Przyczyny i sposoby łagodzenia bólu brzuszka

Pediatra i gastroenterolog doktor Grażyna Rowicka radzi jak pokonać ból brzuszka u niemowlęcia. Możliwe przyczyny bólu brzuszka u niemowlęcia i sprawdzone sposoby jak sobie z nim radzić. Sprawdź!
masaż brzuszka niemowlęcia
fot. fotolia.com

Najczęstsza przyczyna bólu brzuszka - kolka niemowlęca

Najczęstszą przyczyną kłopotów z brzuszkiem w pierwszych miesiącach życia dziecka jest kolka jelitowa spowodowana zaburzeniem perystaltyki jelit i powstawaniem nadmiernej ilości gazów. Do problemów z kolką przyczynia się także niedojrzałość układu nerwowego maleństwa.

Bóle brzuszka, wymioty i biegunka towarzyszą także chorobom nie związanym z przewodem pokarmowym (zapalenie ucha, gardła, oskrzeli, zakażenie układu moczowego).

Zobacz także: dlaczego warto wcześnie przyzwyczajać dziecko do wody
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

Alergia na mleko

Niekiedy napady bólowe są spowodowane uczuleniem na białko mleka krowiego. U niemowląt taka alergia może zresztą wywołać nie tylko bóle brzuszka. Czasem dziecko gorzej przybiera na wadze, ulewa, wymiotuje, ma biegunki, wzdęcia. W takiej sytuacji karmiąca mama powinna przejść na dietę bezmleczną. Dziecku odżywianemu mlekiem modyfikowanym trzeba natomiast zacząć podawać mieszanki hydrolizowane – czyli takie, w których białka zostały rozbite na mniejsze cząsteczki (np. Nutramigen).

Nietolerancja laktozy

Niektóre niemowlęta mają trudności z prawidłowym trawieniem cukru zawartego w mleku, czyli laktozy. Powoduje to czasem bóle brzuszka, biegunki i inne dolegliwości trawienne. Na szczęście kłopoty są zazwyczaj tylko przejściowe. Dziecko powinno być jednak przez pewien czas karmione mlekiem modyfikowanym o obniżonej zawartości laktozy. Znacznie rzadziej nietolerancja tego cukru ma podłoże genetyczne – jednak w takiej sytuacji niedobór enzymu trawiącego laktozę jest trwały.

Jakie mleko modyfikowane dla alergika - testy i opinie

A może ból brzucha przez celiakię?

W pierwszym roku życia wrodzona nietolerancja glutenu ujawnia się rzadko, gdyż w Polsce wprowadza się go do diety dopiero w 10. miesiącu życia. Wcześniej bóle brzuszka z powodu tej choroby mogą wystąpić jedynie wtedy, gdy dziecko zacznie dostawać gluten przed czasem. Maluszek chory na celiakię musi na stałe przejść na specjalną dietę bezglutenową.

Czasem przejściowa nietolerancja glutenu występuje też po biegunkach (wywołanych antybiotykami, infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi). Zanim jelita zaczną z powrotem dobrze pełnić swą funkcję, lekarz może na pewien czas zalecić dietę bezglutenową.
 

Relaks

Zdarza się, że przyczyną powtarzających się bólów brzuszka u dziecka są napięcia emocjonalne wywołane problemami w rodzinie, w otoczeniu dziecka (ono świetnie je wyczuwa). Przyczyną stresu maleństwa może być nawet przemęczenie, niewyspanie i nerwowość mamy, która nie potrafi dać sobie rady ze wszystkimi obowiązkami.

Masaż brzuszka

Kiedy maluszek bardzo cierpi z powodu bólu brzuszka, ulgę przyniesie mu prosty masaż.
  1. Usiądź wygodnie, np. na kocu na podłodze, zrelaksuj się.
  2. Połóż przed sobą rozebranego lub ubranego tylko w koszulkę malucha (w pokoju powinno być nie mniej niż 25 st. C).
  3. Rozetrzyj na dłoniach odrobinę oliwki do masażu, musisz wyraźnie poczuć, że skóra się rozgrzała.
  4. Prawą ręką, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, masuj koliście brzuszek. Wykonaj 10 kółek. Zaczynaj i kończ w tym samym miejscu.
  5. Przyciśnij zgięte w kolanach nóżki malca do jego brzuszka i przytrzymaj je w ten sposób przez około sześć sekund.
  6. Cały cykl (masaż i zginanie nóżek) powtórz pięć razy.
Zobacz także: Masaż na kolkę
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem