GRY

Butelki antykolkowe dla dziecka – na czym polega ich działanie

Słyszałam, że istnieje coś takiego, jak butelka antykolkowa. Na czym polega jej działanie? – pyta nasza użytkowniczka. Oto nasz redakcyjny przegląd 6 dostępnych na rynku butelek, które z założenia mają pomóc w łagodzeniu ataków kolki.
Jaka butelka antykolkowa
Producenci butelek prześcigają się w wymyślaniu patentów, dzięki którym karmienie ma być nie tylko wygodne, ale i coraz bardziej zbliżone do naturalnego. Pod jakim względem? Choćby pod takim, by dziecko mogło ssać smoczek podobną techniką jak pierś i było mniej narażone na ryzyko zakrztuszenia czy ataki kolki.

W zwalczaniu tej ostatniej dokuczliwej przypadłości pomagają coraz bardziej zaawansowane systemy redukcji powietrza w pokarmie, który trafia do butelki. Oto nasz redakcyjny przegląd butelek antykolkowych dla niemowląt. Sprawdzamy, na jakie udogodnienia możesz liczyć.

Butelka antykolkowa – co to takiego?

Butelka antykolkowa tym różni się od zwykłych butelek, że ma specjalny system odpowietrzania. Gdy dziecko ssie smoczek, do środka butelki nie dostaje się powietrze. Dzięki temu niemowlę go nie połyka. A jak wiadomo – połknięte w nadmiarze powietrze jest przyczyną bolesnych gazów w brzuszku.

Cechy charakterystyczne butelek antykolkowych:

  • smoczek zatrzymujący powietrze
  • wentyl (rurka) odpowietrzający
  • ergonomiczny (zakrzywiony) kształt
 
Wady Zalety
może pomóc
w łagodzeniu objawów kolki
i zapalenia ucha
 
ze względu
na kształt
trudniej ją domyć niż zwykłą butelkę
 
 
Redakcja poleca: Jak wybrać butelkę do karmienia niemowlaka - film
Zobacz, jak powinna wyglądać butelka dostosowana do potrzeb małego dziecka. Ekspert podpowiada, jak utrzymać butelkę w czystości.

Butelka Nanobebe, Marko

Butelka inna niż wszystkie. Wyglądem przypomina kobiecą pierś i jest przeznaczona do podawania dziecku kobiecego pokarmu. Pozwala przechować 150 ml mleka. Cena: ok. 40 zł

Nasza opinia: Rewolucyjny kształt ułatwia trzymanie butelki. Łatwo się ją czyści (można myć w zmywarce) i składa (można to zrobić jedną ręką). Co bardzo ważne – jest wolna od BPA (Bisfenol A).
Butelka Nanobebe


Butelka antykolkowa Avent Natural

Ma pojemność 260 ml i smoczek wyposażony w płatki, który swoją specyficzną budową przypomina pierś. System z podwójnym zaworkiem może zmniejszać ryzyko kolki. Cena ok. 22 zł

Nasza opinia: Specjalna budowa smoczka sprawia, że karmienie mieszane (i piersią, i butelką) staje się łatwiejsze. Dziecko nie musi uczyć się innej techniki ssania.

 
butelka antykolkowa Avent

Haberman, Canpol babies

Butelka antykolkowa z tzw. zamkniętym smoczkiem, który całkowicie usuwa powietrze z pokarmu. Idealna dla dzieci w wieku poniżej 6. miesiąca. Cena, ok. 22 zł

Nasza opinia: Sprawdza się w różnych pozycjach do karmienia butelką. Pokarm sam nie wypływa ze smoczka, wymaga zassania, przez co zmniejsza się ryzyko zachłyśnięcia.
Butelka antykolkowa Haberman

Butelka antykolkowa dr Brown's

Butelka ze specjalnym opatentowanym systemem odpowietrzającym i silikonowym smoczkiem. Ma pojemność 270 ml i szeroką szyjkę. W komplecie można również kupić szczoteczkę do czyszczenia. Cena: 48 zł

Nasza opinia: Butelka pozwala na karmienie z systemem odpowietrzającym i co – bardzo wygodne – również bez niego. Dzięki temu, gdy niemowlę wyrośnie z kolek nie trzeba będzie wymieniać jej na inną. Dzięki specjalnej szczoteczce, łatwiej utrzymać butelkę w czystości.

butelka antykolkowa dr Brown's


Bebe due Medic

Szklana butelka z systemem antykolkowym, dzięki któremu w mleku nie powstają pęcherzyki powietrza. Czujnik ciepła, który zmienia kolor, sygnalizuje za wysoką temperaturę mleka. Cena, ok. 38 zł

Nasza opinia: Butelka bardzo wygodna w obsłudze. Można ją myć w zmywarce i sterylizować. Dostępna w rozmiarze 160 i 260 ml. Duży plus za wykonanie ze szkła.
Butelka antykolkowa Bebe due Medic

Advanced Tommee Tippee

Butelka o pojemności 150 ml z technologią antykolkową, wyciągającą pęcherzyki powietrza z mleka. Ma rurkę, która zmienia kolor, gdy pokarm jest zbyt ciepły.

Nasza opinia: Butelka pomaga redukować objawy kolki i ulewanie. Smoczek przypominający kobiecą pierś jest łatwo akceptowany przez dzieci. • OK. 40 zł
Butelka Tommy Tippee
 
Ważne! Nie tylko powietrze w brzuszku może powodować kolkę u dziecka. Czasem jest ona skutkiem niedojrzałego układu trawiennego dziecka. Ze strachu przed kolkami nie warto rezygnować z karmienia piersią i przechodzić na butelkę – wyjaśnia położna, Katarzyna Płudowska, z Centrum Medycznego Unicare, ekspertka portalu Znanylekarz.pl. Mleko mamy daje maluszkowi wielkie korzyści na całe życie, a kolka – choć jest bardzo trudna – trwa zazwyczaj do końca 3. miesiąca i potem ustępuje.


Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt