Kobieta w ciąży podczas badania USG
fot. Fotolia

To jedyny taki szpital w Polsce. Przez brak pieniędzy wstrzymano operacje

Jeśli szpital wstrzyma operacje, dzieci zaczną się rodzić z poważnymi wadami. Czy tego chce NFZ?
Hanna Szczesiak
Kobieta w ciąży podczas badania USG
fot. Fotolia
Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w Bytomiu to jedyny szpital w Polsce, w którym przeprowadza się operacje przepukliny rdzeniowej u nienarodzonych dzieci, jeszcze w łonie matki. Z powodu braku środków szpital wstrzymał operacje.

NFZ zabiera pieniądze, szpital wstrzymuje operacje

Koszty operacji są większe niż środki otrzymywane z NFZ. W związku z tym dyrekcja Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu, w którym mieści się Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu, zadecydowała o wstrzymaniu kolejnych operacji. Od 2017 roku po każdej operacji NFZ, zamiast zwracać koszty poniesione przy operacji, wypłacał szpitalowi ryczałt w wysokości 18 tys. zł (koszt operacji wynosi 45 tys. zł).
Redakcja poleca: 6 ciąż na 100 ma wady - czy każda jest groźna? Jak bardzo? [WIDEO]
Badania prenatalne pozwalają stwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Co jednak, gdy ginekolog stwierdzi wadę płodu? Czy każda wada oznacza, że pojawią się komplikacje porodowe lub dziecku grozi niepełnosprawność? Posłuchaj opinii eksperta!

Operacja w Bytomiu to jedyna szansa

Operacje przepukliny rdzeniowej, przeprowadzone jeszcze w łonie matki, dają dzieciom szansę na większą sprawność intelektualną i ruchową po narodzinach. Chociaż operacja nie leczy całkowicie, wspomaga rozwój dzieci, zmniejsza stopień niepełnosprawności i znacznie minimalizuje ryzyko wodogłowia.

"[Dzieci] są sprawniejsze intelektualnie i ruchowo. Najczęściej będą poruszały się za pomocą różnych przyrządów ortopedycznych, ale nie będą przykute do wózka. Chodzi nam właśnie o to, aby mogły uzyskać samodzielność" – powiedziała PAP prof. Anita Olejek, kierownik Katedry i Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jeśli NFZ nie zacznie finansować operacji, jedyne miejsce w Polsce, w którym przeprowadza się operacje dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową, przestanie funkcjonować. Tym samym dzieci z rozszczepem kręgosłupa stracą szansę na normalne życie.

Zobacz także: Takich operacji nie robi nikt w Polsce! Szpital w Bytomiu ratuje dzieciom życie

Źródło: rynekzdrowia.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy