Całkowity zakaz aborcji w Polsce? Do Sejmu trafił kolejny projekt
fot. Adobe Stock

Całkowity zakaz aborcji w Polsce? Do Sejmu trafił kolejny projekt

Do Sejmu wpłynął projekt zmian w kodeksie karnym złożony przez Fundację Pro-Prawo do życia. Jej członkowie chcą całkowicie zdelegalizować aborcję i karać kobiety, które ją zrobiły, jak za zabójstwo.
Sylwia Arlak
Całkowity zakaz aborcji w Polsce? Do Sejmu trafił kolejny projekt
fot. Adobe Stock
Posłowie znów zajmą się tematem całkowitego zakazu aborcji w Polsce. Tym razem „zażalenie” złożyła Fundacja Pro-Prawo do życia. Pod projektem, który już trafił do Sejmu, podpisało się 130 tys. osób.

Autorzy projektu chcą ścigać „aborcyjnych przestępców”

„Wadliwe zapisy kodeksu karnego powodują, że co roku, tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane. Mafie aborcyjne działają jawnie i jawnie oferują pigułki śmierci w internecie i na ulicach polskich miast. Ostrożne szacunki mówią o 30 tys. ofiar rocznie” – przekonują w informacji prasowej członkowie Fundacji Pro. 

Autorzy projektu są zdania, że prawna ochrona życia dzieci poczętych w Polsce nie istnieje. Chcą, by przerywanie ciąży było traktowane jak zabójstwo. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku im nie wystarcza, bo nie każe „aborcyjnych przestępców”. Uważają, że za nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka (urodzonego czy „poczętego”) powinno grozić od 3 miesięcy do 5 lat, a za umyślne – od 5 do 25 lat, a nawet dożywocie.

Kiedy można zrobić aborcję?

Przypomnijmy, że obowiązująca od 1993 roku Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała na robienie aborcji w trzech przypadkach. Przerwanie ciąży było możliwe, gdy ta stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, wtedy, gdy istniało duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, a także wtedy, gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu.

22 października 2020 r. TK stwierdził niezgodność jednej przesłanki z konstytucją. Zakwestionował przepis dotyczący dopuszczalności przerwania ciąży w sytuacji, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka. W całym kraju odbyły się protesty. 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]
Zaostrzenie przepisów ustawy antyaborcyjnej wzbudza gorącą dyskusję społeczną. Zapytaliśmy przechodniów, co myślą na ten temat. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy