brokat szkodzi środowisku
fot. Adobe Stock

Brokat zagraża środowisku

Naukowcy chcą zakazu sprzedaży brokatu. Wszystko przez zanieczyszczenie środowiska mikroplastikiem, który stwarza zagrożenie nie tylko dla zwierząt morskich.
Ewa Janczak-Cwil
brokat szkodzi środowisku
fot. Adobe Stock
Mikroplastik to drobinki plastiku, które stanowią aż 90 proc. plastiku zanieczyszczającego morza i oceany. Stanowi on zagrożenie dla istot żywych w nich żyjących – zwierzęta połykają go, co skutkuje pogorszeniem wzrostu, płodności, a nawet śmiercią. Pośrednio mikroplastik stanowi też zagrożenie dla ludzi – jedząc owoce morza i ryby, sami zjadamy plastik.

Definicja mikroplastiku

Powstała w 2015 roku i definiuje go jako nierozpuszczalne w wodzie plastikowe drobinki o rozmiarze 5 mm lub mniejszym.
Głównym źródłem zanieczyszczenia nimi środowiska są kosmetyki, w których stosuje się plastikowe mikrogranulki jako element złuszczający, czyszczący zagęszczający, spulchniający, matujący, podnoszący walory estetyczne (brokat).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#plastic #microplastics #wedontwant #wedontneed #noplastic in the #oceans #greenfuture #bluefuture #plasticfree #bethechange

Post udostępniony przez Emilio (@emilio.mancuso.1979)

Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Kosmetyczne źródła mikroplastiku

Mikroplastik znajduje się w następujących produktach: żelach do mycia ciała, peelingach, szamponach, pastach do zębów, kremach przeciwsłonecznych, przeciwzmarszczkowych i do golenia, lakierach do włosów, maseczkach, tuszach do rzęs, cieniach do powiek i innych. Mikroplastik może stanowić od ułamka procenta aż do 90 proc. kosmetyku.

Sprawdź: Co wiesz o kosmetykach ekologicznych? – Quiz

Brokat – nie wszystko stracone?

Brokat jest nie tylko składnikiem niektórych kosmetyków, ale też popularnym produktem wykorzystywanym przez artystów i dzieci do tworzenia prac plastycznych. Używają go też producenci zabawek. Dzieci uwielbiają błyszczące drobinki, które mienią się na laleczkach, w slime, na bombkach choinkowych, w farbach do malowania dziecięcych twarzy i w ich własnych pracach. Czy zatem trzeba będzie zrezygnować z brokatu?

Niekoniecznie. Z tego plastikowego zapewne tak, ale jest dla niego alternatywa: to eko-brokat robiony z ekstraktu z drzewa eukaliptusowego i aluminium. Oby zyskał jak najszybciej popularność i wszedł do sprzedaży na całym świecie. Nie wygląda tak samo, jak ten plastikowy, ale naprawdę warto zrezygnować z plastikowego błysku na rzecz tego nieco delikatniejszego mienienia się (zobacz zdjęcie poniżej).

Choć zamiana plastikowego brokatu na ten eko nie rozwiąże całego problemu mikroplastiku, to z pewnością będzie to dobry krok w kierunku uzdrawiania naszej planety. Bo mikroplatsik jest nie tylko w oceanach – jest wszędzie: w glebie, wodach śródlądowych, powietrzu, w śniegu, deszczu i na arktycznych lodowcach.

Źródła: parents.com, kwartalnikchemiczny.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy