GRY
 
 

Butelki i smoczki – co nowego

Sprawdź najnowsze propozycje producentów i wybierz najlepsze akcesoria do karmienia niemowlaka.

mama, niemowlę, karmienie butelką, butelka, pić
Szklane lub plastikowe, różnią się szerokością szyjki i pojemnością, kształtem i profilowaniem. Mogą mieć wygodne uchwyty albo antypoślizgową podstawę. Rodzajów butelek jest tak dużo, że każda mama znajdzie odpowiednią dla dziecka.

Bez bólu brzuszka
Niezmienną popularnością cieszą się butelki antykolkowe. Jedna z propozycji to butelka zakrzywiona do góry pod kątem 30 stopni, co zapobiega zbieraniu się powietrza w smoczku (Chicco Bedessere, Canpol babies, Nuby). Innym „antykolkowym” rozwiązaniem jest opatentowany przez producenta system odpowietrzający wewnątrz butelki, który zapobiega powstawaniu pęcherzy powietrza w mleku (dr Brown’s Natural Flow). Można też kupić butelkę z zastawką, która otwiera się, gdy dziecko zaczyna ssać i sprawia, że powietrze wydostaje się przez dno (Nuby).

Jak pierś mamy
Już teraz zadbaj o zgryz maluszka. Do karmienia wybieraj smoczki o anatomicznym kształcie, tzw. ortodontyczne. Najnowsza propozycja producentów to smoczki zwane dynamicznymi, zaprojektowane zgodnie ze wskazówkami doradców laktacyjnych. Podczas ssania wydłużają się i podobnie jak brodawka wypełniają buzię dziecka. Dzięki temu jedzący malec wykonuje te same ruchy żuchwą i językiem jak przy karmieniu piersią (Lovi, Tommee Tippee).

Ulepszone smoczki
Jeśli twojego brzdąca męczą kolki, koniecznie wybieraj smoczki z tzw. zaworem antykolkowym (to rodzaj wypustki z dziurką, znajdującej się w podstawie smoczka). Nowością są smoczki z antypróżniową osłoną, która ugina się tylko w jedną stronę, by wpuszczać powietrze do butelki, a nie do brzuszka (Avent Airflex). Producenci zadbali także o ząbkujące maluchy – można kupić smoczki z wypustkami, które w czasie ssania przez szkraba masują jego dziąsła. Najnowsza propozycja to smoczki-niekapki. Mają specjalną zastawkę, która otwiera się tylko wtedy, gdy dziecko ssie (Nuby Luv n’Care).

Higienicznie i wygodnie
Jeśli masz trudności z dokładnym umyciem butelki, zaopatrz się w taką z odkręcanym dnem. A jeśli dużo czasu zajmuje ci jej wygotowywanie, wybierz samosterylizującą. Gdy wlejesz do niej wodę i wstawisz ją do mikrofalówki, zadziała jak sterylizator parowy (Canpol babies, Lovi). To nie koniec butelkowych funkcji. Jeśli miewasz wątpliwości, czy temperatura mleka jest odpowiednia dla dziecka, możesz kupić butelkę z czujnikiem ciepła (Nuby).


Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, Pediatra neonatolog, I Klinika Położnicza we Wrocławiu.

td_dopisek.gif


Redakcja poleca: Jak wybrać butelkę do karmienia niemowlaka - film
Zobacz, jak powinna wyglądać butelka dostosowana do potrzeb małego dziecka. Ekspert podpowiada, jak utrzymać butelkę w czystości.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj