GRY
 
 

Czy korale z bursztynu pomagają na ząbkowanie?

Kwas bursztynowy, uwalniany pod wpływem temperatury ciała dziecka, uśmierza ból podczas ząbkowania - twierdzą producenci korali i bransoletek z bursztynu na ząbkowanie. Dlaczego jednak eksperci przestrzegają przed ich używaniem?

Zobacz inne z serii: Bezpieczeństwo w domu (16)

Naszyjnik z bursztynu jako środek łagodzący ból przy ząbkowaniu staje się coraz popularniejszy na całym świecie, szczególnie wśród ekorodziców. Zdaniem entuzjastów tego sposobu na ząbkowanie, bałtycki bursztyn rozgrzewa się pod wpływem temperatury ciała dziecka, uwalniając kwas bursztynowy, który ma działanie uśmierzające ból i działa lepiej od gryzaków. Czy tak bursztyn rzeczywiście pomaga na ząbkowanie i czy takie naszyjniki są bezpieczne?

Bursztyn na ząbkowanie – nie jako gryzak!

Przede wszystkim trzeba wyraźnie podkreślić, że bursztyn stosowany jako pomoc przy bolesnym ząbkowaniu u niemowlaka, nie powinien być używany jako gryzaki dla dzieci. Zdaniem producentów bursztynowych korali dla dzieci, kwas bursztynowy wchłania się przez skórę dziecka, trafiając do jego krwiobiegu i tym samym przynosi ulgę ząbkującemu dziecku, może więc być stosowany jako naturalna alternatywa dla żelu na ząbkowanie.

Czy bursztyn rzeczywiście działa na ząbkowanie?

W bałtyckich bursztynach znajduje się od 3-8 proc. kwasu bursztynowego. Nie ma jednak naukowych danych, które potwierdzałyby tezę o łagodzącym wpływie bursztynu na ból podczas ząbkowania. Nie zmienia to jednak faktu, że bursztynowe korale na ząbkowanie są coraz popularniejsze wśród rodziców. Stosuje je u córki m.in. Gisele Bündchen. W Polsce też możemy już bez problemu kupić takie korale lub bransoletki, wyprodukowane z myślą o niemowlętach, którym wyrzynają się zęby mleczne.
 
 

❤❤❤

Post udostępniony przez Gisele Bündchen (@gisele)


Kwas bursztynowy znajduje się również w owocach i warzywach, winie i piwie. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się go jako regulator kwasowości i wzmacniacz smaku (E363).

Czy korale z bursztynu dla dzieci są bezpieczne?

Bursztynowe naszyjniki grożą zadławieniem lub uduszeniem – przestrzegają eksperci. Amerykańska Akademia Pediatrów jasno stwierdza, że małe dzieci nie powinny nosić żadnych korali, ponieważ ryzyko uduszenia jest zbyt wysokie. W Kanadzie wydano nakaz opatrywania produktu ostrzeżeniem o groźbie uduszenia, we Francji i Szwajcarii wydano zakaz sprzedaży w aptekach korali z bursztynu na bolesne ząbkowanie.

Producenci naszyjników z bursztynu dla dzieci twierdzą, że korale na ząbkowanie są bezpieczne, bo każdy bursztyn jest obustronnie zabezpieczony supełkiem, jeśli więc dojdzie do rozerwania korali, odczepi się tylko jeden koralik. Trzeba jednak pamiętać, że jeden koralik wystarczy, żeby doszło do zadławienia u dziecka.
Jeśli mimo tych ostrzeżeń, chcesz kupić dziecku korale z bursztynu na ząbkowanie, pamiętaj, żeby zawsze pilnować malucha, gdy będzie je nosił i nigdy nie pozwalaj mu spać w koralach. 
Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!