Badanie piersi
fot. Fotolia

Ważne dla kobiet: pierwsze na świecie urządzenie do samobadania piersi!

Nie umiesz zmobilizować się, by badać swoje piersi? Boisz się, bo zawsze wyczuwasz jakieś grudki? Może ci pomóc pierwsze na świecie urządzenie do samobadania piersi - w dodatku wymyślone przez polskich naukowców!
Katarzyna Pinkosz
Badanie piersi
fot. Fotolia
Rak piersi to najczęściej wykrywany nowotwór u kobiet. Statystyki są nieubłagalne: co dziesiąta z nas w ciągu swojego życia zachoruje na raka piersi: w dodatku liczba zachorowań w Polsce wciąż rośnie. Dobrą wiadomością jest to, że rak piersi zwykle daje się wyleczyć pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryty. Dlatego nowe urządzenie do badania piersi może być strzałem w dziesiątkę.

Wczesna diagnoza ratuje życie

Lekarze od lat apelują, by kobiety co miesiąc badały piersi, raz w roku robiły USG piersi, a po 45. roku życia wykonywały też mammografię. Jednak wykonywanie USG i mammografii nie zastąpi samobadania piersi.
- Bardzo często zgłaszają się do nas kobiety, które zauważyły u siebie guzek. Te wszystkie badania uzupełniają się. Badanie Brasterem to jeszcze jedno uzupełnienie badań i jeszcze jedna szansa, by wcześnie wykryć raka i uratować życie - mówi prof. Tadeusz Pieńkowski, onkolog.
Redakcja poleca: Czy szczepionki mogą powodować raka? [WIDEO]
Na różnych stronach internetowych można znaleźć informacje, że szczepionki mogą powodować raka. Zapytaliśmy o to prof. Ewę Augustynowicz, która zajmuje się badaniem szczepionek.

Jak działa Braster

Prace nad Brasterem - pierwszym na świecie urządzeniem, które pomoże kobiecie badać swoje piersi, trwały kilka lat. Pomysł wziął się z pasji dr. inż. Henryka Jaremka, chemika, i z jego badań nad ciekłymi kryształami oraz technologią termografii kontaktowej, która jest wykorzystywana w termometrach mierzących temperaturę na czole. Reagują one na ciepło.
Prof. Jaremek zauważył, że podobną technologię można wykorzystać też w innych działach medycyny, np. w poszukiwaniu raka.
Gdy rozwija się nowotwór, oplata się siecią naczyń krwionośnych, które go odżywiają. Powoduje to miejscowy wzrost temperatury. To właśnie zarejestruje Braster: jeszcze zanim kobieta może wyczuć zmianę ręką.
- To urządzenie zmienia sposób podejścia do badań profilaktycznych piersi. Można go mieć w domu, jak ciśnieniomierz czy glukometr, i mieć świadomość, że w szafce na półce stoi urządzenie, które może pomóc kobiecie wcześnie wykryć raka i uratować jej życie. Każde urządzenie jest dobre, by zmienić nawyki kobiet, żeby się badały - dodaje prof. Pieńkowski.

Jak zbadać piersi Brasterem

Trzeba kupić urządzenie i zarejestrować się na platformie www.braster.eu oraz ściągnąć specjalną aplikację, która prowadzi przez całe badanie.
Urządzenie przykłada się na skórę piersi. Rejestruje ono zmiany temperatury. Powstaje barwna mapa, która przez aplikację jest przesyłana do analizy systemu automatycznej interpretacji. Kobieta dostaje informację, czy badanie zostało prawidłowo wykonane i informację o możliwości zapoznania się w wynikiem badania na platformie internetowej.
 
Braster wymyślili polscy inżynierowie. Czy przekona kobiety do samobadania piersi?
 
- Chcemy, by była też możliwość zinterpretowania wyników badań przez lekarza - mówi dr n. med. Agnieszka Byszek, dyrektor medyczny firmy Braster.
Badanie piersi trzeba wykonywać co miesiąc, najlepiej między 3. a 12. dniem cyklu. A w przypadku kobiet po menopauzie - tego samego dnia miesiąca.
Czy Braster jest w stanie odróżnić zmiany nowotworowe od zmian nienowotworowych, zwykłych torbieli?
- Braster był w badany badaniach klinicznych prowadzonych u 2000 kobiet. Jego efektywność została oceniona na 80 proc. To bardzo dużo, bo ani USG ani mammografia nie dają 100 proc. pewności wyników - dodaje dr Agnieszka Byszek.
Stosowanie Brastera nie zwalnia z wykonywania USG i mammografii. To urządzenie do samobadania piersi.

Ile to kosztuje?

Na polskie warunki Braster kosztuje sporo, choć producent starał się wybrać sposób płacenia, który byłby do zaakceptowania przez Polki. Można od razu zapłacić 891 zł za całość urządzenia i 2-letni abonament.
Można też wybrać opcję zapłacenia 200 zł opłaty wstępnej i 29 zł abonamentu na miesiąc przez 2 lata. Albo zapłacić 1 zł, a potem co miesiąc 45 zł przez 2 lata.
Braster jest już zarejestrowany jako urządzenie medyczne. Pod koniec roku mają rozpocząć się kolejne badania kliniczne Brastera, tym razem u 3 tys. kobiet.
Firma chce sprzedawać urządzenie nie tylko w Polsce i ma nadzieję, że stanie się prawdziwym przełomem, jeśli chodzi o badania profilaktyczne piersi.

Czytaj też: Nie musisz amputować piersi jak Angelina Jolie, rak się leczy
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy