Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek buka, uczulenie na buk, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Buk

To drzewo bardzo rozpowszechnione w lasach południowej i zachodniej Polski. Ale na wschodzie naszego kraju są rejony, w których nie rośnie wcale, należą do nich Podlasie, część Pojezierza Mazurskiego, Pojezierze Suwalskie. Rzadko można też je spotkać na Mazowszu. Ponieważ pyłek buka jest stosunkowo ciężki, wysokie stężenie tego alergenu występuje tylko w pobliżu produkujących go drzew. Buk zaczyna pylić w czasie, gdy powietrze przesycone jest pyłkami brzozy (sprawdź: kalendarz pylenia), dlatego też  alergia na pyłek buku często idzie w parze z uczuleniem na pyłek brzozy. Rzadziej zaś towarzyszy jej alergia krzyżowa na pyłki leszczyny czy olchy, które należą do rodziny drzew bukowatych. 

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy