kobieta, ciąża, brzuszek, leżeć, mama

6 powodów, by urodzić naturalnie

Jesteś w ciąży? Pora sprawdzić, czy wiesz o porodzie wystarczająco dużo. Dostarczamy argumentów, byś mogła urodzić najlepiej.
Małgorzata Wódz
kobieta, ciąża, brzuszek, leżeć, mama
Większość kobiet, które pierwsze dziecko urodziła w wyniku cięcia cesarskiego, a drugie – naturalnie, opowiada, że ten drugi poród był zdecydowanie lepszy. Sprawdziliśmy, na czym polega jego przewaga.

1. Cięcie cesarskie to poważna operacja
Choć potocznie mówi się o niej „cesarka” i nazywa się ją też zdrobniale zabiegiem, nie trzeba zapominać, że to poważna ingerencja w organizm kobiety, niosąca ryzyko powikłań i komplikacji. Przecięte zostają powłoki brzuszne i macica. Podczas operacji istnieje ryzyko krwotoku, a po niej – rozwinięcia się choroby zatorowo-zakrzepowej lub niedrożności jelit. Bardziej prawdopodobne jest też, że po cesarce będziesz musiała zostać dłużej w szpitalu. Kobiety, które obawiają się, że po porodzie naturalnym będą miały kłopot z nietrzymaniem moczu, powinny pamiętać, że poród operacyjny niesie ryzyko uszkodzenia pęcherza, pęknięcia macicy czy endometriozy.

2. Przejście przez kanał rodny lepiej wpływa na dziecko
Panuje przekonanie, że dziecko urodzone przez cięcie cesarskie będzie ładniejsze, jego główka nie ulegnie deformacjom, a na ciele nie pojawią się otarcia i siniaki. Tymczasem właśnie ta droga na skróty, jaką jest operacyjne wyciągnięcie z brzucha mamy, wcale nie jest dla dziecka najlepsza. Gdy dziecko przeciska się przez drogi rodne, jego klatka piersiowa jest ściśnięta i z dróg oddechowych mogą wydostać się wszystkie płyny, które w nich zalegają. Maluchy urodzone w ten sposób są mniej narażone na ryzyko niewydolności oddechowej lub zapalenia płuc. Dzieci, które dłuższy czas czują skurcze macicy, mogą przygotować się do tego, że ich sytuacja zmienia się, łat-wiej więc akceptują moment pojawienia się na świecie. Dla tych raptownie wyciągniętych z brzucha mamy kontakt ze światem zewnętrznym może być szokiem.

3. Cięcie to nie jedyny sposób na uniknięcie bólu porodowego
Jeśli kobieta bardzo boi się bólu porodowego, bo np. cierpi na tokofobię, czyli paniczny lęk przed porodem, może rodzić naturalnie, ale ze znieczuleniem, np. zewnątrzoponowym albo znieczuleniem miejscowym krocza. Dla tych mam, dla których skurcze porodowe mogą być szczególnie nieprzyjemne, znieczulenie jest rozsądnym wyjściem, umożliwi współpracę z położną i ułatwi poród.

4. Zabieg trwa krótko, ale do formy wraca się dość długo
Tuż po porodzie trudność sprawia wstanie z łóżka, chodzenie, wyprostowanie się i opieka nad dzieckiem, np. trudno znaleźć wygodną pozycję do karmienia. Aby nie czuć bólu, dostaniesz przez pewien czas środki przeciwbólowe, których śladowe ilości mogą przedostawać się do pokarmu. Kobiety po cesarce są też bardziej podatne na baby bluesa i depresję poporodową.


Dyskutuj na forum: Czy rodzić naturalnie czy przez cesarskie cięcie?

5. Po naturalnym porodzie łatwiej karmić piersią
Choć pokarm pojawi się bez względu na to, jak rodziłaś (gdy zostanie usunięte łożysko, prolaktyna uruchamia laktację), to po cięciu cesarskim, gdy jesteś osłabiona i boli cię rana, trudniej jest przystawiać maleństwo do piersi. A ssanie piersi rozpoczęte jak najszybciej po porodzie ułatwia odniesienie sukcesu w karmieniu.

6. W macicy z blizną po cięciu kolejne dziecko ma gorsze warunki do rozwoju
Jest bardziej prawdopodobne, m.in. że urodzi się przed czasem, będzie mniejsze. Mówi się nawet o większym ryzyku uszkodzenia mózgu i deformacji ciała.

Konsultacja: prof. dr Hab. Tomasz Niemiec, ginekolog położnik, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, dyrektor trzech klinik w warszawskim szpitalu Medicover, współpracuje z WHO w sprawie zdrowia prokreacyjnego.

Dyskutuj na forum: Czy rodzić naturalnie czy przez cesarskie cięcie?
 Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy