buty dla dzieci, nauka chodzenia

Kupujemy buty dla dziecka

Buty dla dzieci są różne, a dzieci nie są specjalnie chętne, by przymierzać parę za parą. Jak zatem kupić dziecku dobre buty? Oto nasza praktyczna ściągawka.
Aleksandra Sobieraj
buty dla dzieci, nauka chodzenia

Pewnie nieraz widziałaś w sklepie zdenerwowanych, spoconych, rodziców i uciekające lub wyrywające się z krzykiem dzieci, które za nic w świecie nie chcą przymierzyć bucika. Tak wcale nie musi być, jeśli tylko dobrze przygotujecie się do tej niełatwej i niezbędnej operacji. Inaczej bowiem będzie wyglądać wyprawa do sklepu po trzewiki, kiedy dziecko zaczyna chodzić, a inaczej dla idącego do przedszkola dwu-, czy trzylatka.

Miękkie kapciuszki – dla niemowlaka

Dziecko, które nie chodzi, nie potrzebuje, a nawet nie powinno nosić prawdziwych bucików. Jego stópka i paluszki nie mogą być krępowane. Dla niego najlepsze będą miękkie, obszerne kapciuszki (bez twardej podeszwy) z materiału (sztruksu, weluru, polaru), który ochroni małe stópki przed chłodem. Choć w sklepach są też słodkie adidaski, nie ulegaj pokusie – zdążysz je kupić, gdy dziecko będzie już dobrze biegać.

Praktyczne rady:
 • Zmierz centymetrem stópkę dziecka – miękkie „buciki” dostępne są w rozmiarach podawanych zwykle w centymetrach. Rzadziej oznaczone są wiekiem dziecka – to zawodne, bo mali rówieśnicy mogą mieć różne stópki.
 • Nie musisz zabierać dziecka do sklepu. Kapciuszki kup mu sama i przymierz w domu. Spytaj o warunki zwrotu lub wymiany.
 
Redakcja poleca: Świąteczne prezenty dla dziecka wybierz w Hamleys! [WIDEO]
Szukasz oryginalnych pomysłów na gwiazdkowe prezenty dla dzieci? Zajrzyj koniecznie do pierwszego w Polsce sklepu z zabawkami Hamleys, w którym od 250 lat spełniają się marzenia dzieci!

Wysokie trzewiki – buty dla dziecka, które umie chodzić

Gdy tylko maluch zaczyna sam chodzić, do biegania po dworze musi mieć porządne trzewiki z wysoką cholewką. I to aż do trzeciego roku życia. W takich butkach pięta małego dziecka jest dobrze stabilizowana, a stopa ma prawidłowe ułożenie i kształt (więc w przyszłości nie grożą dziecku płaskie stopy). Maluchowi łatwiej jest też chodzić czy biegać.


W domu tylko przez pierwsze 2–3 miesiące samodzielnego chodzenia dziecko może nosić jedynie skarpetki z antypoślizgowym spodem. Potem powinno mieć już kapcie lub butki, koniecznie ze sztywnym zapiętkiem! Boso może biegać tylko po miękkim podłożu, np. trawie, piasku lub puszystym dywanie. Dzięki temu ma zdecydowanie większe szanse na uniknięcie wady postawy.

Praktyczne rady:
 • Idź do sklepu. Pierwszych butów dla dziecka nie można kupować na oko, na nic zda się też patyk o długości stópki. Buty dla dziecka muszą być też dopasowane w szerokości, żeby nie były ani zbyt luźne, ani za ciasne. Najlepiej jeśli będzie ci towarzyszyć druga dorosła osoba. Zajmie się dzieckiem, gdy ty będziesz wybierać odpowiednie fasony.
 • Poproś sprzedawcę, by zmierzył stopę dziecka. W niektórych sklepach są miarki. Sprzedawca pomoże ci ustalić rozmiar, mierząc stópkę dziecka – od czubka dużego palca do końca pięty – a także jej szerokość. Bucik powinien być o 1–1,5 centymetra większy niż długość stópki. Poproś też o wyjęcie wkładki – gdy dziecko na niej stanie, sprawdzisz, czy rozmiar jest dobry.
 • Przymierz dziecku but. To bywa niełatwe, bo dziecko może wcale nie mieć ochoty. Teraz przyda się pomoc drugiej osoby, która zajmie uwagę dziecka, by się nie wyrywało.
 • Pozwól dziecku przejść się w nowych butach. Obserwuj, czy dobrze mu się chodzi. Jeśli masz wątpliwości co do rozmiaru, przymierzcie buty większe lub mniejsze – to pomoże podjąć decyzję.
 • Zakupy w internecie – można zamówić buty w 2-3 rozmiarach i niepasującą parę lub pary odesłać.
   
