
Wszystko o mleczakach: kiedy pojawiają się zęby mleczne i co jest normą
Kolejność wyrzynania się zębów mlecznych
Kalendarz wyrzynania się zębów mlecznych wygląda następująco:
- Dolne jedynki - pojawiają się około 6. miesiąca życia, ale równie dobrze może to nastąpić w okolicy 1. urodzin (mogą to być także – chociaż rzadziej – dwójki lub górne jedynki).
- Górne jedynki.
- Górne oraz dolne dwójki.
- Kły - w 2. roku życia (najpierw – jak w przypadku siekaczy – dół, potem góra).
- Zęby trzonowe, czyli czwórki.
- Piątki (ostatnie zęby mleczne) pojawią się około 3. urodzin. Wtedy też zanika lub zmniejsza się szczelina między przednimi zębami.
Objawy ząbkowania
Od momentu, kiedy u płodu zaczynają się formować zęby mleczne, stopniowo pokrywa je twarde, bogate w wapń szkliwo. Ta warstwa będzie przyrastać jeszcze przez kilka miesięcy. Gdy szkliwo pokryje już dostatecznie grubą powłoką całe mleczaki, zaczną wykształcać się korzenie. To one, rosnąc, wypchną ząb, a ściślej jego koronę, na zewnątrz. Pierwsze oznaki wyrzynania się zębów mlecznych można zauważyć już w 3-4 miesiącu życia.Objawy ząbkowania są trudne do przeoczenia:
- niemowlę zaczyna się ślinić bardziej niż zwykle;
- często wkłada paluszki do buzi, bo swędzą go dziąsła;
- ma zaczerwienione i rozpulchnione dziąsła.
- ssanie piersi czy smoczka sprawia dziecku ból;
- niemowlę jest marudne i płaczliwe;
- nie chce jeść;
- często budzi się w nocy.
Kiedy iść do lekarza podczas ząbkowania?
Jeśli dolegliwości ząbkującego dziecka cię niepokoją, skonsultuj się z pediatrą lub stomatologiem. Zrób to, gdy:- ząbkowaniu towarzyszy wysoka gorączka (powyżej 38,5ºC);
- dziecko kaszle i/lub wymiotuje;
- odczuwa dotkliwy ból;
- przebijający się ząbek zachodzi za inny, widać, że rośnie krzywo albo dwa ząbki są zrośnięte w jeden.
- dziecko nie ma ani jednego zęba, choć skończyło już półtora roku.
Sposoby na bolesne ząbkowanie
Istnieje wiele metod, by ulżyć dziecku w wyrzynaniu się zębów mlecznych:- Delikatnie masuj dziąsła palcem lub specjalną gumową nakładką na palec (pamiętaj, aby za każdym razem umyć dokładnie ręce lub wyparzyć nakładkę).
- Sięgnij po środki uśmierzające ból, czyli żel na ząbkowanie (np. Dentinox-Gel, Calgel, Bobodent). Mogą być stosowane od trzeciego miesiąca życia. Smaruj nimi dziąsła cienką warstwą 3–4 razy dziennie. Jeśli ssanie piersi sprawia dziecku ból, smaruj mu dziąsła tuż przed karmieniem.
- Kup wypełniony wodą gryzaczek. Ma on na powierzchni miękkie wypustki, które masują dziąsełka. Jeśli schłodzisz go w lodówce, przyniesie ulgę obrzmiałym dziąsłom. Pamiętaj, że gryzaka nie należy zamrażać. Lodowatą zabawką niemowlę może odmrozić sobie rączkę. Są maluchy, którym ulgę przynosi gryzienie mocno schłodzonej marchewki. Nie polecamy tego sposobu, bo już bezzębny maluch jest w stanie odgryźć kawałeczek i zadławić się nim!
- Przed snem podaj kojące herbatki ziołowe, np. rumianek czy melisę, jeśli twoje dziecko jest już na etapie rozszerzania diety. Te zioła działają uspokajająco, przeciwzapalnie. Unikaj gotowych, rozpuszczalnych herbatek dla niemowląt, które zawierają cukier, zamiast tego zaparz słabą herbatę ziołową w torebce.
Jak dbać o zęby mleczne?
Rytuał pielęgnacyjny należy wprowadzić jeszcze dla bezzębnej jamy ustnej małego dziecka. Dziąsła możemy przemywać jałowym wilgotnym gazikiem lub szczoteczką na palec.Gdy pojawi się pierwszy ząbek, należy wprowadzić szczoteczkę do zębów i pastę z fluorem (1000 ppm). Na pierwszą wizytę do dentysty warto się udać gdy pojawi się pierwszy ząbek. Podczas wizyty adaptacyjnej dziecko oswoją się z gabinetem a rodzice mogą się dowiedzieć, jak prawidłowo dbać o ząbki. Kluczowe z punktu widzenia kontroli jest pojawienie się zębów trzonowych, które są bardziej podatne na próchnice.Konsultacja: dr n. Med. Aleksander Remiszewski, Stomatolog Dziecięcy. Jest kierownikiem Zakładu Stomatologii Dziecięcej AM w Warszawie oraz Konsultantem Wojewódzkim ds. Stomatologii Dziecięcej.
Zobacz też: