Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Alergie krzyżowe, bylica, alergia na pyłek bylicy, uczulenie na bylicę, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Bylica

Choć nazwa zwykle nic nikomu nie mówi, kryje się za nią roślina, którą bardzo łatwo spotkać. Jest to powszechnie występujący chwast. Pyłek bylicy unosi się w powietrzu w okresie wakacji (sprawdź: kalendarz pylenia). Większość alergii wziewnych pojawiących się późnym latem ma związek właśnie z tą rośliną. Jej pyłek wywołuje alergiczne zapalenie błony śluzowej i spojówek. U uczulonych na bylicę osób może dochodzić do reakcji krzyżowych z wieloma innymi alergenami wziewnymi oraz pokarmowymi (patrz - ramka niżej). Skutkiem tych ostatnich może być OAS (Oral Allergy Syndrom). Pod tą nazwą kryje się zespół alergii błony śluzowej jamy ustnej, pojawiający się po zjedzeniu uczulających owoców i warzyw.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.