Sprawdź także, jak przetrwać zakupy z dzieckiem.

Wygodne buty dla dziecka kilkuletniego

Dla kilkulatka wybór bucików jest znacznie większy. Na jesienne słoty przydadzą się kaloszki, w których można chodzić po kałużach. Niezbędne będą też trzewiki, a dla małych elegantek kozaczki na zimę. Do chodzenia po domu i do przedszkola warto kupić stabilne kapcie ze sztywnym zapiętkiem (nie klapki!). Sprawdź także 5 najlepszych par butów na lato dla przedszkolaka.


Praktyczne rady:
 • Przygotuj dziecko na wspólne zakupy. Powiedz, po co idziecie i co będziecie robić w sklepie. Także to, że dziecko będzie mogło wybrać buty – to zachęci je do zakupów.
 • Idźcie do sklepu, najlepiej przyjaznego dzieciom (są tam stoliki z kredkami lub klockami). Poszukajcie bucików, które spodobają się dziecku, a ty uznasz je za praktyczne. Wybierzcie dwie pary. Możesz delikatnie kierować wyborem dziecka.
 • Poproś sprzedawcę o pomoc w zmierzeniu stópki dziecka, jeśli nie jesteś pewna rozmiaru.
 • Przymierzcie buty. Dziecko powinno przejść się po sklepie i ocenić, czy jest mu wygodnie. Jeśli widzisz, że dziwnie chodzi, wypróbujcie dwa różne rozmiary.
 • Pozwól dziecku wybrać – tę spośród dwóch par, która najbardziej przypadła mu do gustu. Jeśli nawet wybierze nie ten fason, który tobie podoba się najbardziej, uszanuj decyzję dziecka.  

Jak wyglądają dobre buty dla dziecka

Nóżka dziecka dopiero się kształtuje, a kości stopy są miękkie, dlatego w niewłaściwych butach łatwo może się zdeformować. Dobre zapewnią prawidłowy rozwój stópki i wygodę. Pamiętaj, że dziecięce stópki rosną szybko. Mniej więcej co trzy miesiące sprawdź, czy but nie jest za mały.
 • Materiał wierzchni. Obuwie dla małego dziecka powinno być wykonane ze skóry lub wysokiej jakości materiału tekstylnego. Gwarantuje to, że buciki będą przewiewne i dopasują się do anatomicznego kształtu stopy.
 • Wnętrze buta. Ważna jest przede wszystkim miękka wkładka, która nie tylko zapewni wygodę chodzenia, ale także będzie wchłaniać wilgoć, która powstaje, gdy nóżka dziecka się poci. Cholewki niektórych bucików są nad kostkami wyłożone miękką pianką, która zapewnia większą stabilność w stawie i zapobiega otarciom małych nóżek. Inne są wyposażone w specjalne masujące wkładki, które na trwale nie odkształcają się pod naciskiem stopy, zapewniając większą stabilność. Są już nawet modele z maleńkimi wypustkami delikatnie masującymi stopy podczas chodzenia.
 • Podeszwa. Powinna być elastyczna, by but łatwo się zginał, zwłaszcza tam, gdzie podczas chodzenia zgina się stópka dziecka. Sztywny but powoduje większe zmęczenie podczas chodzenia, może też być przyczyną nieprawidłowego rozwoju stopy. Spód buta ma być lekki i antypoślizgowy.
 • Zapięcie. Buciki dla najmłodszych powinny być sznurowane – i to niemal od samego czubka. Dzięki temu łatwo je włożyć na stópkę. Wygodne są też rzepy, bo dzięki nim dziecko samo poradzi sobie z wkładaniem obuwia, ale trochę później nauczy się trudnej sztuki sznurowania.
 • Czubek. Nie może ściskać stopy – dziecko musi móc swobodnie poruszać paluszkami, dlatego but powinien być szeroki. Nosek buta musi być wzmocniony, aby w razie potknięcia dziecko nie obiło sobie paluszków.
 • Zapiętek. Musi być sztywny i odpowiednio wysoki, by utrzymać piętę w prawidłowym położeniu.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy