajamy, że jest to oczywiście czasowe i bardzo często libido traci się proporcjonalnie do powiększającego się brzucha. Tak samo młode mamy najczęściej są zbyt zajęte dzidziusiem i nieraz mijają dłuuugie tygodnie zanim odzyskają ochotę na seks. 

Sprawdź ranking najseksowniejszych polskich imion!

Eksperci na to

Psychologowie podkreślają, że seksualna posucha nie jest spowodowana brakiem miłości w związku ale brakiem porozumienia. Trzy najczęstsze powody takiej sytuacji to: zbyt napięte grafiki, małe dzieci i brak pożądania ze strony jednego lub dwójki partnerów. Czyli, z polskiego na nasze: zmęczenie, zmęczenie i (często) jeszcze raz zmęczenie. 

Warto to przetrwać

Czytelniczki pewnie zgodzą się ze mną, że w poniższym rozumowaniu: brak porozumienia prowadzi do braku seksu, co jeszcze bardziej oddala małżonków od siebie – jest coś z błędnego koła. Jednak są sytuacje, które warto po prostu spokojnie przeczekać, jak np. czas połogu. Bliskość fizyczna jest niezmiernie ważna dla związku, ale w tej wyjątkowej sytuacji nowa mama musi przenieść swoją energię na zbudowanie więzi z dzieckiem, a mądry partner powinien to zrozumieć i dać jej czas. Co, jeśli okazuje się nagle, że tego czasu upłynęło tyle, że można go liczyć w miesiącach albo nawet latach? Wtedy trzeba to przyznać otwarcie i potrzebna jest wola z obu stron, aby przezwyciężyć sytuację. Bywa, że niezbędna okaże się pomoc specjalisty, np. seksuologa. Powiedzmy sobie jednak szczerze – brak seksu może prowadzić do kryzysów w związku, jednak gdyby każdy taki kryzys kończył się sprawą rozwodową, wszyscy już bylibyśmy singlami.    

Przeczytaj także: Zero seksu w ciąży - 5 powodów
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy