GRY

By smyk polubił warzywa

Jak to jest, że nie ma malucha, który by ze smakiem zajadał wszystkie warzywa? Oto metody, jak do nich zachęcić nawet zatwardziałych przeciwników....
Jeden z bohaterów „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz mawiał, że ze wszystkich łakoci najbardziej lubi boczek. Podobnie jest z dziećmi, a przynajmniej niektórymi – ze wszystkich warzyw najchętniej jadłyby lody i cze­koladki, no, w najlepszym wypadku keczup. Na szczęście nie musi tak być. Jak przekonać brzdąca, że jarzyny są naprawdę fajne? Zapytaliśmy o to mamy przedszkolaków, dzieciaków w różnym wieku i o różnych apetytach.

1. Pozwalaj dziecku na podkradanie...
...jarzyn z własnego talerza, ale pamiętaj, że malec może czasem znaleźć na nim to, czego nie powinien jeść.
Mama radzi: Antoś chciał próbować wszystkiego, co jedliśmy. Dlatego zamiast papryki marynowanej i grzybków w occie (uwielbiam!) zaczęłam jadać gotowane warzywa i surówki.

2. Uważaj na nieuczciwą konkurencję
Nie dosładzaj dziecku kaszek, zup mlecznych ani herbaty, bo przyzwyczajony do słodkiego smaku malec nie będzie miał ochoty na nic innego. Nie pozwalaj również mu opychać się słodyczami, słodzonymi serkami i soczkami.
Mama radzi: Uważam na cukier, ponieważ takiej konkurencji nie wytrzyma żaden kalafior czy brokuł. Przyzwyczaiłam moich chłopców do picia wody i soków warzywnych (np. z marchwi) zamiast ulepków. Rzadko też przyrządzam naleśniki czy makarony na słodko. Dzięki temu chętnie jedzą je z białym serem zmieszanym z posiekaną cebulką, koperkiem itd.

3. Nie zgadzaj się, by smyk jadł cokolwiek
Rodzice niejadków są szczęśliwi, gdy uda im się wmusić w malca choć słodką bułkę.
Mama radzi: Ja też tak robiłam, ale dotarło do mnie, że Wiki nie może żyć na samych drożdżówkach. Było momentami bardzo ciężko, ale zrezygnowałam ze słodkich bułek i powoli, małymi kroczkami w końcu udało mi się wzbogacić jadłospis córeczki chociaż o normalne kanapeczki.

4. Pozwalaj dziecku jeść samemu

Łyżeczką, rękami, a nawet za pomocą... chrupek.
Mama radzi: Mój Bartek od niemowlaka wprost uwielbia chrupki kukurydziane. Takie zamoczone w zupie albo przecierze z brokułów także!

5. Nie zrażaj się małymi porażkami
Nie chce kalafiora? Za jakiś czas podasz mu go jeszcze raz, inaczej, np. w zupie.
Mama radzi: Jarzyny mieszam zawsze Pawłowi z purée
z ziemniaków. Uwielbia je, a to, że jest „wzbogacone” kalafiorem, nie przeszkadzało mu – oczywiście pod warunkiem że tego nie widać.
Redakcja poleca: Czym są witaminy i składniki mineralne?
Dowiedz się, jakie konsekwencje dla zdrowia ma nadmiar lub niedobór witamin i składników mineralnych.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Zdrowie malucha