Spirala domaciczna - antykoncepcja nie dla wszystkich
fot. AdobeStock

Spirala: wszystko, co musisz wiedzieć o wkładce domacicznej

Myślisz o założeniu spirali, ale słyszałaś, że nie zawsze jest skuteczna i bezpieczna? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące wkładki domacicznej.
Spirala domaciczna - antykoncepcja nie dla wszystkich
fot. AdobeStock
Na temat wkładek domacicznych, nazywanych potocznie spiralami (choć od dawna nie mają już takiego kształtu), krąży wiele najróżniejszych opinii, bardzo często zupełnie nieprawdziwych. Kiedyś uważano je np. za środek wczesnoporonny. Sądzono, że antykoncepcyjne działanie wkładek domacicznych polega na tym, że uniemożliwiają one zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka w macicy albo je niszczą. Jednak najnowsze badania naukowe niezbicie dowodzą, że u kobiet, które stosują wkładki domaciczne, w ogóle nie dochodzi do zapłodnienia. Co zatem warto wiedzieć o tej metodzie antykoncepcji?

Co musisz wiedzieć o wkładkach domacicznych?

Dzisiejsze wkładki domaciczne swoim kształtem przypominają najczęściej literę T. Mogą mieć różne rozmiary, co daje możliwość dobrania najbardziej odpowiedniej wkładki dla każdej kobiety. Wykonane są albo z samego plastiku, albo z różnymi dodatkami, które zwiększają ich skuteczność. Może to być srebro, platyna. Ale najczęściej jest to miedź, która poza antykoncepcyjnymi ma również właściwości przeciwbakteryjne. Niektóre spirale są zaopatrzone w pojemniczek zawierający hormon (syntetyczną odmianę progestagenu). W polskich aptekach dostępne są trzy rodzaje wkładek domacicznych: jedna z progestagenem oraz dwie z miedzią.
Redakcja poleca: Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]
Płodność po porodzie może wrócić znacznie wcześniej, niż się tego spodziewałaś, dlatego jeżeli chcesz cieszyć się seksem po ciąży, warto pomyśleć o dobrej anytkoncepcji - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog mówi co zrobić, aby lęk przed ciążą nie był "hamulcowym" w twojej sypialni.

Jak działa spirala?

Spirale należą do tzw. mechanicznych metod zapobiegania ciąży. Na czym polega ich działanie? Naukowcy stwierdzili, że przyspieszają one wędrówkę komórki jajowej przez jajowód. Jest ona przesuwana do macicy, zanim zostanie zapłodniona w jajowodzie. Ale wkładki domaciczne przede wszystkim utrudniają zadanie plemnikom.

Wkładki domaciczne z dodatkiem miedzi 

Zmniejszają radykalnie ruchliwość plemników. W rezultacie nie mają one szansy dotrzeć do jajowodu i zapłodnić komórki jajowej.

Spirale hormonalne 

Również ograniczają aktywność plemników w jajowodach oraz w macicy. Ale nie tylko. Uwalniający się z nich (stopniowo i w niewielkich ilościach) hormon zagęszcza śluz szyjki macicy, co jeszcze bardziej utrudnia plemnikom poruszanie się i dotarcie do komórki jajowej. [content:2_1044,0_24830,8_1047,0_25870:CMNews]

Jaką wkładkę domaciczną wybrać?

Wszystkie wkładki domaciczne są drugą pod względem niezawodności (po doustnej antykoncepcji hormonalnej) metodą zapobiegania ciąży. Ich skuteczność oceniana jest na ponad 98 procent. Dlaczego nie na 100? Nieliczne przypadki niepowodzeń zdarzają się przede wszystkim w pierwszym miesiącu po założeniu spirali. Jej skuteczność jest wtedy trochę niższa. Dlatego lekarze często zalecają stosowanie w tym okresie dodatkowych zabezpieczeń. Zdarza się także, że wkładka wypada, zwłaszcza w ciągu pierwszych miesięcy, czego można nie zauważyć. Przyczyną zajścia w ciążę bywa również nieprawidłowe założenie spirali.

Założenie spirali a wizyty u ginekologa

Zanim lekarz założy kobiecie wkładkę domaciczną, zazwyczaj konieczne są trzy wizyty u ginekologa.
 • Na pierwszej lekarz przeprowadza niezbędne badania ginekologiczne, w tym badanie cytologiczne. Zawsze muszą one poprzedzić założenie wkładki domacicznej. Trzeba bowiem upewnić się, czy można zastosować tę metodę antykoncepcji.
 • Na drugiej wizycie, jeśli wyniki tych badań są prawidłowe, zakładana jest wkładka,
 • Na trzeciej, która odbywa się po trzech miesiącach, należy zgłosić się na kontrolę.
Trzeba również pamiętać o terminie wymiany spirali (czas jej używania podany jest przez producenta).

Ważne! Wkładka używana zbyt długo przestaje działać. Istnieje też niebezpieczeństwo wrośnięcia w ścianę macicy.

Zalety stosowania wkładki domacicznej

Na pewno dużym plusem stosowania wkładki domacicznej jest to, że nie trzeba pamiętać o regularnym łykaniu pigułek. Ponadto u większości kobiet stosujących spiralę występuje owulacja, co również można uznać za zaletę. Dzięki temu bowiem nie pojawiają się różne dolegliwości związane z wahaniami stężenia estrogenów we krwi, które czasem towarzyszą przyjmowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych, zawierających tylko progestagen.

Wady wkładek domacicznych

Pewną wadą większości spiral jest to, że zwiększają intensywność i czas trwania krwawień menstruacyjnych, zwłaszcza przez kilka pierwszych miesięcy od założenia. Wyjątkiem jest wkładka hormonalna. Uwalniany z niej hormon, poza wspomnianym wcześniej działaniem, hamuje też comiesięczny rozrost błony śluzowej macicy, dzięki czemu miesiączki są mniej obfite i krótsze. Wielu lekarzy uważa nawet, że można ją stosować nie tylko w celach antykoncepcyjnych, ale jako „lek” dla kobiet, przy bardzo obfitych miesiączkach.

Spirale zwiększają również ryzyko infekcji narządów rodnych, m.in. przydatków. Jest ono największe w pierwszym miesiącu po założeniu. Po to, by je zmniejszyć, w niektórych przypadkach stosuje się nawet antybiotyki.

Dlaczego nie zawsze zaleca się stosowanie spirali?

Wkładka domaciczna jako metoda antykoncepcji jest bardzo dobra dla kobiet, które: mają już dzieci i nie planują w najbliższym czasie kolejnej ciąży, a nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji doustnej.

Natomiast kobiety, które jeszcze nie rodziły, nie powinny stosować wkładek domacicznych. Dlaczego?
 • Istnieje możliwość uszkodzenia kanału szyjki macicy w czasie zakładania spirali.
 • Każda wkładka, niezależnie od tego, z czego jest zrobiona, powoduje lekki stan zapalny w macicy. Może to być przyczyną trudności z zajściem w ciążę lub mieć wpływ na jej przebieg.
Stwierdzono, że u kobiet, które stosowały spirale, częściej dochodzi do poronień, więcej jest również ciąż pozamacicznych.
Ważne! Kobieta, która ma założoną spiralę, a postanowi zajść w ciążę, po usunięciu wkładki musi odczekać trzy miesiące, zanim zacznie starania. 

Kto nie może korzystać z tej metody antykoncepcji?

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania tej metody zapobiegania ciąży. Nie mogą z niej korzystać kobiety, które:
 • mają wrodzone lub nabyte wady budowy macicy (np. mięśniaki),
 • mają skłonności do infekcji układu płciowego (zapalenie przydatków, pochwy),
 • miały ciążę pozamaciczną.
Przeciwwskazaniem do założenia spirali jest też kilka chorób:
 • zapalenie wątroby,
 • choroby zakrzepowe żył,
 • anemia z niedoboru żelaza.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 30 głosy

Zobacz także

Popularne tematy