GRY
 
 

Buty na każdą okazję

Zastanawiasz się, ile par obuwia powinien mieć maluszek? To zależy od tego, ile ma lat i dokąd chadza. Najważniejsze jednak, by butki były zdrowe dla dziecięcych stópek.

Zabierz szkraba do sklepu i przymierzcie oba butki. Będziesz miała pewność, że trzewiki czy sandałki nie uciskają stóp. Po drugie, obejrzyj je dokładnie. Sprawdź, czy mają gładkie szwy, szerokie noski, usztywniony zapiętek. Dziecięce stópki są podatne na deformacje, dlatego buty powinny być wygodne. Sprawdź, jak dobrać odpowiedni model.

Trzewiki do nauki chodzenia

Kiedy maluszek siedzi lub dopiero raczkuje, nie należy wkładać na jego nóżki ciężkich bucików. W tym czasie wystarczą skarpety lub miękkie papucie. Roczny maluch do nauki chodzenia musi mieć już jednak trzewiki z cholewką sięgającą powyżej kostki, z szerokim noskiem i elastyczną, antypoślizgową podeszwą. Ważny jest też sztywny zapiętek, który zapobiega nieprawidłowemu ustawieniu stopy. W takich bucikach pięta dziecka jest utrzymywana w prawidłowym położeniu, dzięki czemu cała stópka ma odpowiednie ułożenie i kształt, a maluchowi jest łatwiej chodzić i biegać. Najlepsze są buciki skórzane wykonane z dosyć miękkiej skórki.

Adidasy do biegania
Wybierz takie z antypoślizgową podeszwą. Dla dzieci poniżej dwóch lat tego typu buty będą jednak za sztywne (i nie mają cholewki stabilizującej kostkę), dlatego wybierz inne, np. trampki.

Sandałki na wakacje
Muszą być przewiewne i wygodne. Dobrze, gdy mają zapiętek (ale nie za sztywny i nie za wysoki) i zapięcie, które sprawią, że but na stopie będzie dopasowany . Dla maluchów, które uczą się chodzić i często się przewracają, bezpieczniej wybierać buty z zakrytymi paluszkami.

Klapki na plażę
Takie tradycyjne, wsuwane, kup dziecku dopiero po trzecich urodzinach. Wcześniej, kiedy smyk dopiero uczy się chodzić, klapki będą dla niego raczej utrudnieniem (mogą spadać). Jeśli wybieracie się nad morze, spraw dziecku gumowe butki do pływania (zakłada się je na całą stopę). Z powodzeniem zastępują klapki, a jednocześnie chronią stopy przed kamykami czy jeżowcami w wodzie.

Kalosze na deszcz

Pamiętaj, że nie nadają się na długie wyprawy, a jedynie do penetrowania kałuż blisko domu. Guma chroni stopę tylko przed zamoczeniem,
a cały but nie ma wyprofilowanej wkładki, która zapewnia stopie prawidłowe ułożenie i stabilność. Zawsze zakładaj maluchowi bawełniane skarpetki, bo w gumowych kaloszkach stópka może się spocić. Po powrocie do domu zmień szkrabowi skarpetki na nowe.

Domowe bambosze
Malec nie powinien biegać w domu boso. Nie tylko ze względu na zimno, ale także dlatego, że twarde podłoże może źle wpłynąć na rozwój jego stópek. Do zdrowotnych przebieżek lepsze są: trawa, piasek, ewentualnie miękki dywan. Do chodzenia po domu (a potem także w przedszkolu) kup dziecku stabilne tekstylne kapcie ze sztywnym zapiętkiem i elastyczną podeszwą zginającą się na linii palców, tam, gdzie podczas chodzenia zgina się stopa. Nie kupuj mięciutkich kapciuszków np. ze zwierzątkami. Choć dzieci bardzo je lubią, to jednak takie buty nie trzymają prawidłowo stopy i łatwo może się ona wykoślawić. Puszyste kapcie możesz kupić dopiero dziecku w wieku szkolnym.


Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.

Ocena (1 ocena)

1.0
Doładuj
Przeładuj