Alergia krzyżowa: objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa to częsty problem u osób uczulonych. Polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek bylicy lub brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas jedzenia niektórych owoców, warzyw lub innych produktów. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażenie na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergii krzyżowych. Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
brzoza, lasek brzozowy
fot. Fotolia

Brzoza

Pyłek tego drzewa to jedna z najczęstszych przyczyn alergii wziewnych. Pojawia się w powietrzu zanim na drzewie rozwiną się liście, bo wytwarzające go kwiatostany wykształcają się już poprzedniej jesieni. Objawy uczulenia, takie jak katar, swędzenie nosa, zaczerwienienie i pieczenia spojówek, pojawiają się nagle, tak jak nagle zaczyna pylić brzoza. Najwięcej alergenów wydzielają drzewa rosnące w pobliżu ruchliwych ulic. Uczulać może także pyłek brzozy, który osiadł w kurzu domowym. Spowodowane przez niego objawy mogą dokuczać przez kilka tygodni po ustaniu pylenia brzozy (sprawdź: kalendarz pylenia). Osoby uczulone na brzozę często wykazują nadwrażliwość na pyłki innych drzew (np. olcha, leszczyna), niektórych owoców (jabłka), warzyw (seler) i przypraw (curry). Rzadziej zdarza się u nich alergia krzyżowa na orzechy i lateks. U osób nadwrażliwych na pyłek brzozy może rozwinąć się OAS, czyli zespół alergii jamy ustnej. Po zjedzeniu jabłka odczuwają np. świąd czy obrzęk w jamie ustnej.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.

Popularne tematy