Jaka butelka antykolkowa

Butelki antykolkowe dla dziecka – na czym polega ich działanie

Słyszałam, że istnieje coś takiego, jak butelka antykolkowa. Na czym polega jej działanie? – pyta nasza użytkowniczka. Oto nasz redakcyjny przegląd 6 dostępnych na rynku butelek, które z założenia mają pomóc w łagodzeniu ataków kolki.
Małgorzata Wódz
Jaka butelka antykolkowa
Producenci butelek prześcigają się w wymyślaniu patentów, dzięki którym karmienie ma być nie tylko wygodne, ale i coraz bardziej zbliżone do naturalnego. Pod jakim względem? Choćby pod takim, by dziecko mogło ssać smoczek podobną techniką jak pierś i było mniej narażone na ryzyko zakrztuszenia czy ataki kolki.

W zwalczaniu tej ostatniej dokuczliwej przypadłości pomagają coraz bardziej zaawansowane systemy redukcji powietrza w pokarmie, który trafia do butelki. Oto nasz redakcyjny przegląd butelek antykolkowych dla niemowląt. Sprawdzamy, na jakie udogodnienia możesz liczyć.

Butelka antykolkowa – co to takiego?

Butelka antykolkowa tym różni się od zwykłych butelek, że ma specjalny system odpowietrzania. Gdy dziecko ssie smoczek, do środka butelki nie dostaje się powietrze. Dzięki temu niemowlę go nie połyka. A jak wiadomo – połknięte w nadmiarze powietrze jest przyczyną bolesnych gazów w brzuszku.

Najlepsza butelka do karmienia - opinie rodziców

Cechy charakterystyczne butelek antykolkowych:

  • smoczek zatrzymujący powietrze
  • wentyl (rurka) odpowietrzający
  • ergonomiczny (zakrzywiony) kształt
 
Wady Zalety
może pomóc
w łagodzeniu objawów kolki
i zapalenia ucha
 
ze względu
na kształt
trudniej ją domyć niż zwykłą butelkę
 
 
Redakcja poleca: Jak wybrać butelkę do karmienia niemowlaka - film
Zobacz, jak powinna wyglądać butelka dostosowana do potrzeb małego dziecka. Ekspert podpowiada, jak utrzymać butelkę w czystości.

Butelka Nanobebe, Marko

Butelka inna niż wszystkie. Wyglądem przypomina kobiecą pierś i jest przeznaczona do podawania dziecku kobiecego pokarmu. Pozwala przechować 150 ml mleka. Cena: ok. 40 zł

Nasza opinia: Rewolucyjny kształt ułatwia trzymanie butelki. Łatwo się ją czyści (można myć w zmywarce) i składa (można to zrobić jedną ręką). Co bardzo ważne – jest wolna od BPA (Bisfenol A).
 
 

Butelka antykolkowa Avent Natural

Ma pojemność 260 ml i smoczek wyposażony w płatki, który swoją specyficzną budową przypomina pierś. System z podwójnym zaworkiem może zmniejszać ryzyko kolki. Cena ok. 22 zł

Nasza opinia: Specjalna budowa smoczka sprawia, że karmienie mieszane (i piersią, i butelką) staje się łatwiejsze. Dziecko nie musi uczyć się innej techniki ssania.
 

Haberman, Canpol babies

Butelka antykolkowa z tzw. zamkniętym smoczkiem, który całkowicie usuwa powietrze z pokarmu. Idealna dla dzieci w wieku poniżej 6. miesiąca. Cena, ok. 22 zł

Nasza opinia: Sprawdza się w różnych pozycjach do karmienia butelką. Pokarm sam nie wypływa ze smoczka, wymaga zassania, przez co zmniejsza się ryzyko zachłyśnięcia.
 

Butelka antykolkowa dr Brown's

Butelka ze specjalnym opatentowanym systemem odpowietrzającym i silikonowym smoczkiem. Ma pojemność 270 ml i szeroką szyjkę. W komplecie można również kupić szczoteczkę do czyszczenia. Cena: 48 zł

Nasza opinia: Butelka pozwala na karmienie z systemem odpowietrzającym i co – bardzo wygodne – również bez niego. Dzięki temu, gdy niemowlę wyrośnie z kolek nie trzeba będzie wymieniać jej na inną. Dzięki specjalnej szczoteczce, łatwiej utrzymać butelkę w czystości.
 


Bebe due Medic

Szklana butelka z systemem antykolkowym, dzięki któremu w mleku nie powstają pęcherzyki powietrza. Czujnik ciepła, który zmienia kolor, sygnalizuje za wysoką temperaturę mleka. Cena, ok. 38 zł

Nasza opinia: Butelka bardzo wygodna w obsłudze. Można ją myć w zmywarce i sterylizować. Dostępna w rozmiarze 160 i 260 ml. Duży plus za wykonanie ze szkła.
 

Advanced Tommee Tippee

Butelka o pojemności 150 ml z technologią antykolkową, wyciągającą pęcherzyki powietrza z mleka. Ma rurkę, która zmienia kolor, gdy pokarm jest zbyt ciepły.

Nasza opinia: Butelka pomaga redukować objawy kolki i ulewanie. Smoczek przypominający kobiecą pierś jest łatwo akceptowany przez dzieci. • OK. 40 zł
 
Ważne! Nie tylko powietrze w brzuszku może powodować kolkę u dziecka. Czasem jest ona skutkiem niedojrzałego układu trawiennego dziecka. Ze strachu przed kolkami nie warto rezygnować z karmienia piersią i przechodzić na butelkę – wyjaśnia położna, Katarzyna Płudowska, z Centrum Medycznego Unicare, ekspertka portalu Znanylekarz.pl. Mleko mamy daje maluszkowi wielkie korzyści na całe życie, a kolka – choć jest bardzo trudna – trwa zazwyczaj do końca 3. miesiąca i potem ustępuje.


Zobacz też:

Ocena (6 ocen)

6.0

Zobacz także

Popularne tematy