GRY

Wypadek w centrum handlowym: niewiele brakowało, aby dziecko straciło stopę

Mama z małą córeczką jechały schodami ruchomymi, kiedy nagle mechanizm zaczął wciągać pięte dziecka. Nie wiadomo na razie co było przyczyną wypadku. Warto jednak zawsze pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego korzystania z ruchomych schodów.
schody ruchome
fot. Facebook/ Zaufaj mi, jestem Architektem
Dzieci uwielbiają schody ruchome, podczas jazdy wystawiają nogi pod boczne szczotki, zakrywające lukę między cokołami a stopniami, tak jakby chciały wyczyścić sobie buty, przeskakują stopnie, wychylają się zza poręczy, próbują jechać do samego końca i postawić stopy w miejscu chowania się stopni. Nie trzeba mieć wielkiej wyobraźni, aby wiedzieć, że takie zachowanie może mieć groźne skutki.

Awaria schodów czy może sznurówka buta?

Sobotni wieczór w drugim co do wielkości największym centrum handlowym w Polsce - warszawskiej Arkadii. Podczas jazdy w dół, mechanizm schodów ruchomych wciągnął nogę dziewczynki jadącej z mamą. Gdy kobieta zobaczyła, że wciągana jest pięta dziecka, wyszarpnęła nogę dziewczynki. Sekundę później bucik dziecka był zmiażdżony przez płyty schodów.

Nagłe zatrzymanie i szarpnięcie ruchomych schodów spowodowało, że inne osoby jadące schodami straciły równowagę i spadły w dół, a w niektóre trafiły odłamki pękających metalowych elementów płyt schodów. O wypadku wiemy z wpisu na profilu facebookowym "Zaufaj mi, jestem Architektem", na co dzień opisującym nieprzemyślane rozwiązania techniczne. Tym razem sprawa jest poważna. W poście podkreślono, że dziecko jechało prawidłowo i było pod opieką rodzica.Informację potwierdza policja. - Około godziny 21:30 otrzymaliśmy zgłoszenie, że noga 10-letniej dziewczynki została wciągnięta przez ruchome schody. Inna osoba dorosła spadła ze schodów - informuje z wydziału prasowo-informacyjnego Komendy Stołecznej Policji mł. asp. Antoni Rzeczkowski. Poinformował też, że poszkodowana dziewczynka miała tylko otarcia naskórka i nie została przewieziona do szpitala. Dorosłej osobie nic się nie stało.

Schody decyzją Urzędu Dozoru Technicznego zostały zamknięte. - Policja nie prowadzi dalszych czynności w sprawie – poinformował funkcjonariusz. Nie wiadomo, co dokładnie było przyczyną wypadku: awaria schodów, czy też prawidłowo funkcjonujące urządzenie wciągnęło obuwie. Nie ma też informacji, czy dziewczynka mogła mieć rozwiązane buty i to sznurowadło wkręciło się w mechanizm schodów.

Jak informuje rzecznik prasowy Arkadii Monika Lewczuk-Kuropaś, zgodnie z zasadami działania systemu zabezpieczającego, schody automatycznie zatrzymały się. "W wyniku zatrzymania schodów przewróciła się kobieta i doznała otarcia nogi. Strażak dyżurujący w Arkadii udzielił pierwszej pomocy zarówno dziewczynce, jak i poszkodowanej kobiecie. Lekarz pogotowia przybyły na miejsce zdarzenia, nie stwierdził potrzeby pomocy ambulatoryjnej czy szpitalnej" - czytamy w oświadczeniu.

Jak zapewnia rzecznik, wezwano konserwatora dźwigów, a schody wyłączono z użytku do czasu oględzin i analizy przez komisję Urzędu Dozoru Technicznego."Schody w Arkadii są pod stałą kontrolą i mają regularnie wykonywane przeglądy techniczne" - dodaje rzecznik.

Niestety relacja "Zaufaj mi, jestem Architektem" opisuje niekompetencję ochrony Arkadii. Panowie za nią odpowiedzialni mieli tuszować sprawę, chcąc nie dopuścić do zawiadamia o wypadku Urząd Dozoru Technicznego i policji. Mieli przy tym być agresywni i wulgarni.
Redakcja poleca: Wars i Sawa: spacer z dzieckiem po Warszawie - film
Legendę o Warsie i Sawie opowiada dzieciom przewodniczka miejska - posłuchajcie!

7 zasad bezpiecznej jazdy schodami

Ten wypadek jeszcze raz przypomina, że schody ruchome to miejsce, w którym dzieci muszą być pod pełną kontrolą rodziców. Jak? Nie ma lepszego sposobu niż trzymanie dziecka za rękę i pilnowanie, aby jego stopy stały stabilnie na stopniu, z daleka od balustrady. Ten jeden prosty gest zapewni naszemu dziecku bezpieczeństwo.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety dla czytelniczek mamotoja.pl! Kliknij w grafikę:Firma Schindler, produkująca mechanizmy schodów ruchomych, opublikowała zasady bezpiecznego korzystania ze schodów, tak aby przejażdżka nimi była dla dzieci w pełni bezpieczna. Według tych zaleceń, należy:
  • zawsze jeździć schodami zgodnie z kierunkiem jazdy,
  • nie stawiać stóp w miejscu wyjeżdżania lub chowania się stopni,
  • nie dotykać bocznych szczotek,
  • nie pozwalać dziecku na traktowanie schodów jak placu zabaw, nie pozwalać na wdrapywanie się na poręcz, siadanie na stopniach czy wychylanie się za barierkę,
  • uważać na szczeliny, z których wysuwa się lub w której znika poręcz, nie pozwalać, aby dziecko wsadzało tam paluszki,
  • uporządkować luźne elementy garderoby - paski od torby, szalik, a zwłaszcza sznurówki butów dziecka!, aby nie zostały wciągnięte do szczeliny.

Według statystyk aż 86 procent wszystkich wypadków na ruchomych schodach spowodowanych jest niewłaściwym zachowaniem osób korzystających z tych urządzeń.

Czy przestrzegacie tych zaleceń? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: metrowarszawa. infoWire.pl

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Zimowy wypoczynek