06_str_4.jpg

Obuwie dla malucha

Niezależnie od tego, czy idzie jak burza czy też powoli stawia kroczki, twój zaczynający chodzić maluch, potrzebuje dobrych butów. Na dworze, ale też w domu.
06_str_4.jpg
To podstawa jesiennej garderoby malucha. Dosłownie i w przenośni, w końcu rzecz dotyczy stóp, czyli podstawy ciała. W dobrych i wygodnych bucikach maluch będzie bez problemów doskonalić umiejętność chodzenia, którą jest teraz zafascynowany. Źle by było, gdyby niedobrze dobrane obuwie przeszkodziło mu w odkrywaniu świata. Niedopasowane mogłoby też zdeformować (nawet na całe życie) dopiero kształtującą się stópkę.

Obuwie po domu

Malec nie powinien biegać boso. Nie tylko ze względu na zimno, ale także dlatego, że twarde podłoże może źle wpłynąć na rozwój jego stópek.
  • Skarpetki – w domu tylko przez pierwsze 2–3 miesiące samodzielnego poruszania się dziecko może mieć na nóżkach jedynie ciepłe skarpetki z antypoślizgowym spodem. Później jednak także i w domu maluch powinien chodzić w kapciuszkach lub bucikach. I to koniecznie ze sztywnym zapiętkiem! Boso może biegać jedynie po miękkim podłożu, np. bardzo puszystym dywanie (a latem na dworze – po trawie lub piasku).
  • Kapcie materiałowe – do chodzenia po domu (a potem także w przedszkolu) kup stabilne tekstylne kapcie ze sztywnym zapiętkiem (to część buta obejmująca z tyłu piętę) i elastyczną podeszwą, zginającą się na linii palców (tam, gdzie podczas chodzenia zgina się stopa). Kapcie dla rocznego malucha powinny sięgać powyżej kostki, by dobrze trzymały nóżkę. Wybierz te z naturalnego materiału: grubego płótna, sztruksu, a nie plastikowe, by nóżka malca się nie pociła. Ponieważ dziecko i tak samo nie będzie ich wiązać, mogą być sznurowane (najlepiej dopasowują się do nóżki), ale sprawdzą się też zapinane na rzepy. Ważne, by zapięcie było regulowane (każde dziecko ma przecież inną nóżkę). Kapcie możesz też zastąpić skórzanymi sandałkami.
  • Klapki – to rozwiązanie nie dla malca dopiero wprawiającego się w chodzeniu. Takie obuwie jest niebezpieczne. I bardziej w chodzeniu przeszkadza niż pomaga. Pierwsze klapki może nosić dopiero przedszkolak, a nawet starsze dziecko.
Polecamy: 20 najfajniejszych par - buciki dla niemowląt
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

Obuwie na dwór

Buciki jesienne będą potrzebne, gdy tylko maluch zaczyna sam chodzić (zwykle około pierwszych urodzin, choć niektóre dzieci wcześniej lub później). W sklepach są wyższe buciki za kostkę i krótkie (półbuty). Wybierz właściwe.
  • Trzewiki za kostkę – roczny maluch do biegania po dworze musi mieć trzewiki z cholewką, sięgającą powyżej kostki, szerokim noskiem i elastyczną, antypoślizgową podeszwą. Ważny jest też sztywny zapiętek, który zapobiega nieprawidłowemu ustawieniu stopy. W takich bucikach pięta dziecka jest dobrze stabilizowana (utrzymywana w prawidłowym położeniu), dzięki czemu cała stópka ma odpowiednie ułożenie i kształt, a maluchowi jest łatwiej chodzić i biegać.
  • Półbuty, czyli trzewiki przed kostkę, to rozwiązanie dla dzieci po trzecim roku życia. Wybieraj buciki, których wierzch wykonany jest ze skóry. To gwarantuje, że będą przewiewne i dopasują się do anatomicznego kształtu stópki. Wewnątrz bucika powinna być miękka wkładka, która nie tylko zapewni wygodę chodzenia, ale także będzie wchłaniać wilgoć, która powstaje, gdy nóżka malca się poci. Są nawet wkładki, które na trwałe nie odkształcają się pod naciskiem nóżki, zapewniając stopom większą stabilność. Cholewka niektórych bucików wyłożona jest nad kostką miękką wkładką z pianki, która zapobiega otarciom i zapewnia lepsze trzymanie nóżki w stawie.
Doładuj
Przeładuj