Nieszczepione dzieci spędzają wakacje w domach
fot. Fotolia

Nieszczepione dzieci spędzą wakacje w domach? Narasta panika!

Organizatorzy kolonii i obozów dla dzieci nie wiedzą, czy nieszczepione dzieci mogą brać udział w organizowanych wyjazdach. Czy nieszczepione dzieci powinny zostać w domach?
Hanna Szczesiak
Nieszczepione dzieci spędzają wakacje w domach
fot. Fotolia
Coraz więcej rodziców nie szczepi swoich dzieci. Organizatorzy kolonii i obozów nie wiedzą, czy nieszczepione dzieci mogą brać w organizowanych przez nich wakacyjnych wyjazdach.

Wakacje tylko dla zaszczepionych dzieci?

Rodzice informują organizatorów o nieszczepieniu dzieci w kartach wyjazdu. Rubryka, w której muszą potwierdzić szczepienia obowiązkowe, coraz częściej pozostaje pusta. "W poprzednich latach nie mieliśmy zgłoszeń dzieci nieszczepionych. W tej chwili mamy ich już kilkoro. Jesteśmy właśnie na etapie rejestracji wypoczynku w kuratorium oraz ustalania ostatecznej liczby dzieci, które wezmą w nim udział. To wiąże się z weryfikacją informacji podanych przez rodziców w deklaracjach uczestnictwa" – mówi Katarzyna Kwiatkowska z ZHP. "Nigdy wcześniej się to nie zdarzało. Teraz w najmłodszych grupach mamy dzieci, które nie były szczepione. Nie wiemy, jak je potraktować" – przyznaje jeden z organizatorów obozów harcerskich.

Organizatorzy nie wiedzą, czy nieszczepione dzieci powinny brać udział w wakacyjnych wyjazdach zorganizowanych. Chorągiew Stołeczna ZHP zwróciła się w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia. Organizatorzy obozów boją się, że odmawiając uczestnictwa w wyjazdach nieszczepionym dzieciom, będą oskarżani o dyskryminację. Z drugiej strony, nie chcą ponosić odpowiedzialności, jeśli u nieszczepionego dziecka dojdzie do zakażenia w wyniku skaleczenia czy innego wypadku. Brakuje jednolitych zasad, które pozwoliłyby uniknąć takich wątpliwości.

Czy według was nieszczepione dzieci powinny jeździć na obozy i kolonie z zaszczepionymi dziećmi? Z jednej strony, dziecko nie powinno być karane za nieodpowiedzialne decyzje rodziców, jednak z drugiej strony, najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich dzieci... Piszcie w komentarzach, co o tym myślicie!

Zobacz także: 6 obiegowych opinii o szczepieniach, których nie warto słuchać

Źródło: dziennik.pl
Redakcja poleca: Jak zadbać o zdrowie dziecka na wakacjach- radzi pediatra [WIDEO]
Jedziesz na wakacje, to nie zapomnij o szczepieniach - przypomina pediatra Łukasz Durajski. Zobacz, dlaczego warto przed letnim wyjazdem odwiedzić lekarza i jak przygotować się do wypoczynku oraz uchronić przed ewentualnymi kłopotami zdrowotnymi na wakacjach.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy