Jak rośnie brzuch w ciąży?
fot. AdobeStock

Jak rośnie brzuch i waga w ciąży?

Brzuch w ciąży czasem szybko zaczyna przypominać piłkę, a czasem długo nie chce się zaokrąglić. Przeczytaj, kiedy powinien się pojawić i jak zmienia się twoje ciało przed porodem.
Małgorzata Wódz
Jak rośnie brzuch w ciąży?
fot. AdobeStock

Trudno czuć się prawdziwą przyszłą mamą, gdy brzuch w ciąży jest taki sam jak wcześniej. Nawet jeśli dokuczają ci mdłości, pojawił się apetyt na dziwne smaki – gdy nadal mieścisz się w stare ubrania, ciąża wydaje się abstrakcją. Dopiero gdy staniesz przed lustrem i zobaczysz zaokrągloną sylwetkę, nadchodzące macierzyństwo staje się bardziej realne.

Kiedy w ciąży zaczyna rosnąć brzuch?

I trymestr to czas, kiedy o twojej ciąży wiedzą tylko wtajemniczeni. Na pierwszy rzut oka w wyglądzie nic się nie zmieniło, ale w ciele dokonuje się już rewolucja. Narządy wewnętrzne zaczynają się przemieszczać, by zrobić miejsce dla powiększającej się macicy. Zamiast brzucha najpierw w 1. miesiącu ciąży większe stają się piersi. Dopiero pod koniec 3. miesiąca spódnica staje się trochę przyciasna.
Ważne! Kobiety spodziewają się zmiany w środkowej części brzucha, tymczasem na początku zaokrąglenie pojawia się nad spojeniem łonowym – bo tam znajduje się dziecko.

Sprawdź: Ile powinnaś przytyć w ciąży w poszczególnych tygodniach?
Redakcja poleca: Figury niemożliwe – drewniane schodki [ILUZJA]
Figury niemożliwe są szczególnym typem złudzeń optycznych. Są to figury, które co prawda można narysować zgodnie ze wszystkimi zasadami perspektywy, jednak w rzeczywistości nie uda się takiej figury skonstruować.

Jak rośnie brzuch w II i III trymestrze?

W połowie ciąży większość przyszłych mam narzeka, że brzucha nie widać albo że jest zbyt mały. Na większe zmiany trzeba jeszcze poczekać. W 20. tygodniu macica może mieć zaledwie wielkość dużego grejpfruta lub niedużego melona, a dziecko waży ok. 350–400 g. Przełom nastąpi między 20. a 30. tygodniem. Teraz brzuch zaczyna uwidaczniać się pośrodku i przez długi czas będzie wysoko, aby obniżyć się przed porodem. Dzieje się tak, bo dziecko przesuwa się w kierunku kanału rodnego. Przyszłej mamie łatwiej się wtedy oddycha, ale zwiększa się ucisk na pęcherz moczowy i może się pojawić nieprzyjemne kłucie w dole brzucha lub w pachwinach. Możesz mieć wrażenie, że brzuch jest nisko i bardziej wystaje. Pod koniec dziewiątego miesiąca ma już ok. 100 cm w obwodzie.
  [content:2_1022,0_25763,2_1337,8_1609:ECVideo]

Co robić, jeśli brzuch jest mały?

Jeżeli mimo upływu tygodni brzuch w ciąży nie rośnie, zwykle nie ma się czym niepokoić. Przyszłe mamy przybierają na wadze w różnym tempie, porównywanie się ze znajomymi, które spodziewają się dziecka, nie ma więc większego sensu. Każdy organizm inaczej reaguje na ciążę. Jeśli masz silne mięśnie, które mocno trzymają powiększającą się macicę, brzuch wyda się mniejszy. Czasem powodem małego brzucha jest nadmiar kilogramów – przy obfitych kształtach jest mniej widoczny.

Dla lekarza liczy się nie tyle wielkość brzucha, ale sprawdzenie, ile ważysz i zbadanie wysokości dna macicy w stosunku do pępka (np. w 20. tygodniu powinno się ono znajdować 2–3 palce powyżej pępka). Lekarz sprawdza to, obmacując brzuch. W ten sposób w przybliżeniu określa wiek ciąży.
 


Zobacz też:

Czy kształt brzucha ma jakieś znaczenie?

„Spiczasty brzuch – chłopiec, okrągły – dziewczynka”, „duży brzuch – duże dziecko, mały brzuch – małe dziecko”. Słyszałaś takie przepowiednie? Niestety, nie ma w nich prawdy. O wielkości dziecka decydują z reguły:
  • cechy dziedziczne,
  • dobre odżywianie,
  • higieniczny tryb życia.
Często mamy, które bardzo dużo przytyły w czasie ciąży, rodzą maleńkie dzieci. I odwrotnie.

Jak może wyglądać brzuch w ciąży?

Brzuch może być wyższy lub niższy, większy lub mniejszy, bardziej lub mniej zwarty w zależności od wielkości i położenia dziecka, ale też od masy i rozmiarów twojego ciała. Tak naprawdę jest tyle kształtów brzucha, ile kobiet oczekujących dziecka. Tak jak nie ma kobiet o identycznych figurach, tak nie ma identycznych sylwetek przyszłych mam. Na kształt brzucha w pewnym stopniu wpływa także położenie macicy. Jeśli jest cofnięta, brzuch uwypukli się później. Podobnie jeśli masz skrzywiony kręgosłup.
  [content:2_1022,0_25763,2_1337,8_1609:ECVideo]

Jak się zmienia figura w ciąży?

Najbardziej widoczną oznaką zaawansowanej ciąży jest zmiana sylwetki. Zobacz, jakim zmianom podlega twoje ciało.
  • Brzuch rośnie, bo jest wypychany przez powiększająca się i coraz cięższą macica.
  • Pośladki wypinają się, bo naturalne lekkie wygięcie kręgosłupa stopniowo pogłębia się – do przodu w okolicy lędźwiowej i do tyłu na wysokości klatki piersiowej.
  • Zmienia się środek ciężkości ciała – przesuwa się ku przodowi w stosunku do linii nóg, więc łatwiej możesz stracić równowagę.
  • Piersi stają się większe – to efekt zmian hormonalnych, które przygotowują twój organizm do karmienia piersią.

Ile mogę przytyć w ciąży? 

Hasło, że w ciąży można jeść za dwoje, jest od dawna nieaktualne. Nadwaga w ciąży podobnie jak zbytnia szczupłość mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka, przebieg ciąży i poród. Zobacz, jak prawidłowo powinnaś przybierać na wadze.
  • I trymestr ciąży – ok. 1–2 kg,
  • II trymestr ciąży  – ok. 6 kg,
  • III trymestr ciąży – ok. 5 kg.
Przez całą ciążę powinnaś przytyć od 11,5 do 16 kg. Tylko kobiety, które były bardzo szczupłe przed zajściem w ciążę, mogą sobie pozwolić na trochę więcej, czyli około 12,5–18 kg.
 

Konsultacja: Prof. dr hab. Ewa Dmoch-Gajzlerska, ginekolog-położnik, kierownik zakładu dydaktyki ginekologiczno-położniczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.


Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 51 głosy

Zobacz także

Popularne tematy