ból brzucha u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie

Ból brzucha u niemowlaka – najczęstsze przyczyny, jak pomóc dziecku

Ból brzucha u niemowlaka może być spowodowany dolegliwościami ze strony układu pokarmowego lub nadmiernym napięciem emocjonalnym. Najczęstszą przyczyną jest kolka, którą można łagodzić, odpowiednio karmiąc niemowlę lub podając mu krople łagodzące ból brzucha.

Ból brzucha u niemowlaka objawia się płaczem, prężeniem się dziecka i jego nerwowością. Czasami słychać też w jego brzuszku bulgotanie, przelewanie się, a same powłoki brzuszne są napięte. Przyczyn tych dolegliwości może być kilka. Bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka: prawidłowe karmienie piersią lub butelką i spokojna atmosfera w domu. 

Spis treści:

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha u niemowlaka

Znalezienie przyczyn, które wywołują dolegliwości u dziecka jest kluczowe, aby ulżyć niemowlęciu i złagodzić jego bóle brzucha. Najczęstszymi przyczynami cierpienia dziecka są te, wymienione poniżej. Warto do tej listy dodać jeszcze jedną: zaparcia niemowląt. Te na  szczęście zdarzają się rzadziej i dopiero wtedy, gdy maluszek zaczyna jeść stałe pokarmy.

Kolka jelitowa

Najczęstszą przyczyną kłopotów z brzuszkiem w pierwszych miesiącach życia dziecka jest kolka jelitowa spowodowana zaburzeniem perystaltyki jelit i powstawaniem nadmiernej ilości gazów – mówi pediatra i gastroenterolog, doktor Grażyna Rowicka. Do problemów z kolką przyczynia się także niedojrzałość układu nerwowego maleństwa. 

Ból brzucha spowodowany kolką objawia się nagłym płaczem, a właściwie krzykiem dziecka. Niemowlę, które ma kolkę trudno uspokoić (czytaj więcej, jak objawia się kolka u dziecka).

Bóle brzuszka, wymioty i biegunka mogą towarzyszyć także chorobom nie związanym z przewodem pokarmowym (zapalenie ucha, gardła, oskrzeli, zakażenie układu moczowego).

Alergia na mleko

Diagnoza online
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Niekiedy napady bólowe są spowodowane uczuleniem na białko mleka krowiego. U niemowląt taka alergia może zresztą wywołać nie tylko bóle brzuszka. Czasem dziecko gorzej przybiera na wadze, ulewa, wymiotuje, ma biegunki, wzdęcia. W takiej sytuacji karmiąca mama może spróbować przejść na dietę bezmleczną. Dziecku odżywianemu mlekiem modyfikowanym trzeba natomiast zacząć podawać mieszanki hydrolizowane – czyli takie, w których białka zostały rozbite na mniejsze cząsteczki (np. Nutramigen).

Nietolerancja laktozy

Niektóre niemowlęta mają trudności z prawidłowym trawieniem cukru zawartego w mleku, czyli laktozy. Powoduje to czasem bóle brzuszka, biegunki i inne dolegliwości trawienne. Na szczęście kłopoty są zazwyczaj tylko przejściowe. Dziecko powinno być jednak przez pewien czas karmione mlekiem modyfikowanym o obniżonej zawartości laktozy. Znacznie rzadziej nietolerancja tego cukru ma podłoże genetyczne – jednak w takiej sytuacji niedobór enzymu trawiącego laktozę jest trwały.

Celiakia

Wrodzona nietolerancja glutenu ujawnia się wtedy, gdy dziecko zacznie dostawać produkty z glutenem. Maluszek chory na celiakię musi na stałe przejść na specjalną dietę bezglutenową.

Czasem przejściowa nietolerancja glutenu występuje też po biegunkach (wywołanych antybiotykami, infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi). Zanim jelita zaczną z powrotem dobrze pełnić swą funkcję, lekarz może na pewien czas zalecić dietę bezglutenową.

Stres

Zdarza się, że przyczyną powtarzających się bólów brzuszka u dziecka są napięcia emocjonalne wywołane problemami w rodzinie, w otoczeniu dziecka (ono świetnie je wyczuwa). Przyczyną stresu maleństwa może być nawet przemęczenie, niewyspanie i nerwowość mamy, która nie potrafi dać sobie rady ze wszystkimi obowiązkami.

Ból brzucha u niemowlaka karmionego piersią

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia. Jeszcze do niedawna, jeśli pojawiał się ból brzucha u niemowlaka karmionego piersią, matki starały się wyeliminować z diety produkty, które mogły wywoływać u dziecka dyskomfort. Ponieważ nie ma dowodów na to, że eliminowanie z diety matki konkretnych produktów, np. jarzyn czy niektórych owoców, ma jakikolwiek wpływ na problemy trawienne dziecka, obecnie nie zaleca się karmiącym matkom diet eliminacyjnych. Okazuje się bowiem, że może to przynosić skutek odwrotny od zamierzonego – zmniejszyć u dziecka tolerancję na pokarmy, które za kilka miesięcy będzie spożywało samo. Niewielkie ilości antygenów, które dostają się do pokarmu, pobudzają organizm dziecka do wytwarzania tolerancji.

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha u niemowlaka karmionego piersią jest zła technika jedzenia. Dziecko połyka nie tylko mleko, ale i powietrze, które powoduje wzdęcia i ból brzucha. Dlatego należy prawidłowo podawać dziecku pierś, aby głęboko zasysało brodawkę piersiową.

Karmienie powinno trwać długo, bo gdy pierś się opróżnia, w mleku znajduje się więcej tłuszczu. Nieopróżnianie piersi do końca podczas karmienia sprawa, że mleko zjedzone przez dziecko zawiera więcej laktozy, która także może powodować wzdęcia i ból brzucha.

Czasami zdarza się i tak, że dziecko ma za krótkie wędzidełko podjęzykowe, które uniemożliwia niemowlęciu prawidłowe zassanie piersi. Dlatego warto skonsultować problem z pediatrą, który sprawdzi, czy wędzidełko jest prawidłowej długości.

Ból brzucha po mleku modyfikowanym

Niemowlęta jedzące mleko modyfikowane częściej miewają bóle brzucha. Aby im zapobiegać, trzeba przygotowywać mieszankę zgodnie z instrukcją, aby proporcje składników odżywczych i wody były prawidłowe, co zapobiega zaparciom.

Niemowlęciu, które cierpi na bóle brzucha po mleku modyfikowanym, można podawać probiotyk zawierający szczep L. reuterii, który poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego dziecka. Jeśli to nie pomoże, można zamienić mleko na takie o wysokim stopniu hydrolizy, które dziecko łatwiej strawi.

Dodatkowo warto używać butelki antykolkowej, która zapobiega połykaniu powietrza, a po jedzeniu potrzymać dziecko w pozycji pionowej, aby po jedzeniu mu się odbiło.

Ból brzucha u niemowlaka w nocy

Istnieje kilka możliwych przyczyn tej dolegliwości. Są to: alergia, pasożyty u dzieci, drożdżaki. W każdym z tych przypadków trzeba potwierdzić przyczynę bólu brzucha u niemowlęcia i podjąć odpowiednie leczenie i postępowanie. Dlatego, jeśli dziecko cierpi na nocne bóle brzucha, trzeba skonsultować się z lekarzem. Doraźnie, gdy dziecko budzi się i płacze, a jego brzuch jest napięty, warto zrobić niemowlęciu masaż, który pomoże odprowadzić nadmiar gazów. Niestety problem może powracać kilka razy w nocy. Dopiero zlikwidowanie przyczyn problemu, czyli zwalczenie pasożytów u dziecka, odpowiednia dieta, wyleczenie z drożdżaków, rozwiąże problem.

Sposoby na ból brzucha u niemowlaka

Na szczęście rodzice nie są bezradni w walce z bólami brzucha u niemowlaka. Warto jednak dobrać sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością do przyczyny, jaka je wywołuje. I tak:

  • przy zaparciach warto wypróbować masaż, regularnie poić dziecko, a w razie potrzeby podać mu doodbytniczo czopek glicerynowy dostępny w aptece bez recepty,
  • przy kolce – aby jej zapobiegać, można rozważyć podawanie dziecku wody koperkowej lub kropli antykolkowych. Można też podawać dziecku probiotyki. Decyzję o podawaniu niemowlęciu preparatów na kolkę należy skonsultować z lekarzem, który sprawdzi, czy dziecko rzeczywiście cierpi na tę dolegliwość. W razie ataku kolki powinien pomóc masaż.
  • przy stresie przede wszystkim trzeba zadbać o dobrą, spokojną atmosferę w domu. Profilaktycznie i antystresowo może zadziałać masaż shantala, który rozluźnia dziecko i je odstresowuje.

Masaż na ból brzucha

Kiedy maluszek bardzo cierpi z powodu bólu brzuszka, ulgę przyniesie mu prosty masaż:

  1. Usiądź wygodnie, np. na kocu na podłodze, zrelaksuj się.
  2. Połóż przed sobą rozebranego lub ubranego tylko w koszulkę malucha (w pokoju powinno być nie mniej niż 25 st. C).
  3. Rozetrzyj na dłoniach odrobinę oliwki do masażu, musisz wyraźnie poczuć, że skóra się rozgrzała.
  4. Prawą ręką, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, masuj koliście brzuszek. Wykonaj 10 kółek. Zaczynaj i kończ w tym samym miejscu.
  5. Przyciśnij zgięte w kolanach nóżki malca do jego brzuszka i przytrzymaj je w ten sposób przez około sześć sekund.
  6. Cały cykl (masaż i zginanie nóżek) powtórz pięć razy.


Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA