Wymiana szczoteczki do zębów po chorobie
fot. AdobeStock

Twoje dziecko było chore? Wymień mu szczoteczkę do zębów!

Szczoteczkę do zębów należy wymieniać regularnie co 8-12 tygodni, ale w pewnych sytuacjach trzeba to robić częściej. Dlaczego to takie ważne?
Milena Oszczepalińska
Wymiana szczoteczki do zębów po chorobie
fot. AdobeStock
Szczoteczka do zębów nadaje się do wyrzucenia i wymiany na nową już po ok. 2-3 miesiącach. Choć większość z nas to wie, nie każdy stosuje się do tej zasady. Co gorsza, niewiele osób ma świadomość tego, że w niektórych przypadkach nawet taka częstotliwość zmiany szczoteczki nie gwarantuje prawidłowej ochrony jamy ustnej. Najnowsze badanie udowadnia, że zawsze po przebyciu choroby należy pożegnać się ze starą szczoteczką, nawet jeśli używana była krócej niż przez 8 tygodni. Stomatolog Patryk Kononowicz z Medicover Stomatologia Gdańsk wyjaśnia, dlaczego jest to tak istotne.

Raport na temat higieny jamy ustnej u dzieci

Na zlecenie Medicover Stomatologia przeprowadzono we wrześniu ogólnopolskie badanie wśród rodziców dzieci w wieku od 0 do 12 lat. Spytano ich, czy zgadzają się z tym, że szczoteczkę do zębów należy wymienić zawsze po chorobie. Z raportu, jaki przygotowano na podstawie badania, wynika, że jedynie 62% respondentów zgadza się z tym stwierdzeniem. Tymczasem niestosowanie się do tej reguły może przyczynić się do powstania problemów w jamie ustnej.

Lek. stom. Patryk Kononowicz z Medicover Stomatologia Gdańsk przyznaje: „Szczoteczkę do zębów powinniśmy wymieniać co 3 miesiące oraz po każdej przebytej chorobie zębów i dziąseł”. Ekspert dodaje też, że wiele osób nie stosuje się do tej zasady. „Jak wynika z przeprowadzonego przez Medicover Stomatologia badania pt. „Higiena, leczenie i profilaktyka jamy ustnej u dzieci”, 13 proc. rodziców wymienia swoją szczoteczkę co miesiąc, a 58 proc. co trzy miesiące. Aż 92 proc. badanych deklaruje, że głównym powodem jej wymiany jest zużycie” – stwierdza.

Zobacz też: Pasta do zębów dla dzieci. Jaką wybrać? 
Redakcja poleca: Nawyki żywieniowe a zdrowie zębów [WIDEO]
Czego nie może zabraknąć w diecie dziecka, by miało zdrowe zęby? Jakich produktów unikać? Czy dla zdrowia zębów ważna jest konsystencja posiłków? Ekspert podpowiada!

Czy zużycie szczoteczki zawsze widać gołym okiem?

Zazwyczaj wydaje nam się, że szczoteczka jest zużyta, gdy widzimy to gołym okiem. To duży błąd. Okazuje się, że nawet gdy wygląda ona na niezniszczoną, w mikrouszkodzeniach włókien zbierają się szkodliwe bakterie. Płucząc szczoteczkę, nie usuniemy wszystkich drobnoustrojów, które się na niej znajdują. To z kolei sprawia, że przy każdym kolejnym myciu bakterie ze szczoteczki trafiają z powrotem do naszej jamy ustnej. Dlatego nawet jeśli szczoteczka pozornie wygląda dobrze i nie jest zniszczona, to i tak należy wymienić ją po upływie 8-12 tygodni.

Jak prawidłowo czyścić zęby?

Szczotkowanie szczotkowaniu nierówne. Aby prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej, mycie zębów powinno przebiegać w określony sposób. Jaki? Stomatolog Patryk Kononowicz wyjaśnia: „Odpowiedni kąt nachylenia szczoteczki w stosunku do zęba to ok. 45 st. Ząb czyścimy ruchem obrotowym od strony dziąsła w kierunku zęba (wymiatanie) – taki sposób jest najbezpieczniejszy dla naszych dziąseł. Czyścimy powierzchnię każdego zęba. Po wyczyszczeniu powierzchni zębowych powinniśmy zająć się oczyszczeniem języka. Szczoteczką ułożoną poziomo należy przesuwać po powierzchni języka w przód i w tył kilkukrotnie. Prawidłowe szczotkowanie zębów przez minimum 2 minuty dwa razy dziennie jest podstawową sprawą. Warto też pamiętać, że bardzo ważne jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych”.

Źródło: materiały prasowe Medicover Stomatologia

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy