GRY
 
 

Brzuszek na finiszu

Twój organizm właśnie wrzuca piąty bieg. Z każdym tygodniem coraz energiczniej przygotowuje się do porodu i karmienia. Czujesz to, prawda? Niestety, ta ostatnia prosta zazwyczaj jest dość trudna.

ciąża, brzuszek, zegarek
Spytałam przyjaciółkę, która za kilka tygodni rodzi, jak się czuje. Tak z ciekawości. A ona jakby tylko na to czekała. Do tej pory milcząca, teraz wyrzucała z siebie słowa z szybkością karabinu maszynowego. Zrozumiałam tylko, że czuje się tak, jakby zbliżał się koniec świata, że ma dość siebie, swojego olbrzymiego brzucha, bolącego kręgosłupa, nie może doczekać się 40. tygodnia ciąży i jej ciągłych pytań: „No, to kiedy rodzisz?”… I że dzieci – TAK, CHĘTNIE, ale czy koniecznie trzeba być aż przez dziewięć miesięcy w ciąży? Moja zawsze uśmiechnięta Monika zrzędzi! Jeśli ty też masz na to ochotę, przeczytaj, co możesz zrobić, by poczuć się ciut lepiej.
 

Dokucza mi…

Trudno się dziwić, że Monika ledwo zipie. Wprawdzie wie, że dolegliwości trzeciego trymestru to nie jakieś tam widzimisię jej organizmu, tylko efekt potrzebnych zmian, dzięki którym maluch bezpiecznie przyjdzie na świat, ale… Jak zachować uśmiech na twarzy, kiedy brzuch ciąży, a ciało woła: „Pomocy!”?
  • Ból pleców. Powiększająca się macica uciska nerw kulszowy. To dlatego masz wrażenie, jakby rozrywało cię w krzyżu. Co robić? Pilnuj pleców – powinny być wyprostowane. I brzucha – nie wypychaj go do przodu (nie obciążysz zanadto odcinka lędźwiowego kręgosłupa). Długie stanie czy siedzenie w jednej pozycji nie polepszą sytuacji. Dlatego przenoś ciężar z nogi na nogę, postaw jedną stopę na stołeczku, a gdy planujesz pracę przy biurku, podłóż poduszkę pod dolny odcinek kręgosłupa. Próbowałaś masażu? A ciepłych okładów? Zalecany jest też odpoczynek, najlepiej z wysoko uniesionymi nogami zgiętymi w kolanach. Warto trochę poćwiczyć – koci grzbiet, kręcenie biodrami.
     
  • Zmęczenie. Czujesz się zmęczona, bo jesteś cięższa, bo się nie wysypiasz, bo w twojej głowie galopada myśli... Twój organizm daje ci sygnał: odpocznij. Zrelaksuj się, połóż na chwilę, pójdź na spacer. Nie staraj się wyrabiać 100% normy w pracy, raczej weź na tę końcówkę zwolnienie. W firmie poradzą sobie bez ciebie, a ty naprawdę nie musisz teraz nic nikomu udowadniać, tylko dbać o siebie i dziecko. Jeśli wyczerpanie nie mija, powiedz o tym lekarzowi – zapewne zleci dodatkowe badanie krwi. Anemia to częsta dolegliwość pod koniec ciąży.

    Polecamy: Ty rodzisz, ty wybierasz pozycję
Redakcja poleca: Czy to już poród? - film
Poznaj zwiastuny porodu. Sprawdź, kiedy należy jechać do szpitala.
Doładuj
Przeładuj