sypialnia, kobieta, mężczyzna, para, stres, zmęczenie, seks
fot. Fotolia

Zbyt zmęczeni na seks - psycholog komentuje list czytelniczki

Co robić, gdy starania o dziecko przedłużają się, a zmęczenie i stres skutecznie odbierają ochotę na seks? Taki problem ma Kinga, która przysłała do nas list. Poprosiliśmy, by odpowiedziała na niego Iwona Wasilewko - psycholog z kliniki leczenia niepłodności InviMed.
Joanna Karwat
Konsultacja: dr n. zdr. Iwona Wasilewko
sypialnia, kobieta, mężczyzna, para, stres, zmęczenie, seks
fot. Fotolia
Długie starania o dziecko często prowadzą do tego, że do sypialni wkrada się rutyna. Historia naszej czytelniczki pokazuje, że problem może być o wiele bardziej złożony.

List czytelniczki

„Mam 32 lata i jestem mężatką. Od ponad 4 lat staramy się o dziecko. To oznacza, że wiem jak obliczyć dni płodne i robiłam to blisko 50 razy, a potem w napięciu czekałam, aż mąż wróci z pracy i będziemy uprawiać seks. Na początku bardzo nas to podniecało, zbliżenia zawsze oznaczały orgazm. Teraz jest zupełnie inaczej. Seks przestał mnie cieszyć, czuję, że stał się tylko środkiem do celu. Często jestem tak zmęczona po pracy, że zasypiam nim mąż skończy myć zęby. Jestem wykończona pracą i wykończona napięciem, które pojawiło się między nami. Czuję, że coś wisi w powietrzu, ale nie potrafię zacząć rozmowy na ten temat. Wiem, że brak seksu w naszym związku nie prowadzi do niczego dobrego, no i oddala starania o dziecko. Z drugiej strony, muszę czasem zmuszać się do seksu, bo wiem, że tak będzie dla nas lepiej.”
Marta Z., 32 lata
Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.

Rady psychologa dla starający się o dziecko

O odpowiedź na list poprosiliśmy Iwonę Wasilewko, psycholog z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Gdyni:

Niechęć do podejmowania aktywności, także w sferze intymnej, często tłumaczona jest zmęczeniem związanym z przeciążeniem pracą. Należy jednak pamiętać, że zmęczenie mogą wywoływać także problemy natury somatycznej lub psychicznej. Zdarza się, że kiedy sami nie chcemy przyznać się przed sobą, czego w istocie pragniemy, doświadczane z tego powodu napięcie, zaczyna być odczuwane jako zmęczenie. Zidentyfikowanie tłumionych i nieuświadamianych lęków oraz ich przyczyn, może stanowić sporą trudność. Dlatego też pomocna w tym może okazać się rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą.
Przeczytaj: Psychoterapia dla starających się o dziecko

Stres obniża libido i utrudnia zajście w ciążę

Jeśli zmęczenie rzeczywiście wynika z przeciążenia pracą, musimy zdecydować, co w naszym życiu jest obecnie priorytetem. Często zapominamy, że dysponujemy ograniczoną ilością zasobów, także zasobów energii. Jeżeli wszystkie przeznaczymy na pracę i obowiązki domowe, to nie starcza ich już na inne aktywności. Brak energii określany jako zmęczenie, obniża też naszą odporność na stres i zdolność radzenia sobie z nim. To sprawia, że reagujemy silnymi negatywnymi emocjami, nieadekwatnymi w stosunku do bodźca, który w innych okolicznościach nie spowodowałby takiego zachowania. Wybuchy złości i gniewu lub rozdrażnienie na pewno nie sprzyjają miłej atmosferze i seksualności.
Przeczytaj: Od czego zależy twoje libido?

Seks i starania o dziecko

Zbliżenia intymne nie powinny  kojarzyć się z obowiązkiem i przymusem. Mechaniczne potraktowanie seksu jako zadania do wykonania w procesie starania się o dziecko oraz  sztywne podporządkowanie aktywności seksualnej czy dniom płodnym, prowadzi  często do rutyny lub staje się przyczyną przykrego napięcia spowodowanego odczuwaną presją. Może to potęgować frustrację i stres, a nawet powodować problemy  w związku (utrata atrakcyjności i poczucia bliskości z partnerem, oddalenie emocjonalne).  Obniża to kondycję psychiczną u obojga i wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną, co utrudnia zapłodnienie i utrzymanie ciąży.
Pomocna może się okazać koncentracja na partnerze i wspólnym miłym spędzaniu czasu, gdzie zbliżenie będzie tego naturalną konsekwencją, a nie wymuszoną określonym terminem aktywnością.

Rady psychologa:
  • Zastanów, czego tak naprawdę chcesz i co jest dla teraz najważniejsze
  • Dokonaj zmian w swoim życiu, delegując obowiązki i wykonując tylko to, co istotne i niezbędne
  • Zadbaj o czas wolny, relaks i wypoczynek
  • Miej na uwadze, aby starania o dziecko nie zdominowały twojego życia i nie były jedynym celem intymnych zbliżeń
  • Traktuj seks jako okazję  do zabawy, odprężenia i pogłębienia więzi z partnerem
  • Pamiętaj o cierpliwości, zrozumieniu i zainteresowaniu okazywanym partnerowi
  • Nie rezygnuj z romantyzmu i pozytywnego zaskakiwania partnera, aby wasze życie seksualne było satysfakcjonujące.
Przeczytaj także:
Emocje i stres wpływają na pary walczące z niepłodnością
Jak pozbyć się stresu, które utrudnia zajście w ciążę
Co robić, jeśli nie możesz zajść w ciążę?
dr n. zdr. Iwona Wasilewko
Konsultacja: dr n. zdr. Iwona Wasilewko

Psycholog z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Gdyni

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy