karmienie butelką nie jest złe
fot. Adobe Stock

„Bratowa się śmieje, że będę mieć GRUBE i głupie dziecko, bo karmię butelką od urodzenia” [LIST DO REKACJI]

„Tylko dwa razy spróbowałam nakarmić swojego synka piersią, ale było tak fatalnie, że od razu zrezygnowałam. Nie znoszę tego! Ale przecież jestem dobrą mamą, kupuję najlepszą mieszankę, często przytulam i nawet śpię z moim maluszkiem. Dlaczego moja bratowa jest taka wredna i śmieje się ze mnie? Czy karmienie butelką naprawdę jest takie złe?”
karmienie butelką nie jest złe
fot. Adobe Stock
Publikujemy list od naszej czytelniczki. Młoda mama zmaga się z wyrzutami sumienia, bo karmi synka butelką. Samopoczucia nie poprawia jej najbliższa rodzina, w tym bratowa, która nieustannie jej dogryza i nazywa złą matką. Czy rzeczywiście mama niemowlęcia powinna czuć się tak fatalnie ze swoją decyzją o odstawieniu od piersi? Piszcie do nas na adres: redakcja@mamotoja.pl.

Nie znoszę karmić piersią, podaję butelkę. Czy moje dziecko będzie mieć problemy? (list)

„Jeszcze w ciąży wiedziałam, że nie będę karmić piersią, bo nie znoszę, kiedy ktoś dotyka moich piersi. Mam jakąś fobię czy coś. Poza tym karmienie piersią mnie obrzydza. Ale starałam się, spróbowałam. I niestety nie wyszło. Nie chciałam tego robić wbrew sobie. Przecież mój maluszek od razu by wyczuł moje zdenerwowanie. Mam rację, prawda? Myślałam, że poradzę sobie z poczuciem winy, niestety moja bratowa postanowiła mnie zdołować.

Mamy dzieci prawie w tym samym wieku. Ona urodziła swojego synka 3 miesiące wcześniej i do tej pory karmi go piersią (już 7 miesięcy). Uważa się za świetną matkę, za lepszą ode mnie. Przy każdej okazji mi to powtarza. Że mój synuś będzie gruby od mieszanki albo że przez całe życie będzie chorował i miał alergie. A najgorsze - że jego iloraz inteligencji na pewno będzie niższy niż jej synka! Czy to możliwe? Nigdy nie słyszałam o czymś takim, ale w końcu mleko mamy jest najzdrowsze dla dziecka, więc zaczynam się zastanawiać, czy ona nie ma racji...

Reszta rodziny wcale nie pomaga. Teściowa krzywo na mnie patrzy i coś szepcze pod nosem, gdy karmię synka. Muszę się chować w pokoju, żeby nie musieć tego znosić! A mąż powiedział mi wczoraj, że prawdziwe kobiety mają piersi do karmienia. Czy ja jestem złą mamą, bo pozbawiłam dziecko mojego mleka?”

Od redakcji: Karmienie butelką to indywidualna decyzja każdej mamy, która może mieć mnóstwo różnych powodów do zaprzestania karmienia piersią. Oczywiście mleko mamy to najlepszy pokarm dla noworodka i niemowlęcia do 6. miesiąca życia, ale dla zdrowia dziecka jest coś jeszcze ważniejszego - miłość i troska mamy. Rozwój, zdolności i odporność zależą od wielu rzeczy, nie tylko od sposobu karmienia.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy