brak wypłaty 500 plus - złóż skargę
fot. Adobe Stock

Nadal nie masz 500 plus na dziecko? Złóż skargę!

Jeżeli do tej pory nie otrzymałaś pieniędzy, zamiast czekać bezczynnie, zacznij działać. Podpowiadamy, co zrobić, aby pieniądze w końcu do ciebie trafiły.
Agnieszka Majchrzak
brak wypłaty 500 plus - złóż skargę
fot. Adobe Stock
31 października minął ważny termin wypłat 500 plus na pierwsze dziecko. Ale są przypadki, że nie wszyscy rodzice otrzymali na czas pieniądze. Już miesiąc temu były problemy z wypłatami - część rodzin jeszcze ich nie dostała, inne z kolei otrzymywały je w transzach. Jeżeli jest to wina urzędników, możesz złożyć na nich skargę. 

1500 złotych do końca października

Od 1 lipca przyjmowane są wnioski o 500 plus na nowych zasadach. Pieniądze przyznawane są bez względu na dochody rodziny także na pierwsze lub jedyne dziecko. Zgodnie z przepisami, jeżeli do końca sierpnia złożyłaś wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko, powinnaś otrzymać do końca października 1500 złotych (z wyrównaniem od lipca).

Co zrobić, jeżeli mimo upływu tego terminu, pieniądze nie dotarły? Na odsetki niestety nie ma co liczyć. Można jednak złożyć skargę na urzędników ośrodków pomocy, co przyspieszy rozpatrzenie wniosku.

Jak złożyć skargę?

Jeżeli urzędnicy nie dotrzymali terminu wypłaty, można złożyć skargę na ich bezczynność. Trzeba ją napisać do urzędu wojewódzkiego właściwego dla miejscu zamieszkania. W skardze zawrzyj:
  • dokładny opis sprawy,
  • termin złożenia wniosku.

W takiej sytuacji urząd wojewódzki zapyta ośrodek pomocy społecznej o opóźnienie i jeżeli okaże się to konieczne, przeprowadzi kontrolę.
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Możesz otrzymać zaliczkę

Jeżeli masz trudną sytuację finansową i nadal czekasz na 500 plus na pierwsze dziecko, możesz zwrócić się do ośrodka pomocy społecznej o zaliczkową wypłatę świadczenia. Pamiętaj jednak, że gdyby się okazało, że z jakichś powodów 500 plus ci się nie należy, pobrane pieniądze trzeba będzie zwrócić.

Mieszkasz za granicą i nie otrzymałaś 500 plus

Jeżeli jeden z rodziców mieszka za granicą opóźnienia w wypłacie 500 plus mogą okazać się dłuższe. Wynika to z tego, że urzędnicy nie mają konkretnych terminów na rozpatrzenie wniosku, a muszą to zrobić bardzo wnikliwie, tak aby nie było sytuacji, że rodzina pobiera 500 plus w Polsce oraz podobne wsparcie socjalne za granicą. Taka kontrola trwa czasami miesiącami.

Zasady wypłacania 500 plus

Przepisy regulują terminy wypłat pieniędzy zgodnie z tym, kiedy złożyło się wniosek o przyznanie świadczenia:
  • wniosek złożony do końca sierpnia - pieniądze z wyrównaniem od lipca powinny być wypłacone do 31 października,
  • wniosek złożony do końca września - wypłata nastąpi do 30 listopada (z wyrównaniem od lipca),
  • wniosek złożony w październiku - pieniądze otrzymasz do 31 grudnia (ale z wyrównaniem od października)
  • wniosek złożony w listopadzie - wypłata 500 plus do 31 stycznia (z wyrównaniem od listopada).

Napiszcie w komentarzach, czy otrzymałyście pieniądze na czas? Czy też nadal czekacie na 500 plus na pierwsze dziecko?

Źródło: fakt.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy