Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Alergie krzyżowe, bylica, alergia na pyłek bylicy, uczulenie na bylicę, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Bylica

Choć nazwa zwykle nic nikomu nie mówi, kryje się za nią roślina, którą bardzo łatwo spotkać. Jest to powszechnie występujący chwast. Pyłek bylicy unosi się w powietrzu w okresie wakacji (sprawdź: kalendarz pylenia). Większość alergii wziewnych pojawiących się późnym latem ma związek właśnie z tą rośliną. Jej pyłek wywołuje alergiczne zapalenie błony śluzowej i spojówek. U uczulonych na bylicę osób może dochodzić do reakcji krzyżowych z wieloma innymi alergenami wziewnymi oraz pokarmowymi (patrz - ramka niżej). Skutkiem tych ostatnich może być OAS (Oral Allergy Syndrom). Pod tą nazwą kryje się zespół alergii błony śluzowej jamy ustnej, pojawiający się po zjedzeniu uczulających owoców i warzyw.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy