dziecko, burza, deszcz
fot. Fotolia.pl

Burze są groźne! 18 rzeczy, których nie wolno ci robić podczas nawałnicy

W domu, w górach, w mieście – oto zasady, których musisz przestrzegać, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i dziecka w czasie burzy.
Magdalena Drab
dziecko, burza, deszcz
fot. Fotolia.pl
Pierwsza podstawowa zasada: nigdy nie wyruszaj na wycieczkę do lasu, w góry czy nad jezioro bez sprawdzenia szczegółowej prognozy pogody na najbliższe godziny.

Burza w górach

Nie zapomnij o zabraniu ze sobą zapasu jedzenia i ubrania na zmianę, nawet jeśli jest słonecznie, ciepło i nic nie zapowiada deszczu.

Nie chowaj się pod drzewami. Niby oczywiste, ale wciąż, niestety, zdarzają się przypadki porażenia piorunem turystów, którzy właśnie tam szukali schronienia przed deszczem. Chyba już lepiej zmoknąć, ukrywając się w naturalnych zagłębieniach terenu (wąwóz, dolina) albo w pobliżu obiektów, które ochronią przed wiatrem, np. skał, niż narażać się na śmiertelne niebezpieczeństwo?

Polecamy: Burza, ciemność, cienie - czego boją się dzieci?

Unikaj budowli, które grożą zawaleniem, np. starych bacówek, które często można spotkać na górskich szlakach. Nie chowaj się w nich, silny wiatr mógłby zniszczyć takie słabe konstrukcje.

Jak zachować się w czasie burzy w górach - radzą ratownicy TOPR:

Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.

Burza na jeziorze

Nigdy nie pozwalaj dzieciom ani innym członkom załogi na zdjęcie kapoków!

Nie wchodź do wody!

Nie skupiaj się na zabezpieczeniu łodzi. Najpierw trzeba zwinąć żagle! Potem jak najszybciej dopłynąć do brzegu i dopiero tam zająć się sprzętem.

Schowaj wędki, absolutnie nie używaj ich podczas nawałnicy.

Burza na otwartym terenie

Nie szukaj byle jakiego schronienia, twoim priorytetem nie powinno być suche ubranie, ale uniknięcie poważnego zagrożenia, jakim są uderzenia piorunów. Pamiętaj, że najbezpieczniej przeczekać burzę w murowanych budynkach.

Jeśli jesteście w większej grupie, bezpieczniej się rozproszyć niż trzymać razem.

Nie kładź się na ziemi! Obowiązkowo trzeba odizolować się od powierzchni ziemi, siadając np. na plecaku.

Nie uciekaj przed burzą na rowerze. Nie narazisz się wprawdzie w ten sposób bardziej na porażenie piorunem, ale jazda w deszczu i silnym wietrze jest po prostu trudna i niebezpieczna.

Burza podczas jazdy samochodem

Nie wychodź z samochodu!

Nie próbuj przeczekać burzy na otwartej przestrzeni. Lepiej zatrzymać samochód, np. pod mostem lub kładką, by zmniejszyć zagrożenie związane z uderzeniami piorunów.

Zobacz: 100 dolarów za 10 minut w rozgrzanym samochodzie - nikt nie wytrzymał! - film

Burza podczas pobytu w domu

Nie otwieraj okien, aby zminimalizować ryzyko szkód wyrządzonych przez przeciągi.

Nie przebywaj w pobliżu okien i drzwi i nie pozwalaj na to dziecku. Warto też na wszelki wypadek trzymać się z daleka od urządzeń podłączonych do prądu.

Nie włączaj urządzeń elektrycznych i gazowych. W ten sposób zmniejszysz ryzyko pożaru, który mógłby wybuchnąć np. w przypadku awarii sieci elektrycznej. Najlepiej powyciągaj wtyczki z gniazdek.

Nie rozmawiaj przez telefon, także stacjonarny.

Czytaj też: Burza - sprawdź znaczenie w senniku
Oceń artykuł

Ocena 5 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy