Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
brzoza, lasek brzozowy
fot. Fotolia

Brzoza

Pyłek tego drzewa to jedna z najczęstszych przyczyn alergii wziewnych. Pojawia się w powietrzu zanim na drzewie rozwiną się liście, bo wytwarzające go kwiatostany wykształcają się już poprzedniej jesieni. Objawy uczulenia, takie jak katar, swędzenie nosa, zaczerwienienie i pieczenia spojówek, pojawiają się nagle, tak jak nagle zaczyna pylić brzoza. Najwięcej alergenów wydzielają drzewa rosnące w pobliżu ruchliwych ulic. Uczulać może także pyłek brzozy, który osiadł w kurzu domowym. Spowodowane przez niego objawy mogą dokuczać przez kilka tygodni po ustaniu pylenia brzozy (sprawdź: kalendarz pylenia). Osoby uczulone na brzozę często wykazują nadwrażliwość na pyłki innych drzew (np. olcha, leszczyna), niektórych owoców (jabłka), warzyw (seler) i przypraw (curry). Rzadziej zdarza się u nich alergia krzyżowa na orzechy i lateks. U osób nadwrażliwych na pyłek brzozy może rozwinąć się OAS, czyli zespół alergii jamy ustnej. Po zjedzeniu jabłka odczuwają np. świąd czy obrzęk w jamie ustnej.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy