Foteliki samochodowe siedliskiem bakterii
fot. Fotolia

Brudny fotelik samochodowy zagraża zdrowiu twojego dziecka

Foteliki samochodowe są siedliskiem bakterii, które są niebezpieczne dla zdrowia dziecka. A w jakim stanie jest fotelik twojego malucha?
Małgorzata Malinowska
Foteliki samochodowe siedliskiem bakterii
fot. Fotolia

Jak często sprzątacie wnętrze auta albo pierzecie tapicerkę fotelików samochodowych? Problem brudnych fotelików samochodowych i gromadzących się tam bakterii jest ogromny. Praktycznie codziennie nasze dzieci podjadają i piją napoje w samochodzie, a jak często my odkurzamy i czyścimy wnętrze auta i foteliki samochodowe naszych dzieci? Okruszki po chrupkach, chipsach, kanapkach, rozlane napoje, to wszystko zalega w aucie, a my jesteśmy wiecznie zabiegani, by regularnie sprzątać.

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham przebadali czystość 20 samochodów brytyjskich rodzin, szczególnie przyglądając się dziecięcym fotelikom samochodowych. Z badań wynika, że w większości pojazdów znaleziono około 100 rodzajów bakterii i grzybów (bakterii E coli, Salmonelli), które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu najmłodszych.
Najwięcej bakterii znaleziono na dywanikach samochodowych i kierownicy samochodu, fotelikach samochodowych. Ponad 50% samochodów była zasypana śmieciami (opakowania po jedzeniu i piciu, zużyte chusteczki higieniczne, opakowania od CD).

Foteliki samochodowe dla niemowląt - sprawdź ranking!

Jak czyścić foteliki samochodowe?

Na fotelikach samochodowych najczęściej znajdziemy plamy po napojach, jedzeniu, tonę okruszków oraz ślady butów dziecka. Czyszczenie fotelików samochodów powinno odbywać się zgodnie z instrukcją dołączoną do fotelika w momencie jego zakupu. Foteliki samochodowe są tak skonstruowane, że bardzo łatwo zdjąć tapicerkę, wytrzepać ją, czy oddać do pralni. Zanim to zrobimy należy sprawdzić, jaki rodzaj prania i temperaturę zaleca producent. Sprawdziliśmy w jednej z poznańskich pralni przykładowy koszt wyczyszczenia fotelika samochodowego. Usługa kosztuje około 50-60 złotych i obejmuje odkurzanie całego fotelika, czyszczenie wszystkich elementów tekstylnych łącznie z pasami bezpieczeństwa oraz odplamianie plam i przebarwień.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Jedzenie w podróży jest niebezpieczne dla dziecka

Jadąc samochodem większość z nas podaje dziecku jakieś przekąski, czy napoje, bo akurat dziecko zgłodniało, marudzi, albo płacze, i jest to najszybszy sposób na uspokojenie malucha. Ale czy zastanawialiście się, jakie to może nieść zagrożenia dla zdrowia i życia naszych dzieci?
Jedzenie w trakcie jazdy może być przyczyną zadławienia, zakrztuszenia, a w trakcie hamowania może dojść do rozcięcia dziąsła, czy wargi, jeśli dziecko piło ze szklanej butelki, lub jadło posiłek łyżeczką. Dlatego w trosce o nasze dzieci, zawsze należy zatrzymać się w podróży chcąc nakarmić lub napoić dziecko.

Zobacz także: Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców montujących foteliki samochodowe
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy