GRY
 
 

5 najlepszych par butów na lato dla przedszkolaka

Buty na lato dla dziecka powinny być wyjątkowe. Bo oprócz tego, że mają pomagać dziecku w prawidłowym chodzeniu, to jeszcze muszą być na tyle komfortowe, by nawet w upały nie obcierały i by stopy się w nich nie pociły. Jakie zatem buty kupić dziecku? Sprawdź!

buty na lato dla dziecka
fot. Fotolia

1. Sandały – na spacery

Przede wszystkim nie powinnaś kupować dla dziecka sandałów bez zabudowanej pięty – czyli posiadających z tyłu jedynie pasek. Stopa dziecka (nawet kilkulatka) musi być przez but utrzymywana w odpowiedniej pozycji, w innym wypadku łatwiej ulega zniekształceniom. Sandały nie muszą mieć zabudowanej części przedniej, ale ważne, by nie miały z przodu zbyt luźnych pasków (bo stopa wtedy ślizga się, a dziecku trudniej chodzić). Poza tym sandały powinny mieć elastyczną podeszwę. W środku but musi być odpowiednio wyprofilowany – całkowicie płaska podeszwa dyskwalifikuje nawet najpiękniejsze sandałki.
Redakcja poleca: Dziś największym zagrożeniem dla rozwoju dziecka jest zwykły smartfon [ROZMOWA Z EKSPERTEM]
- To obowiązkiem dorosłych jest dopilnować, by nasze dzieci korzystały z mediów w sposób bezpieczny i sprzyjający rozwojowi. - wyjaśnia psycholog, Aleksandra Piotrowska.

2. Buty sportowe – na wyprawy i do zabaw

Na spacery do lasu czy do jazdy na rowerze dziecko powinno zakładać buty sportowe. Dzięki temu noga jest stabilniejsza, lepiej chroniona przed zwichnięciami i zwykłymi otarciami (do takich butów nie wpada piasek czy igły z drzew). Najlepiej sprawdzają się buty typu adidasy – tak jak w wypadku sandałków muszą mieć sztywny zapiętek i elastyczną podeszwę, a w środku powinny być odpowiednio wyprofilowane. W części przedniej paluszki malucha powinny mieć na tyle dużo miejsca, by mogły się swobodnie poruszać. Wbrew obiegowym opiniom buty nie muszą jednak sięgać za kostkę – dobre usztywnienie pięty wystarczy, by stopa znajdowała się cały czas w prawidłowym położeniu.

3. Klapki – na plażę

Po piasku dziecko powinno biegać jak najczęściej boso! To doskonale ćwiczy mięśnie stopy i dziecku przestaje grozić płaskostopie. Zanim jednak dziecko dojdzie do piasku, możesz założyć mu klapki lub japonki. Również doskonale ćwiczą stopy, bo dziecko, chodząc, zmusza je do wysiłku (aby klapki nie spadły, musi napinać odpowiednio stopę – pracują wtedy krótkie mięśnie stóp). Dobrym sposobem na ich gimnastykę są również klapki z ciężką podeszwą (np. drewniaki) – aby utrzymać ciężar takich butów, trzeba użyć większej siły.

4. Obuwie do wody – nad zagraniczne morze

Jeśli wyjeżdżasz z dzieckiem za granicę nad morze, w którym są rafy koralowe, koniecznie kup dziecku odpowiednie buty do kąpieli. Nie jest ważne, by miały odpowiednie wyprofilowanie, czy sztywny zapiętek. Podczas pływania nie ma to znaczenia, bo w wodzie nie odczuwa się swojego ciężaru ciała. Przy kupowaniu musisz jednak zwrócić uwagę na fakt, czy buty są odpowiednio dopasowane: inaczej będą się dziecku ześlizgiwać w wodzie. 

5. Kapcie – w domu

Chodzenie po płaskim podłożu to wymysł człowieka. Nasze stopy nie są do niego przygotowane. Dlatego po domu, nawet w upały, dziecko powinno chodzić w kapciach (z elastyczną podeszwą i sztywnym zapiętkiem). Jeśli mocno protestuje i twierdzi, że jest mu za gorąco, załóż mu klapki albo japonki. A gdy koniecznie chce pochodzić boso, zaproponuj zabawę w chodzenie na paluszkach albo na zewnętrznych krawędziach stóp. Taka gimnastyka dla starszego smyka doskonale wzmacnia mięśnie i zapobiega płaskostopiu.

Ocena (3 oceny)

4.3
Doładuj
Przeładuj