lekarz, szczepionka, igła

Brakuje obowiązkowych szczepionek! Sytuacja poprawi się w sierpniu?

Sprawa dotyczy głównie dzieci w wieku 6 lat, ale nie tylko. Chodzi o szczepionki bezkomórkowe przeciw błonnicy/tężcowi/krztuścowi. W większości aptek i przychodni nie można ich kupić.
Magda Klimkowska
lekarz, szczepionka, igła
Szczepionkę przeciw błonnicy, tężcowi i krztuścowi podaje się w kilku dawkach. Pierwszą (zdrowym dzieciom - pełnokomórkową) w drugim miesiącu życia, ostatnią w szóstym roku życia. Wcześniakom i dzieciom z tzw. grupy ryzyka oraz wszystkim dzieciom sześcioletnim podaje się szczepionkę dla dzieci bezkomórkową, której brakuje w całej Polsce. Podobno nie tylko w Polsce, ale w kilku krajach. Wynika to z problemów z produkcją tej szczepionki – można przeczytać w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Zobacz: Kalendarz szczepień - najnowszy!

Czekać czy podawać inną szczepionkę?

– Gdy brakuje danej szczepionki, mamy dwa wyjścia. Albo przesuwamy szczepienie i czekamy do momentu, kiedy będzie można podać preparat, albo - podajemy inną szczepionkę. W tym wypadku preparat bezkomórkowy można zastąpić tzw. pełnokomórkowym. Ale decyzję o tym musi podjąć lekarz badający i znający dziecko – tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog, ekspert ds szczepień, kieruje Fundacją "Instytut Profilaktyki Zakażeń" oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym "ŻELAZNA" w Warszawie.
Przeczytaj koniecznie: Szczepionka: poliwalentna, skojarzona, żywa, zabita… – co znaczą te określenia?

W oświadczeniu, które wydał GIS, czytamy, że "kilkumiesięczne przesunięcie terminu szczepienia dzieci w 6. roku życia dawką przypominającą szczepienia przeciwko błonicy-tężcowi-krztuścowi z acelularnym komponentem krztuśca nie powinno wpłynąć na poziom uodpornienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi". Naszym zdaniem nie brzmi to jednoznacznie, zatem nie jest uspokajające.

Kolejne zapewnienia GIS-u brzmią: "realizacja planowanych dostaw szczepionek przeciwko błonicy-tężcowi-krztuścowi z bezkomórkowym komponentem krztuśca (DTaP) odbędzie się w sierpniu br". Tego będziemy pilnować, sprawdzać i pisać, jak wygląda sytuacja.

To ważne! Pamiętaj, by po każdym szczepieniu uważnie obserwować dziecko! Wydrukuj sobie kartę obserwacji dziecka po szczepieniu.

Przed jesienią dowiedz się więcej o szczepionkach dla dorosłych przeciwko grypie
Redakcja poleca: W Norwegii szczepi się dzieci, choć nie ma obowiązku. Jak to możliwe? [WIDEO]
Coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dziecka w Niemczech, Francji, także w Polsce. Za to w Norwegii jest odwrotnie: tam rodzice chcą szczepić, choć nie jest to obowiązkowe. Jak to możliwe? I kto ma rację?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy