GRY
 
 

Cała prawda o karmieniu piersią

Oto lista prawd i mitów na temat naturalnego karmienia i kobiecego mleka. Sprawdź, których opinii warto słuchać, a którymi nie warto się przejmować.

karmienie piersią
Pewnie w czasie karmienia zdarzają ci się chwile zwątpienia i kłopoty, z którymi nie wiesz, jak sobie poradzić. Ktoś podpowiada ci, że twoje dziecko jest głodne, że pokarm nie taki znowu idealny... Słuchać opinii doradców czy nie? To zależy. Zresztą, sprawdź sama.


Kobiecy pokarm jest lepszy od mieszanki

Prawda Zawiera przeciwciała i komórki odpornościowe, których nie ma w mleku modyfikowanym. Poza tym w twoim pokarmie są specjalne składniki bakteriobójcze i przeciwciała chroniące przed alergią. Korzystnie wpływa on też na inteligencję dziecka.
Redakcja poleca: Jak mama wcześniaka może zadbać o laktację?
Nawet jeśli wcześniak na początku życia nie może ssać piersi mamy, można – i warto! – zadbać o laktację. Dzięki temu, kiedy maleństwo będzie już silniejsze, jego mama będzie gotowa przystawić je do piersi i nakarmić. Karmienie piersią może się udać, ale dla sukcesu bardzo ważne będą pierwsze godziny i dni po porodzie.


Ważne są pierwsze dni

Prawda Maluszek uczy się prawidłowego sposobu ssania. Jeśli przyzwyczai się źle chwytać pierś, potem trudno go tego oduczyć (chociaż oczywiście jest to możliwe). Po to, by w piersiach było dużo mleka, muszą one być od początku pobudzane.

Dowiedz się: Co doradca laktacyjny mówi o pierwszych dniach karmienia piersią


Czasami piersi są puste

Mit Pokarm wytwarza się dzięki ssaniu: sygnał biegnie do przysadki mózgowej, a we krwi pojawia się prolaktyna – hormon, od którego zależy wytwarzanie mleka. A więc gdy tylko dziecko zacznie ssać, w piersiach pojawi się pokarm. W związku z tym wcale nie musisz czekać na to, aż mleko zacznie kapać z piersi.


Noworodkowi wystarczy niewiele pokarmu

Prawda Mniej więcej tyle, ile zmieści się na łyżeczce od herbaty! Dlatego nie stresuj się, jeśli widzisz, że innej mamie z piersi mleko tryska, a tobie nie. Zamiast się martwić, pozwól po prostu malcowi spokojnie ssać!


Dziecko podczas jedzenia cmoka

Mit Odgłosy przy ssaniu przypominają postękiwanie. Jeżeli widzisz, że dziecko ustami wciągnęło brodawkę, a kiedy ssie – cmoka, oznacza to, że chwyciło pierś zbyt płytko. Włóż wtedy mały palec w kącik jego ust, przerwij ssanie i spróbuj jeszcze raz przystawić malca do piersi.


Smyk musi dobrze opróżniać pierś

Prawda Na początku z piersi płynie mleko bardziej wodniste, którym maluszek raczej się napija, niż najada. Dopiero później pojawia się gęste, bardziej tłuste i kaloryczne. Jeśli nie dopilnujesz, by malec opróżnił jedną pierś i od razu podasz mu drugą, może spić z obydwu tylko wodnisty pokarm i wcale się nie najeść! A w nieopróżnionej piersi zostanie potem wyprodukowana mniejsza ilość mleka i smyk nie będzie miał szansy zaspokoić głodu.


Małe niemowlę musi jeść w nocy

Prawda O tej porze twój pokarm jest bardziej wartościowy i kaloryczny, bogatszy w tłuszcz. A jest to rodzaj tłuszczu bardzo korzystny dla rozwoju mózgu. Nocne ssanie jest też bardzo dobre dla laktacji, gdyż wydziela się wówczas dużo prolaktyny. Będziesz więc miała więcej mleka w piersiach.

Przeczytaj także: Czy trzeba karmić w nocy


Noworodka nie trzeba budzić na jedzenie

Mit W pierwszym miesiącu życia przerwy pomiędzy karmieniami nie powinny być dłuższe niż trzy godziny w dzień i cztery w nocy (oczywiście niewielkie przesunięcia są dopuszczalne). Zbyt duże odstępy czasu mogłyby spowodować osłabienie laktacji. Jeśli dziecko często przesypia karmienie, zapytaj lekarza, jaka jest przyczyna takiej senności. Może to być np. ciężki poród, żółtaczka, infekcja, ale także przegrzewanie dziecka i zbyt ciasne otulanie go. Jak obudzić śpioszka? Zmień mu pieluszkę, połaskocz po policzku, pod brodą.


Ważne, by pić dużo ziół na laktację

Mit Nie można ich pić za dużo, bo efektem mogą być problemy smyka z żołądkiem. Trzy filiżanki dziennie ziołowych naparów – tyle maksymalnie możesz wypić. I tylko wtedy, gdy czujesz, że mleka masz mniej.
Doładuj
Przeładuj