brzuch w ciąży
fot. Adobe Stock

Brzuch w ciąży – kiedy zaczyna rosnąć, jak się zmienia?

Brzuch w ciąży czasem szybko zaczyna przypominać piłkę, a czasem długo nie chce się zaokrąglić. Wiele zależy od sylwetki przyszłej mamy i przebiegu ciąży. Przeczytaj, kiedy powinien się pojawić i jak zmieni się przed porodem.
Małgorzata Wódz
brzuch w ciąży
fot. Adobe Stock

Trudno czuć się prawdziwą przyszłą mamą, gdy brzuch w ciąży jest taki sam, jak wcześniej. Nawet jeśli dokuczają ci mdłości, pojawił się apetyt na dziwne smaki – gdy nadal mieścisz się w stare ubrania, ciąża wydaje się abstrakcją. Dopiero gdy staniesz przed lustrem i zobaczysz zaokrągloną sylwetkę, nadchodzące macierzyństwo staje się bardziej realne.

Spis treści:

W którym miesiącu ciąży widać brzuch?

I trymestr to czas, kiedy o twojej ciąży wiedzą tylko wtajemniczeni. Na pierwszy rzut oka w wyglądzie nic się nie zmieniło, ale w ciele dokonuje się już rewolucja. Narządy wewnętrzne zaczynają się przemieszczać, by zrobić miejsce dla powiększającej się macicy. Zamiast brzucha, najpierw w 1. miesiącu ciąży większe stają się piersi. W którym miesiącu widać brzuch? Najczęściej zaczyna on być widoczny w 4-5 miesiącu, a dokładnie między 12 a 18 tygodniem ciąży. Wiele zależy od budowy ciała kobiety, jej wzrostu i masy ciała, a także przebiegu ciąży i tego, czy jest ona pojedyncza czy bliźniacza.
Ważne! Kobiety spodziewają się zmiany w środkowej części brzucha, tymczasem na początku zaokrąglenie pojawia się nad spojeniem łonowym – bo tam znajduje się dziecko.

Jak zmienia się brzuch w ciąży?

Jak szybko rośnie brzuch w ciąży? W połowie ciąży większość przyszłych mam narzeka, że brzucha ciążowego nie widać albo że jest zbyt mały. Na większe zmiany trzeba jeszcze poczekać. W 20. tygodniu macica może mieć zaledwie wielkość dużego grejpfruta lub niedużego melona, a dziecko waży ok. 350–400 g. Przełom nastąpi między 20. a 30. tygodniem – brzuch zaczyna uwidaczniać się pośrodku i przez długi czas będzie wysoko, aby obniżyć się przed porodem. Dzieje się tak, bo dziecko przesuwa się w kierunku kanału rodnego. Przyszłej mamie łatwiej się oddycha, ale zwiększa się ucisk na pęcherz moczowy i może się pojawić nieprzyjemne kłucie w dole brzucha lub w pachwinach. Możesz mieć wrażenie, że brzuch jest nisko i bardziej wystaje.

Poniżej widać jak zmienia się brzuch w ciąży. Zdjęcia robione były od pierwszego do dziewiątego miesiąca. Widać na nich, jak rośnie brzuch w ciąży miesiąc po miesiącu:

brzuch w ciąży widok z przodubrzuch w ciąży widok z bokuBrzuch w ciąży. fot. Adobe Stock

Jak się zmienia figura w ciąży?

Najbardziej widoczną oznaką zaawansowanej ciąży jest zmiana sylwetki. Zobacz, jakim zmianom podlega twoje ciało.
  • Brzuch rośnie, bo jest wypychany przez powiększającą się i coraz cięższą macicę.
  • Pośladki wypinają się, bo naturalne lekkie wygięcie kręgosłupa stopniowo pogłębia się – do przodu w okolicy lędźwiowej i do tyłu na wysokości klatki piersiowej.
  • Zmienia się środek ciężkości ciała – przesuwa się ku przodowi w stosunku do linii nóg, więc łatwiej możesz tracić równowagę.
  • Piersi stają się większe – to efekt zmian hormonalnych, które przygotowują organizm do karmienia piersią.
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.

Jak może wyglądać brzuch w ciąży?

Brzuch może być wyższy lub niższy, większy lub mniejszy, bardziej lub mniej zwarty w zależności od wielkości i położenia dziecka, ale też od masy i rozmiarów twojego ciała. Tak naprawdę jest tyle kształtów brzucha, ile kobiet oczekujących dziecka. Tak jak nie ma kobiet o identycznych figurach, tak nie ma identycznych sylwetek przyszłych mam. Na kształt brzucha w ciąży w pewnym stopniu wpływa także położenie macicy. Jeśli jest cofnięta, brzuch uwypukli się później. Podobnie jeśli masz skrzywiony kręgosłup.

Czy kształt brzucha ma znaczenie?

„Spiczasty brzuch – chłopiec, okrągły – dziewczynka”, „duży brzuch – duże dziecko, mały brzuch – małe dziecko”. Słyszałaś takie przepowiednie? Niestety, nie ma w nich prawdy. O wielkości dziecka decydują z reguły:

  • cechy dziedziczne,
  • dobre odżywianie,
  • higieniczny tryb życia.

Obwód brzucha w ciąży – normy

Nie stosuje się pomiarów obwodów brzucha do określenia, czy ciąża przebiega prawidłowo czy nie. Jest to pomiar, który daje zbyt mało informacji. Dlatego też nie używa się norm obwodu brzucha. Mimo wszystko wiadomo, w jakich ramach na ogół mieści się obwód brzucha w ciąży pojedynczej. Są to dane orientacyjne. Zarówno obwód mniejszy jak i większy nie musi oznaczać nieprawidłowości.

Obwód brzucha w ciąży:
  • 32 tydzień – 85-90 cm,
  • 36 tydzień – 90-95 cm,
  • 40 tydzień – 95-100 cm.
 

Mały brzuch w ciąży – czy to problem?

Jeżeli mimo upływu tygodni brzuch w ciąży nie rośnie, zwykle nie ma się czym niepokoić. Przyszłe mamy przybierają na wadze w różnym tempie, więc porównywanie się ze znajomymi, które spodziewają się dziecka, nie ma większego sensu. Każdy organizm inaczej reaguje na ciążę. Jeśli masz silne mięśnie, które mocno trzymają powiększającą się macicę, brzuch wyda się mniejszy. Czasem powodem małego brzucha jest nadmiar kilogramów – przy obfitych kształtach brzuch jest mniej widoczny.

Dla lekarza liczy się nie tyle wielkość brzucha, ale to, ile ważysz i badanie wysokości dna macicy w stosunku do pępka (np. w 20. tygodniu powinno się ono znajdować 2–3 palce powyżej pępka). Lekarz sprawdza to, obmacując brzuch. W ten sposób w przybliżeniu określa wiek ciąży.

Przebieg ciąży i to, czy płód dobrze się rozwija, pozwalają stwierdzić badania USG. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a dziecko jest zdrowe, kształt i wielkość brzucha nie mają żadnego znaczenia.
Wielkość brzucha niekoniecznie odzwierciedla też wielkość dziecka. Zdarza się, że kobiety z małym ciążowym brzuchem rodzą czterokilogramowe noworodki i odwrotnie – z dużego brzucha może urodzić się niespełna trzykilowe dziecko.
 

Niezależnie od wielkości brzucha i wagi w ciąży, warto wybierać wygodne ubrania nie obciskające brzucha. Oto kilka ubrań ciążowych wysokiej jakości w okazyjnych cenach:

 

Brzuch w ciąży u otyłych kobiet

Kobiety z dużą nadwagą lub otyłe, u których tłuszcz gromadzi się w okolicy brzucha, długo mogą nie zauważyć ciążowego brzucha. Staje się on zauważalny później niż u szczupłych kobiet. Czasami dopiero pod koniec ciąży widać, że brzuch jest zbyt okrągły i wystający, aby mógł być spowodowany nadwagą. Jest też mniej jędrny, gdyż okrywa go znaczna warstwa tłuszczu.

Ciąża u kobiet otyłych jest ciążą wysokiego ryzyka. Lekarz może mieć kłopoty z określeniem wielkości macicy, a u przyszłej mamy może pojawić się cukrzyca lub nadciśnienie, stan przedrzucawkowy lub rzucawka. Grożą one poronieniem lub porodem przedwczesnym. U kobiet, których BMI wynosi ponad 35, ciąża częściej kończy się cesarskim cięciem.
 

Konsultacja: Prof. dr hab. Ewa Dmoch-Gajzlerska, ginekolog-położnik, kierownik zakładu dydaktyki ginekologiczno-położniczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.


Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 51 głosy

Zobacz także

Popularne tematy