Kształt i wielkość brzucha w ciąży – o czym świadczą?

Kształt twojego brzucha i jego wielkość mogą wiele powiedzieć o tobie i twoim maleństwie. Dowiedz się, co powinnaś dostrzec, patrząc na swój brzuch.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
30324775.jpg
Badania USG powszechnie wykonuje się ciężarnym dopiero od około 20 lat. Nasze prababcie opierały się więc często na wiedzy ludowej, niekoniecznie prawdziwej. Spoglądały na ciężarną i mówiły pewnym głosem: „Ty to urodzisz chłopca, bo masz mały, okrągły brzuszek”. I chociaż płci dziecka na pewno z wyglądu brzucha nie da się odczytać, to jednak wiele można powiedzieć o tym, jaka jest jego „właścicielka” i malutki mieszkaniec.

Po co lekarz bada brzuch z zewnątrz?

Dziś, kiedy wszystkie przyszłe mamy poddawane są badaniom USG, podczas których lekarz sprawdza, czy ciąża rozwija się prawidłowo, przyglądanie się brzuchowi nie jest tak istotne, jak kiedyś. W dalszym ciągu jednak ginekolog podczas każdej wizyty, dotykając odpowiednio brzucha, określa wysokość macicy w stosunku do pępka (np. trzy palce nad pępkiem). Robi to po to, by skontrolować, czy wielkość ciąży odpowiada jej wiekowi. Dzięki takiemu badaniu potrafi ze sporą dokładnością określić, w którym tygodniu ciąży jesteś. Te pomiary pozostają w ścisłym związku z rozmiarem brzucha (im macica wyżej, tym jest on okazalszy). Czy zatem można „czytać” z wyglądu brzucha przyszłej mamy? 
Redakcja poleca: Wielkość i kształt brzucha w ciąży - film
Czy brzuch w ciąży może być za mały albo za duży? Od czego zależy i o czym świadczy kształt ciążowego brzucha?

Czy mały brzuch to powód do niepokoju?

W pierwszych miesiącach ciąży go nie widać. Ktoś, kto nie wie, że oczekujesz dziecka, nie jest w stanie domyślić się, że za kilka miesięcy zostaniesz mamą. Sytuacja zaczyna się zmieniać w drugim trymestrze. Brzuch powiększa się i coraz bardziej zaokrągla. To wszystko dlatego, że macica rozciąga się, by twoje maleństwo mogło swobodnie rosnąć i rozwijać się. A jeśli pomimo upływu tygodni brzuch prawie w ogóle nie zmienia rozmiarów? Najczęściej nie ma się czym niepokoić, bo przecież każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na ciążowe zmiany. Może mięśnie przyszłej mamy są na tyle silne, że mocno trzymają powiększającą się macicę i brzuch wydaje się mniejszy. Niekiedy powodem jest również nadmierna tusza ciężarnej: przy obfitych kształtach brzuch wydaje się mniej widoczny.

Dlatego liczy się przede wszystkim nie wielkość brzucha, a wysokość macicy w stosunku do pępka. I dopiero jeśli ona jest zbyt mała w odniesieniu do wieku ciąży, ginekolog kieruje przyszłą mamę na USG.
Przyczyn zbyt wolnego powiększania się macicy istnieje kilka. Do najczęstszych należy małowodzie (zbyt mała ilość płynu owodniowego, bez którego prawidłowy rozwój maleństwa jest niemożliwy). Może ono wynikać z niektórych chorób przyszłej mamy (m.in. z nadciśnienia wywołanego ciążą i cukrzycy, która występowała jeszcze przed zajściem w ciążę) czy zażywania leków w odmiennym stanie zakazanych. Wolniejsze powiększanie się macicy bywa również rezultatem zahamowania wzrostu wewnątrzmacicznego płodu. Aby wykluczyć te ewentualności, wykonuje się badanie USG.
Poznaj: 15 pytań i odpowiedzi o USG w ciąży!

O czym świadczy duży brzuch?

Brzuch staje się bardziej widoczny około 5-6. miesiąca ciąży. Wtedy już każdy zauważa twój odmienny stan. Bywa jednak i tak, że ciąża staje się widoczna wcześniej albo wydaje się bardziej zaawansowana, niż jest w rzeczywistości. Brzuch powiększający się szybciej to niekiedy znak, że mieszkają w nim... bliźniaki. Najczęściej jednak zanim zacznie rosnąć, Ty już wiesz, że zostaniesz mamą dwójki maluchów, bo jesteś po pierwszym badaniu USG, które właśnie m.in. określa ilość płodów w macicy. Brzuch mamy bliźniaków nie tylko rośnie szybciej, ale jest też znacznie większy niż w przypadku ciąży pojedynczej. Musi przecież pomieścić dwie istotki. 

Ocena (3 oceny)

4.7
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy