Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek buka, uczulenie na buk, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Buk

To drzewo bardzo rozpowszechnione w lasach południowej i zachodniej Polski. Ale na wschodzie naszego kraju są rejony, w których nie rośnie wcale, należą do nich Podlasie, część Pojezierza Mazurskiego, Pojezierze Suwalskie. Rzadko można też je spotkać na Mazowszu. Ponieważ pyłek buka jest stosunkowo ciężki, wysokie stężenie tego alergenu występuje tylko w pobliżu produkujących go drzew. Buk zaczyna pylić w czasie, gdy powietrze przesycone jest pyłkami brzozy (sprawdź: kalendarz pylenia), dlatego też  alergia na pyłek buku często idzie w parze z uczuleniem na pyłek brzozy. Rzadziej zaś towarzyszy jej alergia krzyżowa na pyłki leszczyny czy olchy, które należą do rodziny drzew bukowatych. 

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.