Nie chcesz urodzić za wcześnie? Nie wystarczy rzucić papierosy!

Większości przedwczesnych porodów można zapobiec. Sprawdź, jak dbać o siebie w ciąży, aby nie urodzić przed terminem.
Katarzyna Imiołek
noworodek
fot. Fotolia
Coraz częściej w szpitalach można spotkać wcześniaki, a nawet dzieci tak maleńkie, że ich życie trzeba podtrzymywać specjalną aparaturą. Tymczasem większości przedwczesnych porodów można zapobiec!

W Polsce co dziesiąte dziecko rodzi się przed 36. tygodniem ciąży. Zbyt wcześnie tracą osłonę matczynego brzucha, nie potrafią samodzielnie oddychać ani jeść, toteż wiele z nich (zwłaszcza te, które urodziły się z wagą poniżej 2000 gramów) musi przebywać w inkubatorach. Dzięki ogromnemu postępowi medycyny udaje się dziś uratować nawet te wcześniaki, które są niewiele większe od dłoni dorosłego człowieka. Ale tak wczesny poród naraża je na wiele problemów zdrowotnych, więc warto zrobić wszystko, by temu zapobiec.
 

Nie pal papierosów

Badania przeprowadzone w Klinice Położnictwa i Ginekologii warszawskiej Akademii Medycznej wykazały, że wśród matek wcześniaków, niemal połowa paliła papierosy! Szkodliwe składniki dymu tytoniowego przedostają się przez łożysko do krwi dziecka, powodując poważne zatrucia. Palenie przez mamę może spowodować przedwczesny poród, urodzenie dziecka z niską wagą urodzeniową, uszkodzeniem mózgu lub z tzw. zespołem ponikotynowym. Takie maleństwo jest uzależnione od nikotyny! Nie pal i nie pozwól, by w twojej obecności robili to inni. W Polsce obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, także w pracy. Pracodawca ma obowiązek zapewnić warunki, które nie zagrożą twojemu dziecku.

Zobacz też: Dlaczego w ciąży nie wolno palić papierosów
 
Redakcja poleca: Wcześniaki to zwycięstwo medycyny - film
Kilka lat temu udało się uratować słynne pięcioraczki kieleckie, które dziś prowadzą swój blog. Wiktoria, która urodziła się z wagą 600 g w wieku 5 lat napisała własnoręcznie do profesora kartkę świąteczną. Od czego zależy prawidłowy rozwój wcześniaka - tłumaczy prof. Lauterbach.

Dobrze się odżywiaj

Niektóre badania wskazują, że zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu może być spowodowane niedowagą mamy (prowadzi do niedożywienia dziecka), a także niedoborami w jej diecie: białka i składników mineralnych, zwłaszcza żelaza, cynku i witaminy E. Ile w czasie ciąży powinnaś przytyć 9-12 kilogramów. Spożywaj produkty bogate w białko (chude mięso, ryby, nabiał), węglowodany (kasze, warzywa, owoce), tłuszcze roślinne (oleje, orzechy), zwierzęce (masło), witaminę E (oleje roślinne, ziarna zbóż, kiełki, orzechy, jajka), żelazo (mięso, jajka), cynk (rośliny strączkowe, nasiona słonecznika, dyni, kasze). Nie pij alkoholu ani kawy.

Ocena (1 ocena)

4.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy