GRY
 
 

Brudny fotelik samochodowy zagraża zdrowiu twojego dziecka

Foteliki samochodowe są siedliskiem bakterii, które są niebezpieczne dla zdrowia dziecka. A w jakim stanie jest fotelik twojego malucha?

Foteliki samochodowe siedliskiem bakterii
fot. Fotolia

Jak często sprzątacie wnętrze auta albo pierzecie tapicerkę fotelików samochodowych? Problem brudnych fotelików samochodowych i gromadzących się tam bakterii jest ogromny. Praktycznie codziennie nasze dzieci podjadają i piją napoje w samochodzie, a jak często my odkurzamy i czyścimy wnętrze auta i foteliki samochodowe naszych dzieci? Okruszki po chrupkach, chipsach, kanapkach, rozlane napoje, to wszystko zalega w aucie, a my jesteśmy wiecznie zabiegani, by regularnie sprzątać.

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham przebadali czystość 20 samochodów brytyjskich rodzin, szczególnie przyglądając się dziecięcym fotelikom samochodowych. Z badań wynika, że w większości pojazdów znaleziono około 100 rodzajów bakterii i grzybów (bakterii E coli, Salmonelli), które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu najmłodszych.
Najwięcej bakterii znaleziono na dywanikach samochodowych i kierownicy samochodu, fotelikach samochodowych. Ponad 50% samochodów była zasypana śmieciami (opakowania po jedzeniu i piciu, zużyte chusteczki higieniczne, opakowania od CD).

Jak czyścić foteliki samochodowe?

Na fotelikach samochodowych najczęściej znajdziemy plamy po napojach, jedzeniu, tonę okruszków oraz ślady butów dziecka. Czyszczenie fotelików samochodów powinno odbywać się zgodnie z instrukcją dołączoną do fotelika w momencie jego zakupu. Foteliki samochodowe są tak skonstruowane, że bardzo łatwo zdjąć tapicerkę, wytrzepać ją, czy oddać do pralni. Zanim to zrobimy należy sprawdzić, jaki rodzaj prania i temperaturę zaleca producent. Sprawdziliśmy w jednej z poznańskich pralni przykładowy koszt wyczyszczenia fotelika samochodowego. Usługa kosztuje około 50-60 złotych i obejmuje odkurzanie całego fotelika, czyszczenie wszystkich elementów tekstylnych łącznie z pasami bezpieczeństwa oraz odplamianie plam i przebarwień.
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Jedzenie w podróży jest niebezpieczne dla dziecka

Jadąc samochodem większość z nas podaje dziecku jakieś przekąski, czy napoje, bo akurat dziecko zgłodniało, marudzi, albo płacze, i jest to najszybszy sposób na uspokojenie malucha. Ale czy zastanawialiście się, jakie to może nieść zagrożenia dla zdrowia i życia naszych dzieci?
Jedzenie w trakcie jazdy może być przyczyną zadławienia, zakrztuszenia, a w trakcie hamowania może dojść do rozcięcia dziąsła, czy wargi, jeśli dziecko piło ze szklanej butelki, lub jadło posiłek łyżeczką. Dlatego w trosce o nasze dzieci, zawsze należy zatrzymać się w podróży chcąc nakarmić lub napoić dziecko.

Zobacz także: Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców montujących foteliki samochodowe

Ocena (3 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!