GRY
 
 

6 powodów, by urodzić naturalnie

Jesteś w ciąży? Pora sprawdzić, czy wiesz o porodzie wystarczająco dużo. Dostarczamy argumentów, byś mogła urodzić najlepiej.

kobieta, ciąża, brzuszek, leżeć, mama
Większość kobiet, które pierwsze dziecko urodziła w wyniku cięcia cesarskiego, a drugie – naturalnie, opowiada, że ten drugi poród był zdecydowanie lepszy. Sprawdziliśmy, na czym polega jego przewaga.

1. Cięcie cesarskie to poważna operacja
Choć potocznie mówi się o niej „cesarka” i nazywa się ją też zdrobniale zabiegiem, nie trzeba zapominać, że to poważna ingerencja w organizm kobiety, niosąca ryzyko powikłań i komplikacji. Przecięte zostają powłoki brzuszne i macica. Podczas operacji istnieje ryzyko krwotoku, a po niej – rozwinięcia się choroby zatorowo-zakrzepowej lub niedrożności jelit. Bardziej prawdopodobne jest też, że po cesarce będziesz musiała zostać dłużej w szpitalu. Kobiety, które obawiają się, że po porodzie naturalnym będą miały kłopot z nietrzymaniem moczu, powinny pamiętać, że poród operacyjny niesie ryzyko uszkodzenia pęcherza, pęknięcia macicy czy endometriozy.

2. Przejście przez kanał rodny lepiej wpływa na dziecko
Panuje przekonanie, że dziecko urodzone przez cięcie cesarskie będzie ładniejsze, jego główka nie ulegnie deformacjom, a na ciele nie pojawią się otarcia i siniaki. Tymczasem właśnie ta droga na skróty, jaką jest operacyjne wyciągnięcie z brzucha mamy, wcale nie jest dla dziecka najlepsza. Gdy dziecko przeciska się przez drogi rodne, jego klatka piersiowa jest ściśnięta i z dróg oddechowych mogą wydostać się wszystkie płyny, które w nich zalegają. Maluchy urodzone w ten sposób są mniej narażone na ryzyko niewydolności oddechowej lub zapalenia płuc. Dzieci, które dłuższy czas czują skurcze macicy, mogą przygotować się do tego, że ich sytuacja zmienia się, łat-wiej więc akceptują moment pojawienia się na świecie. Dla tych raptownie wyciągniętych z brzucha mamy kontakt ze światem zewnętrznym może być szokiem.

3. Cięcie to nie jedyny sposób na uniknięcie bólu porodowego
Jeśli kobieta bardzo boi się bólu porodowego, bo np. cierpi na tokofobię, czyli paniczny lęk przed porodem, może rodzić naturalnie, ale ze znieczuleniem, np. zewnątrzoponowym albo znieczuleniem miejscowym krocza. Dla tych mam, dla których skurcze porodowe mogą być szczególnie nieprzyjemne, znieczulenie jest rozsądnym wyjściem, umożliwi współpracę z położną i ułatwi poród.

4. Zabieg trwa krótko, ale do formy wraca się dość długo
Tuż po porodzie trudność sprawia wstanie z łóżka, chodzenie, wyprostowanie się i opieka nad dzieckiem, np. trudno znaleźć wygodną pozycję do karmienia. Aby nie czuć bólu, dostaniesz przez pewien czas środki przeciwbólowe, których śladowe ilości mogą przedostawać się do pokarmu. Kobiety po cesarce są też bardziej podatne na baby bluesa i depresję poporodową.


Dyskutuj na forum: Czy rodzić naturalnie czy przez cesarskie cięcie?
Redakcja poleca: Jak szybko urodzić? Poznaj sposoby mam
Co robią kobiety, by przyspieszyć poród? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na szybki poród. Który wybrałabyś dla siebie?

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj