wydarzenia, pinokio
fot. Teatr Pinokio w Łodzi

Calineczka w Teatrze Pinokio

"Calineczka" w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu zostanie zaprezentowana w Teatrze PINOKIO 7, 8, 9, 10 i 11 października 2011 r.
wydarzenia, pinokio
fot. Teatr Pinokio w Łodzi
Historia Calineczki przedstawiona jest jako opowieść drogi, a jej podróż jako proces dorastania, poznawania świata, zdobywanie wiedzy i gromadzenia wrażeń. Calineczka bezpiecznie pokonuje różnorakie przeszkody w swojej podróży w dorosłość, zachowując jednocześnie własną wrażliwość i prostotę.

„Losy Calineczki zostały przedstawione przez wałbrzyskich aktorów jako opowieść drogi. Zanim jednak mała dziewczynka dotrze do miejsca, gdzie kończy się jej wędrówka spotka ją moc przygód.
Czworo aktorów (Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Jerzy Gronowski i Seweryn Mrożkiewicz) zabiera widzów w niezwykłą rzeczywistość dobrze znanej baśni Hansa Christiana Andersena.

Tak rozpoczyna się opowieść o maleńkiej dziewczynce, która w niezrozumiałym dla niej świecie zwierząt i roślin przeżywa wiele niesamowitych i niebezpiecznych przygód. Na oczach dzieci ożywają nie tylko bohaterowie opowieści, lecz także jezioro, w którym mieszka stara ropucha, mysia norka i tajemnicza kraina elfów, w której niewielkich rozmiarów dziewczynka spotyka swojego wymarzonego księcia - nie większego od motyla. Historia Calineczki zaczyna się w momencie, gdy czarownica daje kobiecie, bardzo pragnącej dziecka, ziarno jęczmienia, które należy posadzić w doniczce. Z ziarnka wyrasta kwiat podobny do tulipana, a w jego środku siedzi malutka, śliczna dziewczyneczka. Nazwano ją Calineczką. Zapracowana kobieta nie opiekuje się dobrze dziewczynką, która z tego powodu wyrusza poznać świat. Później wszystko dzieje się jak u Andersena. Calineczka spotyka na swojej drodze ropuchy, motylka, rodzinę chrabąszczy, myszkę i kreta, jaskółkę. Nie wszyscy są jednak dla niej mili. Mimo licznych perypetii historia kilku centymetrowej dziewczynki kończy się szczęśliwie. Za teatralną atrakcyjnością spektaklu przemawia przede wszystkim barwna scenografia, piękne lalki, dostosowanie realiów do współczesnych czasów, humor, wpadające w ucho piosenki i naprawdę bliski kontakt aktorów z widzami, nie tylko tymi najmłodszymi.”

scenariusz i reżyseria: Konrad Dworakowski scenografia: Martyna Dworakowska muzyka: Piotr Klimek wykonanie muzyki: zespół Doctor Fisher projekcje: Michał Zielony Obsada: Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Jerzy Gronowski, Seweryn Mrożkiewicz

"Dwu i pół centymetróweczka" Nowe Wiadomości Wałbrzyskie NAGRODA GŁÓWNA NA V ŚWIĘTOKRZYSKIM FESTIWALU TEATRÓW LALKOWYCH "BRZECHWA I INNI..."
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy