in vitro
fot. Fotolia

Chce spełnić życzenie zmarłej córki i urodzić jej dziecko. Czy jej się uda?

Trwa walka 59-letniej Brytyjki o możliwość urodzenia dziecka z zamrożonych jajeczek zmarłej na raka córki. Jak zakończy się ta trudna walka?
Małgorzata Malinowska
in vitro
fot. Fotolia
To było ostatnie życzenie zmarłej cztery lata temu na raka jelita córki. Poprosiła ona swoja matkę, żeby ta wykorzystała jej zamrożone jajeczka i poddała się zabiegowi in vitro. Ale żeby wykonać zabieg potrzebna jest specjalna zgoda sądu, a ten już trzykrotnie odrzucił wniosek kobiety, tłumacząc, że jest za stara. Brytyjka ma bowiem 59 lat.

Rodzice zmarłej wciąż się nie poddają i walczą, aby wypełnić ostatnią wolę swojej córki. Niestety nie mają innych świadków rozmowy, co mogłoby być dodatkowym argumentem w sądzie. Na chwilę obecną przeprowadzenie zabiegu w Wielkiej Brytanii jest niemożliwe i małżeństwo szuka szczęśliwego zakończenia sprawy w Stanach Zjednoczonych.

Zdaniem lekarzy, kobieta która jest już po menopauzie ma szansę na urodzenie dziecka, chociaż ze względu na wiek, jest ryzyko zarówno dla jej zdrowia, jak i dla zdrowia płodu. Sprawa budzi kontrowersje, zarówno wśród lekarzy, jak i społeczeństwa. Głos zabierają również politycy:
– Nie mogę zrozumieć, po co ktokolwiek chciałby to robić. Mam jednak poważne obawy, że sąd czy HFEA (Instytut Leczenia Bezpłodności może udzielić tej kobiecie zgody, a to zaburzy pewien panujący na świecie porządek praw natury – stwierdził konserwatysta David Davies.

Pomysł Brytyjki wspiera 62-letnia Annie Casserley, która kilka lat temu urodziła dziecko swojej córki. Przypadek był jednak trochę inny, ponieważ biologiczna matka żyła, tylko cierpiała na bezpłodność.
– Jeżeli to była wola jej córki, a ona chce ją wypełnić, to wybór należy do tej kobiety – mówi Casserley dla "Daily Mail"

Jedno jest pewne: Brytyjka jest ogromnie zdeterminowana do walki i dopóki klinika przechowuje jajeczka, a będzie to robiła jeszcze przez sześć najbliższych lat, możliwe, że kobieta tę walkę wygra.

Źródło: Daily Mail

Polecamy: Tuż przed 50. urodziła dwójkę dzieci. Dzięki in vitro coraz starsze kobiety mają dzieci
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy