Życie z 2-latkiem to niezwykła przygoda
fot. Fotolia

Obóz przetrwania: tylko tak można nazwać ten okres w życiu matki!

Wychowanie 2-latka często przypomina szkołę przetrwania... dla rodziców.
Hanna Szczesiak
Życie z 2-latkiem to niezwykła przygoda
fot. Fotolia
Każdy okres życia dziecka jest wyjątkowy. Jednak nie ma rodzica, który nie słyszałby o "buncie dwulatka". Maluch odkrywa swoją indywidualność i nie boi się jej wyrażać sposobami, które nie zawsze są pochwalane przez rodziców. Zamiast myśleć o tym, jak nie stracić wszystkich włosów na głowie, lepiej docenić zmiany, które zachodzą w maluchu.

Dlaczego życie z 2-latkiem to przygoda?

1. Zaczyna mówić. Czasem mowa 2-latka jest kompletnie niezrozumiała, innym razem maluch mówi przez cały dzień, od świtu do zmierzchu, dopóki nie padnie ze zmęczenia. Notuj wszystkie zabawne słówka czy powiedzonka swojego dziecka – gdy je przeczytasz za kilka lat, będziesz pękać ze śmiechu.

2. Wyraża potrzeby. Jesteś mamą. Wiedziałaś, że płacz nr 3 oznacza mokrą pieluszkę, płacz nr 7 to znak, że boli brzuszek, a płacz nr 21 to potrzeba przytulenia. Kiedy maluch zaczyna mówić, komunikacja staje się w pewien sposób łatwiejsza. Jeśli nie łatwiejsza, na pewno bardziej interesująca!

3. Pierwsze "kocham cię". To słowa, na które czeka każda mama. Czy to nie najlepszy powód, dla którego życie z 2-latkiem jest piękne? Owszem, zdarzają się napady złości, płacz, krzyk, histeria – ot, bunt dwulatka – jednak usłyszenie od dziecka "kocham cię, mamo" wszystko wynagradza.

4. Każdego dnia uczy się nowych rzeczy. To niesamowite patrzeć, jak twój 2-letni maluch każdego dnia poznaje nowe słowo, odkrywa nowe miejsca (w tym wnętrze piekarnika czy posłanie waszego pupila), zakochuje się w czymś innym. Jest zafascynowany światem. Dzięki niemu zauważasz rzeczy, które innym umykają.

5. Pokazuje swoją odrębność. 2-latek wie, co lubi, a czego nie lubi i nie boi się tego zakomunikować (leżenie na posadzce sklepu, bo nie chcesz go nieść, a jest zmęczony, też jest sposobem komunikacji). To etap, w którym malec może pokazać różki, ale przede wszystkim wyraża wszystkie emocje i potrzeby, których wcześniej nie umiał z siebie wyrzucić.

Zobacz także: Jaki charakter ma twoje dziecko?

6. Staje się niezależny. W ubieraniu i karmieniu niemowlaka jest pewien urok. W przebieraniu pieluch kilka(naście?) razy dziennie już nie. 2-latek uczy się samodzielności. Możesz obserwować jego zmagania z zapinaniem kurtki, myciem zębów, wspinaniem się po schodach. Te małe kroki to naprawdę wielki wyczyn.

7. Przytulanki. 2-latek nie tylko je, robi kupkę i śpi. Przytulanie 2-latka to prawdziwa frajda! Nie musisz być aż tak ostrożna, a szanse, że maluch odwzajemni uścisk, są o wiele większe. Przytulanie to świetny sposób na odstresowanie (lepszy od liczenia do 10). Każdy rodzic 2-latka wie, że stres i złość to potwory, z którymi często trzeba się zmierzyć.

8. Aktywność. Bieganie, skakanie, zaglądanie do każdego kąta i każdej dziury może być męczące – oczywiście dla rodzica, nie dla 2-latka. Pomyśl jednak, że to niesamowity etap: maluszek powoli podnosi się z łóżeczka, zaczyna raczkować, stawiać pierwsze kroki, aż nagle... Nawet nie zauważysz momentu, w którym będziesz gonić go po parku.

9. 2-latek lubi wybór. Niezależnie od wybranej przez ciebie metody nauki samodzielnego jedzenia, 2-latek to mały dorosły. Jego dieta jest o wiele bogatsza od diety niemowlaka. Nie musisz się bać rodzinnych uroczystości czy imprez urodzinowych dzieci znajomych. Chyba że wychowujesz małego niejadka. To dobra wiadomość także dla ciebie – jeśli długo karmiłaś piersią, w końcu możesz sobie pozwolić na smakołyki, których nie jadłaś od 2 lat!

10. Poznajesz jego marzenia. Pierwsze próby komunikacji i nauka nowych słów to również pierwsze "dojrzałe" rozmowy – o uczuciach, marzeniach, strachu. Moment, w którym maluszek pierwszy raz mówi o swoich pragnieniach i emocjach, jest niezwykły. Ta szczerość i niewinność nie będą trwały wiecznie...

Życie z 2-latkiem, chociaż bywa koszmarne (nie bójmy się użyć tego słowa!), jest naprawdę niezwykłe. Nie zmarnujcie ani chwili!

Czytaj także: Jak przetrwać z 2-latkiem i nie zwariować
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy