GRY
 
 

Nie chcesz urodzić za wcześnie? Nie wystarczy rzucić papierosy!

Większości przedwczesnych porodów można zapobiec. Sprawdź, jak dbać o siebie w ciąży, aby nie urodzić przed terminem.

noworodek
fot. Fotolia
Coraz częściej w szpitalach można spotkać wcześniaki, a nawet dzieci tak maleńkie, że ich życie trzeba podtrzymywać specjalną aparaturą. Tymczasem większości przedwczesnych porodów można zapobiec!

W Polsce co dziesiąte dziecko rodzi się przed 36. tygodniem ciąży. Zbyt wcześnie tracą osłonę matczynego brzucha, nie potrafią samodzielnie oddychać ani jeść, toteż wiele z nich (zwłaszcza te, które urodziły się z wagą poniżej 2000 gramów) musi przebywać w inkubatorach. Dzięki ogromnemu postępowi medycyny udaje się dziś uratować nawet te wcześniaki, które są niewiele większe od dłoni dorosłego człowieka. Ale tak wczesny poród naraża je na wiele problemów zdrowotnych, więc warto zrobić wszystko, by temu zapobiec.
 

Nie pal papierosów

Badania przeprowadzone w Klinice Położnictwa i Ginekologii warszawskiej Akademii Medycznej wykazały, że wśród matek wcześniaków, niemal połowa paliła papierosy! Szkodliwe składniki dymu tytoniowego przedostają się przez łożysko do krwi dziecka, powodując poważne zatrucia. Palenie przez mamę może spowodować przedwczesny poród, urodzenie dziecka z niską wagą urodzeniową, uszkodzeniem mózgu lub z tzw. zespołem ponikotynowym. Takie maleństwo jest uzależnione od nikotyny! Nie pal i nie pozwól, by w twojej obecności robili to inni. W Polsce obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, także w pracy. Pracodawca ma obowiązek zapewnić warunki, które nie zagrożą twojemu dziecku.

Zobacz też: Dlaczego w ciąży nie wolno palić papierosów
 
Redakcja poleca: Lepiej urodzić dziecko w 7 niż w 8 miesiącu. Prawda czy mit? [WIDEO]
Jeśli już masz urodzić przed terminem, to lepiej żeby to było w 7 miesiącu. Słyszałaś taką opinię? Pytamy pediatry neonatologa, czy urodzenie dziecka w 8. miesiącu ciąży rzeczywiście jest niebezpieczne?

Dobrze się odżywiaj

Niektóre badania wskazują, że zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu może być spowodowane niedowagą mamy (prowadzi do niedożywienia dziecka), a także niedoborami w jej diecie: białka i składników mineralnych, zwłaszcza żelaza, cynku i witaminy E. Ile w czasie ciąży powinnaś przytyć 9-12 kilogramów. Spożywaj produkty bogate w białko (chude mięso, ryby, nabiał), węglowodany (kasze, warzywa, owoce), tłuszcze roślinne (oleje, orzechy), zwierzęce (masło), witaminę E (oleje roślinne, ziarna zbóż, kiełki, orzechy, jajka), żelazo (mięso, jajka), cynk (rośliny strączkowe, nasiona słonecznika, dyni, kasze). Nie pij alkoholu ani kawy.
Doładuj
Przeładuj